V okolje prihaja iz pralnih strojev, gum, kozmetike, čistil, zato bo težak zalogaj.
Galerija
Mikroplastika lahko nastaja nenamerno ob obrabi večjih kosov plastike, kot so avtomobilske pnevmatike. FOTO: Jure Eržen/Delo
Po omejitvah uporabe plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, se je evropska komisija odločila omejiti tudi uporabo mikroplastike. Majhni delci plastike so v zgolj 60 letih široke rabe tega materiala prešli v vse, v rastline, živali in ljudi, izpusti pa se še ne zmanjšujejo. Poznavalci zagotavljajo, da bi, če bi dali pokošeno travo izpred hiše v podrobno analizo, v njej gotovo našli tudi plastiko.
»Uporaba plastičnih izdelkov nam olajša življenje, pogosto je tudi lažja in cenejša od drugih materialov. Če pa je ne odstranjujemo ali recikliramo pravilno, lahko konča v okolju, kjer ostane stoletja in razpada na vse manjše dele. Te majhne dele (praviloma manjše od pet milimetrov) imenujemo mikroplastika in ti vzbujajo skrb,« pravijo v Evropski agenciji za kemikalije (ECHA), kjer pripravljajo predlog omejitev za uporabo mikroplastike z uredbo o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (Reach) od konca januarja 2018. Pogovore z državami naj bi opravili letos, dobili so tudi odobritev dveh odborov evropskega parlamenta. Sprememba Reach z omejitvami mikroplastike bo tako predvidoma sprejeta letos ali na začetku prihodnjega leta.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji