Neomejen dostop | že od 9,99€
Znameniti podjetnik in izumitelj Elon Musk je prevzel družbeno omrežje Twitter – in takoj odpustil več direktorjev. Antropolog Dan Podjed je za Delo ob tej potezi kritično ocenil, da Muskova napoved o večji svobodi na twitterju lahko obenem pomeni več lažnih novic, več groženj, več zmerjanja in vsega slabega, kar se širi po omrežjih.
»Nadzora naj bi bilo manj, obenem pa bi lahko to pomenilo več problemov. Že zdaj je po mojem mnenju – sem uporabnik tako rekoč vseh omrežij – od vseh omrežij, ki so na voljo, twitter večkrat postal prava 'greznica'.« Razlogi za to so po mnenju antropologa Podjeda pogosta anonimnost profilov.
Dan Podjed dvomi o tem, da bi lahko posamezne države šle v regulacijo omrežja, saj je twitter sistem, ki je večji od držav. Facebook uporablja skoraj polovica človeštva, kdo bo vse to kontroliral, se sprašuje. »Živimo namreč v času, ko so spletna omrežja večji sistemi, kot so države, to so tako rekoč naddržavne tvorbe s svojo zakonodajo. Kako bo to sankcionirala bodisi EU bodisi Slovenija? Sam v to ne polagam dosti upanja.«
To podkrepi s primerom, da se tudi pri prijavah žaljivih komentarjev ali sovražnega govora ponavadi ne zgodi nič. Človeku se lahko reče karkoli.
In kakšen vpliv je Musk dobil s prevzemom tega družbenega omrežja?
Podjed meni, da je bil njegov namen postati kralj sveta, kakor podobno želi biti kralj vesolja s tem, ko investira v Spacex in ekspedicije na Mars. »Zdaj pa želi biti še kralj našega digitalnega sveta s tem, ko je prevzel neko omrežje, ki je vzpostavilo kulturo sobivanja.«
Zdaj je dobesedno kupil svoje kraljestvo in sedel na prestol, tako kot je kralj Facebooka in Instagrama Mark Zuckerberg, je slikovito komentiral Podjed. Po njegovem mnenju danes živimo v dobi digitalnega fevdalizma. Vladarji naše dobe pa so Musk, Zuckerberg, Jeff Bezos in drugi, ki obvladujejo digitalne prostore.
»Ljudje pa vse več časa preživljamo v teh digitalnih prostorih, to, kar je na zaslonu, ni več virtualno, to je naš realni svet. Pogosto bolj realen od fizičnega, ker so več za ekrani. Tisti pa, ki obvladujejo podatke, omrežja, tisti obvladujejo svet.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji