Neomejen dostop | že od 9,99€
Državni zbor (DZ) je s 46 glasovi za in 26 proti imenoval dosedanjega vodjo poslanske skupine Svobode Boruta Sajovica za ministra za obrambo, donedavnega direktorja zavoda za šolstvo Vinka Logaja pa za ministra za vzgojo in izobraževanje. Ministra sta v DZ že prisegla in s tem nastopila mandat v vladi Roberta Goloba.
Primopredaja bo na obeh ministrstvih predvidoma v torek.
Sajovic na čelo obrambnega ministrstva odhaja po izvolitvi prejšnjega ministra Marjana Šarca v Evropski parlament. Logaj, ki je do nedavnega vodil zavod za šolstvo, pa vodenje resorja vzgoje in izobraževanja prevzema po odstopu Darja Felde.
Premier Robert Golob je ob predstavitvi predloga ministrskih kandidatov na seji DZ izpostavil dolgoletne izkušnje obeh. Sajovica je označil za enega najbolj izkušenih, če ne najbolj izkušenega politika v Svobodi. »Nikoli se ni zapiral v steklene gradove, bil je politik, ki je razumel glas ljudstva,« je Golob dejal o Sajovicu. To je po njegovem mnenju pomembno tudi zato, ker je treba obrambo približati ljudem.
Izkušeni politik brez večjih izkušenj z obrambo
Nekdanji tržiški župan Borut Sajovic odhaja na čelo ministrstva kot priljubljen vodja največje poslanske skupine, a brez večjih izkušenj z obrambo. Napoveduje nadaljnjo modernizacijo opreme, znanja in kadrov SV. »Sem človek dejanj, in ne le besed,« zatrjuje.
»Naša naloga je skrb za dva milijona ljudi ter skrb, da država, ki smo si jo težko pridobili, ostane suverena, samostojna, pokončna in enotna,« je povedal na predstavitvi pred odborom DZ za obrambo prejšnji teden.
Da to zmorejo tudi na področju obrambe, je ocenil na odboru, kamor je prinesel zbirko ključnih strateških dokumentov, sprejetih v zdajšnjem mandatu vlade. Področja, ki jih je ekipa ministrstva po njegovih besedah dobro začrtala, si želi 64-letni magister veterine nadgraditi. Napovedal je nadaljnjo modernizacijo opreme, znanja in kadrov Slovenske vojske (SV), kar je po njegovi oceni pomembno tudi v luči zaostrenih geopolitičnih razmer.
Meni, da SV vse bolje pridobiva nujno potrebne kadre, vendar še ni na cilju. Za to si je treba prizadevati z gojenjem domoljubja v šolstvu, ustrezno štipendijsko politiko in ugodnimi pogoji dela, med katerimi je navedel tudi ustrezno plačilo. Ne strinja pa se še, da bi bilo služenje vojaškega roka obvezno.
Domovino pa lahko ubrani le dobro opremljeni in zaščiteni vojak, je ocenil novi minister, sicer veteran v vojni za Slovenijo, med katero je bil terenski veterinar v štabu civilne zaščite. Modernizacija opreme je pomembna tudi zaradi izpolnjevanja zavez Natu. Država se je sicer leta 2014 zavezala izdatkom v višini dveh odstotkov BDP, kar naj bi dosegla do leta 2030. Ocenjeni obrambni izdatki Slovenije za letos predstavljajo 1,32 odstotka BDP.
Ministrstvo čaka tudi nakup osemkolesnikov, ki mora biti transparenten, je izpostavil. Pri nakupu opreme pa poudarja pomen dvojne rabe, torej vlaganja v opremo, uporabno tudi za civilno prebivalstvo v času miru oziroma med izrednimi razmerami, kot so naravne nesreče.
Sajovic si želi nadgraditi tudi sistem zaščite in reševanja, denimo z boljšo opremo. Izzivi so ga na področju civilne zaščite spremljali predvsem med šestnajstletnim županovanjem občini Tržič, ki jo je vodil od leta 2006 do 2022.
Rojen v Kranju 18. julija 1960 je v lokalno politiko zakorakal pred tem, ko je leta 1991 prvič postal svetnik v tržiški Krajevni skupnosti Kovor, nekoliko kasneje, v obdobjih 1994-1998 in 2002-2006 pa je bil občinski svetnik v občini Tržič. Leta 2004 je na listi LDS prvič postal poslanec. Čez štiri leta je bil izvoljen ponovno.
Pri Logaju pa je Golob izpostavil organizacijske sposobnosti in izkušnje na področju šolstva. Tisto, kar je Logaj zastavil na področju prenove učnih načrtov, ko je bil direktor zavoda za šolstvo, pa bo po Golobovih besedah lahko na ministrskem mestu tudi pomagal izpeljati.
Namesto v pokoj na vrh ministrstva za vzgojo in izobraževanje
Novi šolski minister Vinko Logaj velja za poznavalca vzgojno-izobraževalnega sistema. Učiteljsko kariero je začel v 80. letih, po desetletju vodenja zavoda za šolstvo pa kljub sprva napovedani upokojitvi prihaja na čelo ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Napoveduje zavzemanje za povečanje ugleda učiteljev in šole in prenovo programov.
Logaj, rojen 5. januarja 1961, je po poklicu profesor fizike in proizvodno tehnične vzgoje, šolal se je na ljubljanski pedagoški akademiji in mariborski pedagoški fakulteti. Leta 2004 je magistriral s področja managementa na univerzi v Manchestru v Veliki Britaniji. Z disertacijo Šolske politike in prerazporejanje moči pri medsebojnem povezovanju srednjih šol pa je leta 2012 doktoriral na Fakulteti za management Univerze na Primorskem.
Učiteljsko kariero je v 80. letih začel na osnovni šoli Dol pri Ljubljani in jo nadaljeval na osnovni šoli Litija, kjer je bil pozneje tudi pomočnik ravnatelja in ravnatelj. Nato je bil med soustanovitelji Gimnazije Litija in postal prvi ravnatelj te šole. Ob tem je opravljal tudi predavateljsko in znanstveno delo na Šoli za ravnatelje.
V politične vode se je sprva podal na lokalni ravni. Leta 2006 je kot neodvisni kandidat s podporo strank LDS, DeSUS in SMS nastopil na županskih volitvah v Litiji, leta 2008 pa je na listi stranke Zares kandidiral za državnozborskega poslanca, a ni bil izvoljen. Med drugim je v Litiji predsedoval občinskemu odboru stranke Zares in deloval v nadzornem odboru litijske občine.
V času vlade Boruta Pahorja in šolskega ministra Igorja Lukšiča je bil leta 2009 imenovan za generalnega direktorja direktorata za srednje in višje šole ter izobraževanje odraslih na ministrstvu za šolstvo in šport. Pozneje je dve leti vodil tudi Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik.
Vodenje Zavoda RS za šolstvo je prevzel leta 2014 in na tej funkciji pred dvema letoma nastopil tretji mandat. Ta bi se mu iztekel poleti 2026, a je letos poleti napovedal predčasen umik s tega položaja in upokojitev. Tik pred odhodom z direktorskega mesta, kjer ga je pred nekaj dnevi nasledila dotedanja državna sekretarka na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Jasna Rojc, pa je Logaj sprejel vabilo premierja Roberta Goloba, da po odstopu ministra Darja Felde v vladi prevzame resor vzgoje in izobraževanja.
Logaj je poleti pojasnil, da se je za upokojitev odločil po več kot 43 letih dela v vzgoji in izobraževanju, ob tem pa zanikal navedbe nekaterih medijev, da odstopa zaradi političnih pritiskov. Ob naznanitvi kandidature za ministra je zatrdil, da je bila njegova odločitev za upokojitev resna in da pogovori s predsednikom vlade o ministrski funkciji niso bili dolgi.
Kandidata so podprli v koalicijskih poslanskih skupinah. Medtem ko so v Svobodi izpostavljali ukrepe aktualne vlade na obeh področjih, so tudi v SD in Levici oba kandidata ocenili kot ustrezna. Jani Prednik (SD) je dejal, da verjamejo v njuno predanost in strokovnost. Matej T. Vatovec (Levica) je izpostavil bogate strokovne izkušnje Logaja, ki da dobro razume resno kadrovsko stisko v šolskem sistemu. Sajovic pa je po njegovih besedah pokazal, da lahko z njim tudi Levica na področju obrambe najde skupne imenovalce. Bogate izkušnje Logaja ter več kot dvajsetletne politične izkušnje Sajovica je izpostavil tudi Lenart Žavbi (Svoboda).
V opoziciji pa so bili kritični do ministrskih kandidatov. Kot je dejala Alenka Helbl (SDS), Sajovicu sicer ne morejo očitati, da v času županovanja ni spoznal sistema civilne zaščite in reševanja, a to po njenem mnenju ni dovolj. Za Logaja pa je dejala, da na predstavitvi pred matičnim odborom ni z argumenti in dokazi ovrgel očitkov o mobingu, negospodarnem trošenju javnega denarja in vmešavanju v imenovanje njegove naslednice na zavodu za šolstvo.
Janez Žakelj (NSi) meni, da bi tako za Sajovica kot za Logaja težko rekli, da sta neizkušena, opozoril pa je na kar nekaj prtljage, ki jima jo očitajo ljudje in na kar nista uspela zadovoljivo odgovoriti. V SDS in NSi so bili kritični tudi do številnih menjav v vladi.
Z današnjim imenovanjem Sajovica in Logaja sta v Golobovi ministrski ekipi zapolnjena dva od treh izpraznjenih stolčkov. Po odstopu ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh je premier danes sporočil, da bo ta resor začasno vodil finančni minister Klemen Boštjančič.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji