Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Dogovor s Fidesom kot napoved razgradnje enotnega plačnega sistema

Še preden se je posušilo črnilo na dogovoru, ki ga je vlada sklenila s sindikati javnega sektorja, že ga je prekršila, opozarja Jakob Počivavšek.
Sindikati javnega sektorja prihodnost plačnega sistema vidijo v popravkih in nadgradnji obstoječega sistema plač v javnem sektorju in ne pristajajo na to, da bo en sindikat, skupaj z vlado, narekoval spremembe sistema vsem drugim. FOTO: Črt Piksi/Delo
Sindikati javnega sektorja prihodnost plačnega sistema vidijo v popravkih in nadgradnji obstoječega sistema plač v javnem sektorju in ne pristajajo na to, da bo en sindikat, skupaj z vlado, narekoval spremembe sistema vsem drugim. FOTO: Črt Piksi/Delo
STA
20. 10. 2022 | 10:40
20. 10. 2022 | 10:53
4:54

Sindikati javnega sektorja so se kritično odzvali na podpis sporazuma o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti med vlado in Fidesom, ki napoveduje ločen plačni zdravstveni steber. Tako v Pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov javnega sektorja kot v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja menijo, da gre za kršitev dogovora z njimi.

»Še preden se je dobro posušilo črnilo na dogovoru, ki ga je vlada sklenila s sindikati javnega sektorja, že ga je s sklenitvijo dogovora s sindikatom Fides tudi prvič prekršila,« meni vodja pogajalske skupine Jakob Počivavšek.

image_alt
Vlada je dala zdravnikom obljubo, denarja pa ne

Jakob Počivavšek FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Jakob Počivavšek FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Kot je poudaril, se je vlada s sindikati javnega sektorja zavezala k usklajevanju sistemskih sprememb plačnega sistema, pri čemer bo za temeljna vprašanja sistema plač v javnem sektorju potrebno soglasje sindikatov, zdaj pa je v dogovoru z zdravniškim sindikatom napovedala nekakšne ločene plačne stebre posameznih dejavnosti v okviru domnevno enotnega sistema plač v javnem sektorju.

»To je storila brez soglasja preostalih sindikatov javnega sektorja, in celo še preden bi z njimi o tem opravila kakršno koli posvetovanje. Še več, kljub večkratnemu javnemu zagotavljanju, da ne bo privolila v izstop katerekoli poklicne skupine iz enotnega sistema plač v javnem sektorju, je z dogovorom privolila v prav to. Če namreč soglasja o ločenem plačnem stebru za zdravstvo ne bo, bo za zdravnike oblikovala poseben sistem,« je dejal Počivavšek.

Vlada spodkopava lastno kredibilnost

V pogajalski skupini zato dogovora med vlado in Fidesom ne morejo razumeti drugače kot napoved razgradnje enotnega plačnega sistema in kot prejudiciranje nekega novega plačnega sistema, še preden so o tem stekli kakršnikoli pogovori s preostalimi sindikati javnega sektorja. S tem pa vlada, ki se deklarira kot tista, ki spoštuje dane zaveze in sklenjene dogovore, po mnenju pogajalske skupine spodkopava lastno kredibilnost, kar je zanje nesprejemljivo.

Pri tem poudarjajo, da prihodnost plačnega sistema vidijo v popravkih in nadgradnji obstoječega sistema plač v javnem sektorju in ne pristajajo na to, da bo en sindikat, skupaj z vlado, narekoval spremembe sistema vsem drugim, ki predstavljajo javne uslužbence v različnih dejavnostih javnega sektorja. Po njihovem je takšno ravnanje zelo slaba popotnica začetku pogovorov o sistemskih spremembah plačnega sistema.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je v informativni oddaji na POP TV dejal, da je vlada s podpisom sporazuma s Fidesom priznala, da je zabit zadnji steber v krsto enotnega plačnega sistema, ki ga ni več, z ločenim oblikovanjem plač za zdravnike pa povsem jasno kršila dogovor, s katerim je sindikatom javnega sektorja obljubila, da bo sistemske spremembe usklajevala v sodelovanju z njimi.

»Postavljeni smo pred izvršeno dejstvo, to pa bo imelo določene posledice. Sezona lova posameznih plačnih skupin v javnem sektorju se je s tem odprla, saj si bo vsaka prizadevala oblikovati svoj ločeni steber in svojo pozicijo, ki ne sme biti slabša, kot je bila doslej. Upam, da se vlada tega zaveda, saj to na koncu pomeni velike stroške, kar se praviloma v takih razmerah slabo konča za proračun,« je še dodal Štrukelj.

Podedovano stanje

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je v isti oddaji zanikala, da gre pri dogovoru s Fidesom dejansko za izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema, sicer pa da že ves čas poudarja, da je sistem, kakršen je bil uveden leta 2008, zaradi različnih parcialnih posegov v preteklosti dejansko že nekaj časa mrtev.

»Izhajati moramo iz podedovanega stanja in iz njega narediti največ, kar znamo in zmoremo. Tudi na skupnih pogajanjih smo se z vsemi sindikati dogovorili, da bomo prenovili plačni sistem, ki bo pomenil neko skupno osnovo za vse, na njej pa bomo po dejavnostih postavljali stebre,« je povedala Ajanović Hojnikova, ki je krivdo za sedanje stanje pripisala dogovoru s prejšnjo vlado novembra lani.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine