Ljubljana - Državna volilna komisija je razpravljala o pobudi, da se skupini posameznikov, ki so si nadeli ime komisija za državljanski nadzor, podeli status opazovalca na nedeljskih parlamentarnih volitvah.
DVK je s tremi glasovi za in tremi proti sprejela odločitev, da se 11 osebam omogoči vloga opazovalcev, trem, ki na volitvah kandidirajo, pa ne.
Preberite še:
Do 19. ure 65 obvestil o kršitvi volilnega molka
Komisija je imela pri odločanju tudi nekaj zagat, ki so, kot so ugotavljali člani, tudi posledica pomanjkljivega pravilnika, ki opredeljuje postopek podelitve statusa opazovalcev. Med drugim je nekatere člane zmotilo, da k vlogi niso bila podana soglasja predlaganih, pa tudi pozna oddaja vloge.
Kot je v izjavi za medije po seji povedal direktor službe DVK
Dušan Vučko, so tokrat o tem izjemoma odločali v soboto, dan pred volitvami, medtem ko bo treba do naslednjih volitev ali morebitnega referenduma v pravilniku določiti skrajni rok za oddajo vloge.
Opazovalci bodo lahko navzoči pri delu volilnih organov. Članom volilnih organov bodo lahko zastavljali vprašanja, ne bodo pa smeli ovirati njihovega dela.
Državna volilna komisija (DVK) je že v torek zavrnila pobudo istega pobudnika za civilni nadzor nad delom volilnih komisij. Odločila je, da so naloge, ki jih je v prijavi civilnega nadzora opisal
Vili Kovačič, pravzaprav vloga zaupnika.