Neomejen dostop | že od 9,99€
Hrvaška je tudi uradno postala del schengenskega in evrskega območja. Slovesnosti ob vstopu Hrvaške v obe območji so potekale na mejnem prehodu Obrežje, kjer se bodo v nedeljo srečali še hrvaški premier Andrej Plenković, predsednica republike Nataša Pirc Musar in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
»Od nedelje bodo državljani potovali v Hrvaško in iz nje brez mednarodnega mejnega nadzora. Širitev schengna nas krepi, Hrvaška pa lahko polno prispeva k napredku in odpornosti schengenskega območja,« je pred prihodom v Zagreb sporočila Von der Leyen. To bo osma širitev schengna in prva po enajstih letih.
»Na isti dan se bodo Hrvati pridružili skupnosti 347 milijonov Evropejcev, ki v svojem vsakdanjem življenju uporabljajo evro,« je še dodala predsednica Evropske komisije in poudarila, da gre za ponosen trenutek za Evropsko unijo, Hrvaško in njene državljane.
Hrvaška je vstop v schengen na mejnem prehodu Obrežje obeležila opolnoči, ko so dvignili zapornice in prižgali zelene luči na semaforju, ki dovoljuje prehod meje, na vseh mejnih prehodih med Hrvaško ter Slovenijo in Madžarsko. Obenem so simbolično umaknili plošče obmejne policije na obeh straneh meje.
S 1. januarjem Hrvaška prevzema tudi evro. Vstop Hrvaške v območje evra sta simbolično obeležila hrvaški finančni minister Marko Primorac in guverner hrvaške centralne banke Boris Vujčić z dvigom evrov na bankomatu, Plenković pa je na Trgu bana Josipa Jelačića v Zagrebu z Von der Leynovo popil kavo, ki jo je plačal z evrskimi kovanci.
Hrvaška je z novim letom postala 20. članica evrskega območja in 23. država članica EU, ki so del schengenskega prostora. Poleg članic EU so v schengnu še Norveška, Švica in Liechtenstein, ki se je temu območju pridružil kot zadnji.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji