Epidemija je v Sloveniji razglašena za naslednjih trideset dni, so sklenili člani vlade, ki so na Brdu razpravljali o ukrepih za zamejitev širjenja bolezni covid-19. Izpolnjeni so vsi pogoji za vstop v rumeno fazo epidemije, boljšim epidemiološkim razmeram pa sledi rahljanje ukrepov.
Zbiranje in delovni čas gostinskih lokalov
Nova sproščanja se izrazito dotikajo omejitev zbiranja ljudi. Od sobote naprej je dovoljeno zbiranje do 50 ljudi, je za
STA potrdil minister za notranje zadeve
Aleš Hojs, kar velja za prireditve in shode.
Znova velja pravilo desetdnevne karantene, ki bo odrejena ob vstopu v Slovenijo, če potnik prihaja iz držav na rdečem seznamu. Po petih dneh bo karanteno mogoče prekiniti z negativnim PCR-testom.
Sproščanja velja tudi v gostinstvu in turizmu, kjer se odpirajo kampi, ki bodo lahko gostili goste do 70-odstotne zasedenosti, prav tako se odpirajo igralnice. Obratovanje igralnih salonov in prirejanje posebnih iger na srečo vlada navaja kot novo izjemo, ponujali bodo lahko do 50 odstotkov razpoložljivih kapacitet.
Novost so tudi obratovalni časi v gostinski dejavnosti. Po novem bodo gostinski lokali lahko odprti med 5. in 22. uro, če gostje prihajajo iz istega gospodinjstva, pa bodo lahko za mizo sedele več kot štiri osebe.
Pouk bo od prihodnjega tedna naprej potekal po modelu B, kar pomeni, da se vsi dijaki izobražujejo v šoli. FOTO: Jure Eržen/Delo
Vsi srednješolci in študentje znova v šolske klopi
Uresničujejo se ugibanja glede sproščanja v šolstvu. Po poročanju STA je ministrstvo za izobraževanje srednjim šolam poslalo okrožnico, kjer navaja, da bo pouk od prihodnjega tedna naprej potekal po modelu B. Učenci so do zdaj izvajali izobraževanje po modelu C, kar je pomenilo tedensko izmenjevanje doma in v šoli. Predavanja v živo bodo znova poslušali tudi študentje.
Model B pomeni, da se vsi dijaki izobražujejo v šoli oziroma v vzgojno-izobraževalnem zavodu, hkrati lahko dijaki bivajo v dijaških domovih.
»Ker se je epidemiološka slika izboljšala, prehajamo v Sloveniji v tako imenovano rumeno fazo. To po vladnem semaforju sproščanja ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 pomeni popolno odprtje srednjih šol in fakultet v prihodnjem tednu,« razlagajo na ministrstvu za izobraževanje.
Za učence in dijake ostajajo obvezne zaščitne maske, izjema je pouk športne vzgoje.
Kulturni in športni dogodki
Današnje spremembe se nanašanju še na obisk kulturnih, športnih in drugih prireditev. Te bodo po novem lahko sprejele obiskovalce, in sicer do 50-odstotne zasedenosti sedišč v zaprtem prireditvenem prostoru, kar velja tudi za obisk kinodvoran in cerkva oziroma pri verskih obredih. Zgornje število obiskovalcev v zaprtem prostoru je zastavljeno pri 50, če je mogoče zagotoviti razdaljo 1,5 metra. Izjema omejitve združevanja so zgolj zaključene skupine, ki se združujejo na podlagi priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in delujejo na področju vzgoje in izobraževanja. Slednje lahko presežejo tudi število 60.
Število obiskovalcev je omejeno na 50 oseb tudi pri dogodkih na prostem, glede tega pa na vladi izrecno poudarjajo, da morajo biti prireditve povsod izpeljane s sedišči.
Strežba ter uživanje hrane in pijače na javnih dogodkih nista dovoljena. Odlok bo veljal do 23. maja, pogoj za obisk javnih dogodkov pa je cepljenje, prebolevnost ali negativni izvid na okužbo s koronavirusom.
V zaprtem prireditvenem prostoru so sproščeni javni dogodki do 50-odstotne zasedenosti sedišč, na prostem je število obiskovalcev omejeno na največ 50 oseb. FOTO: Jure Eržen/Delo
Sproščena so športna tekmovanja, ne glede na to, ali so namenjena rekreativnim športnikom ali registriranim športnikom, na tekmovanjih so lahko znova navzoči gledalci. Sedišča bodo lahko zapolnjena do 50 odstotkov kapacitete, odlok bo veljal med 17. in 23. majem. V tem so med drugim opredeljene izjeme za udeležbo, za katere je predpisano tudi testiranje.
Pri športno-rekreativni dejavnosti je zgornja meja udeleženih določena pri 50 vadečih osebah. Športno vadbo bo mogoče izvajati v varnih skupinah, uporabljajo pa se lahko športni objekti, naravne površine in šolski športni objekti, razlagajo na vladi.
Statistične številke za zdaj nakazujejo na rumeno fazo epidemije, saj je sedemdnevno povprečje okužb v Sloveniji upadlo na 549, število hospitaliziranih bolnikov je trenutno 477.
Komentarji