Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Kriminalisti našli pet umrlih oseb, potrjevanje identitete še poteka

Za eksplozijo v kočevskem Melaminu je kriva človeška napaka, hiter odziv preprečil še večjo katastrofo.
Zaradi tako hude nesreče je bila glavna cesta skozi Kočevje zaprta. FOTO: Leon Vidic/Delo
Zaradi tako hude nesreče je bila glavna cesta skozi Kočevje zaprta. FOTO: Leon Vidic/Delo
13. 5. 2022 | 05:00
13. 5. 2022 | 08:40
6:12

S hitro in premišljeno gasilsko akcijo so včeraj v Kočevju pogasili požar, ki je nastal ob 8.30, ko je močno eksplodiralo na pretakališču v kemični tovarni Melamin. Zvečer je TV Slovenija sicer poročala, da je umrl še eden izmed obeh hudo poškodovanih, a so iz UKC Ljubljana kasneje sporočili, da sta oba poškodovana še živa, tako da je nesreča skupaj zahtevala pet življenj. »Poškodovanca včerajšnje nesreče v Kočevju, ki se zdravita v UKC Ljubljana, sta živa. Eden še vedno ni identificira in je v zelo slabem stanju,« so sporočili iz UKC Ljubljana.

S Policijske uprave (PU) Ljubljana so danes sporočili, da so kriminalisti na kraju nesreče našli pet trupel. Potrjevanje identitet umrlih še poteka. 

image_alt
V kočevskem zraku menda ni nevarnih snovi, le saje in dim

Vzrok eksplozije je bila človeška napaka. Po močni eksploziji, zaradi katere so popokale šipe na nekaterih oknih stavb v krogu stotih metrov in ki se je slišala tudi v pet in več kilometrov oddaljenih krajih, je v Melaminu zagorelo. Kot je pojasnil direktor podjetja Srečko Štefanič, se je eksplozija zgodila na tako imenovanem pretakališču, kjer so pretakali epiklorhidrin, snov za izdelavo umetnih mas.

»Vzrok za eksplozijo je človeška napaka, verjetno zamenjava dveh surovin,« je dejal direktor Srečko Štefanič. Zaradi močne eksplozije sta bila sprva dva zaposlena težje poškodovana, štirje lažje, pet ljudi, ki so bili čez dan pogrešani, pa so našli pozno popoldne. Umrli so bili zaposleni pri zunanjem izvajalcu, eden v Melaminu.

Eksplozija se je zgodila ob 8.30, nekaj minut zatem so bili gasilci že v podjetju. FOTO: Leon Vidic/Delo
Eksplozija se je zgodila ob 8.30, nekaj minut zatem so bili gasilci že v podjetju. FOTO: Leon Vidic/Delo

Po eksploziji so v podjetje po nekaj minutah prispeli gasilci. Takoj so aktivirali vseh 16 gasilskih enot Gasilske zveze Kočevje, tako da je v intervenciji sodelovalo 150 gasilcev. Po scenarijih, ki so jih preigravali na vajah, so najprej omejili in nato do 13. ure pogasili požar, potem pa nadzorovali pogorišče. Gasilcem, ki so med intervencijo seveda uporabljali maske, so vsako uro tudi merili kisik v krvi.

Sodelovala tudi vojska

»Ta intervencija je bila tehnično zahtevna, a je potekala po enem od scenarijev, ki smo jih vadili,« je dejal Leon Behin, vodja intervencije in poveljnik Gasilske zveze Kočevje: »Obvarovali smo rezervoarje ob pretakališču, tako da ni nastala verižna reakcija in niso začele iztekati nevarne snovi z območja podjetja.«

image_alt
Nesreča skupaj zahtevala pet življenj

Pri intervenciji je sodelovala tudi Slovenska vojska, ki je s termovizijo na dronih olajšala delo gasilcem, da so tako hitreje pogasili požar. Popoldne so vojaki prvič pri nas dekontaminirali ulico, Tomšićevo cesto, ob kateri je Melamin. Gasilce, ki so sodelovali v intervenciji, in njihovo opremo pa je dekontaminirala enota za dekontaminacijo iz Gasilske zveze Ribnica.

V Melamin je takoj prispel tudi premični laboratorij, ki je že dopoldne, ko se je iz podjetja valil črn dim, meril emisije. »V zraku je več trdih delcev, kar je običajno ob požarih,« je včeraj ob 14. uri povedal Leon Behin, »ni pa onesnažena reka Rinža, ki teče v bližini, niti ni ne podtalnica.«

Direktor podjetja Srečko Štefanič je poudaril, da bodo pomagali družinam ljudi, ki so umrli v tej nesreči. FOTO: Leon Vidic/Delo
Direktor podjetja Srečko Štefanič je poudaril, da bodo pomagali družinam ljudi, ki so umrli v tej nesreči. FOTO: Leon Vidic/Delo

Z meritvami onesnaženosti zraka, vode in vzorcev tal so nadaljevali in pozno popoldne zagotovili, da je bil okoljski vpliv nesreče minimalen. Srečko Šestan, poveljnik Civilne zaščite, je dejal, da smo se od Kemisa in drugih podobnih dogodkov nekaj naučili, tako da se v te ekološko izjemno kočljive situacije vključijo ustanove, ki neodvisno preverjajo, kaj se dogaja z okoljem.

Cenjeno podjetje

Župan Kočevja Vladimir Prebilič je povedal, da so se različne službe odzvale zelo hitro in uspešno. Občina bo v kratkem začela popisovati škodo na zasebnih objektih. Melamin je, je povedal Srečko Štefanič, zavarovan tudi za take primere in bo škodo pokril. Popoldne, ko je bilo gotovo, da je v nesreči umrlo več ljudi, pa je poudaril, da bodo pomagali družinam ljudi, ki so umrli v tej hudi nesreči.

Z eksplozijo je bilo uničeno eno od jeder proizvodnje Melamina, ki, kot kaže, še dolgo ne bo obratoval. FOTO: Janez Prelesnik
Z eksplozijo je bilo uničeno eno od jeder proizvodnje Melamina, ki, kot kaže, še dolgo ne bo obratoval. FOTO: Janez Prelesnik
Melamin, kemično podjetje, ki je nastalo leta 1954 in zaposluje 190 ljudi, ima vsa okoljevarstvena dovoljenja. Je proizvajalec smol za papirno in gradbeno industrijo ter impregniranih dekorativnih papirjev za pohištveno industrijo, v svetovnem merilu pa se uveljavlja z doma razvitim produktom za lakarsko in gumarsko industrijo.

V regiji je podjetje eno najbolj cenjenih, tako zaradi dostojnih plač in odnosa do zaposlenih kot zaradi vlaganja v ekologijo in navsezadnje – je eno redkih podjetij z zelo močnim razvojnim oddelkom.

Kdaj bodo lahko nadaljevali proizvodnjo, ne vedo, ker je bilo z eksplozijo uničeno eno od jeder njihove proizvodnje. Gre za visoko tehnologijo, je povedal Srečko Štefanič, ki upa, da bodo proizvodnjo ponovno vzpostavili v sodelovanju s poslovnimi partnerji. Kdaj, si ni upal napovedati: »Podjetje lep čas ne bo delovalo.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine