Direktor druge največje regionalne bolnišnice – Splošne bolnišnice Novo mesto – primarij
Milivoj Piletič, dr. med., je povedal, da za oskrbo bolnikov s covidom-109 v njihovi bolnišnici namenjajo 25 odstotkov kapacitet, od sicer skupaj 400 bolnišničnih postelj. Trenutno imajo hospitaliziranih sto bolnikov, od tega 81 na intenzivni negi, trinajst bolnikov je na ventilatorjih. Povprečna starostna doba bolnikov je 68 let, najmlajši bolnik, ki je bil hospitaliziranih, je bil star 44 let, najstarejši pa sto let.
Kot je pojasnil primarij Piletič, jih je prvi val presenetil, saj so bili prva regija, ki je doživela hujši udar virusa, ki se je zgodil v Beli Krajini, kjer so bili okuženi zdravstveni delavci ZD Metlika in kasneje doma za ostarele. »Virus je bil takrat še nov, veliko je bilo improvizacije, ena najpomembnejših stvari pa je bila zagotovo solidarnost, saj bi brez nje v tistem obdobju vse ušlo izpod nadzora. Povezali smo se in tako smo prišli iz prvega vala bolj ugodno, predvsem pa z izkušnjami, ki so nam pomagale pri pripravi na drugi val.«
Novembra so odprli tudi negovalne bolnišnice, kamor premaknejo neokužene bolnike, zato da se lahko denimo v domu, kjer se je pojavila okužba, organizirajo z vzpostavitvijo rdečih con. Kot je pojasnil direktor novomeške splošne bolnišnice, je bila od začetka drugega vala njihova regija nekakšen otrok, kjer je bila pojavnost okužb bistveno manjša kot v severovzhodni Sloveniji, v tem času pa so sami sprejemali bolnike tudi iz drugih regij. Z razvojem dogodkov in pojavnostjo okužb, se je večala tudi pojavnost v njihovi regiji, postopoma so odpirali nove postelje. Kot dobro je ocenil vzpostavitev enotne organizacijske covid enote bolnišnic v Sloveniji, saj ta omogoča oskrbo bolnikov v regijah, kjer je bil izbruh res velik, s tem, da se jih preseli v druge, manj obremenjene bolnišnice.
Aktualno stanje v zvezi z epidemijo sta na dopoldanski novinarski konferenci predstavila direktor Splošne bolnišnice Novo mesto Milivoj Piletič, dr. med., in vladni govorec, veleposlanik Jelko Kacin.
Prenose okužb bodo poskušali omejiti s hitrimi testi
Razlika med prvim in drugim valom je ta, da so ob prvem valu bolnišnico zaprli za vse druge neakutne bolezni, saj so ugotovili, da to na dolgi rok ne more funkcionirati. V drugem valu so zapirali bolj postopno, vendar pa se je v zadnjih štirinajstih dneh povečal vdor okužb v bolnišnice, kakor tudi v domove za starejše, zato so morali nenujna bolnišnično dejavnost zmanjšati.
Do vdorov prihaja tako preko bolnikov, kot preko zaposlenih, kljub vsem filtrom, ki jih imajo postavljene pri vstopu v bolnišnico kar pomeni, da okužbe prenašajo asimptomatski bolniki. »To poskušamo omejiti s planiranjem testiranjem zaposlenih in verjetno tudi bolnikov, zato bomo nabavili hitre teste, ki jih bomo seveda uporabljali z veliko previdnostjo in jih interpretirali glede na klinično sliko.« Teste nabavljajo prek javnega naročila, ki se končuje danes, med 30 ponudniki bomo izbrali najbolj primernega. Testiranje bomo uvedli postopoma, najprej na oddelkih, kjer se je pojavil izbruh, potem pa sistematično na vse drugih oddelkih, kasneje pa bodo testirali v razmiku enega tedna.

FOTO: Simona Fajfar
Primarij Piletič je še dodal, da se čakalne vrste kljub zmanjšanju nenujnih dejavnosti ne podaljšujejo, saj je manj tudi napotitev, pričakujejo pa bumerang po koncu epidemije, ko bodo ljudje bolj pogosto obiskovali svojega zdravnika, zato se bomo napotitve povečale. »Zavezali smo se, da postopoma zmanjšujemo dejavnost, da v največji meri poskušamo oskrbovati ostale bolezni, kar smo delali uspešno do 14 dni nazaj, ko je covid izrinil vse ostale bolezni.«
Bolnišnice s hitrimi testi ugotavljajo morebitne okužbe pri svojih zaposlenih
V bolnišnicah so že začeli testirati svoje zaposlene na okužbo z novim koronavirusom s hitrimi antigenskimi testi, zaenkrat testirajo del zaposlenih. V UKC Ljubljana denimo testirajo na ginekološki kliniki, v šempetrski bolnišnici so začeli testirati na vseh organizacijskih enotah. V novomeški bolnišnici bodo začeli na infekcijskem oddelku. V Splošni bolnišnici Novo mesto zaposlene z znaki okužbe stalno testirajo s klasičnimi molekularnimi testi, hitre teste pa skladno z uredbo začenjajo ta teden oz. takoj, ko bo končano javno naročilo zanje. Začeli bodo postopno in sicer pri zaposlenih na infekcijskem oddelku, nato bodo do 7. decembra, ki je končni rok, postavljen v odredbi, testirali še preostale zaposlene. V novomeški bolnišnici so sicer v prvi fazi zaključevanja javnega naročila za 14.000 hitrih testov. Predvidoma bo javno naročilo končano ta teden. STA
V nedeljo so sicer v Sloveniji ob 1742 testiranjih
potrdili 470 okužb, umrlo pa je 45 bolnikov s covidom-19. Delež pozitivnih testov je znašal 26,98 odstotkov. Podatki okužb po občinah kažejo, da so glede na okužbe v nedeljo izstopale občine Lendava z 29 okužbami, Laško s 14, Kamnik z 12 in Šentjur z 11, je pojasnil vladni govorec
Jelko Kacin. Podatki iz domov za ostarele kažejo, da se je število okužb pri stanovalcih povečalo za kar 96, aktivno okuženih je trenutno 2643, skupaj v drugem valu 4782. Število okužb pri zaposlenih se je povečalo za 38, aktivno okuženih je 954, skupno pa je bilo v drugem valu 1770 okužb.
Komentarji