Skupina ljudi se je v nedeljo zbrala na pobočju vulkan Ok na Islandiji, kjer se je nekoč razprostiral ledenik Okjökull.
Leta 2014 so ga razglasili za mrtvega, saj je njegova površina in debelina premajhna za ta naziv. Znanstveniki opozarjajo, da zaradi podnebnih sprememb podobna usoda grozi še številnim drugim islandskim in tudi drugim svetovnim ledenikom. Posledice bodo tako lokalne kot globalne.
Udeleženci »pogreba« so opozarjali, da bi morali razglasiti izredne razmere zaradi podnebne krize. FOTO: Jeremie Richard/AFP
Na skalo, ki je še pred nekaj desetletji zaradi ledu ni bilo videti, so položili spominsko plaketo, ki opozarja na temno prihodnost zaradi podnebne krize. Med udeleženci slovesnosti je bila tudi islandska premierka
Katrin Jakobsdottir: »Upam, da bo dogodek opozorilo ne le za vse nas tu na Islandiji, ampak na celem svetu. To kar vidimo tu, je le en obraz podnebne krize.«
Na območju, kjer je bil nekoč ledenik, se je zbralo okoli 100 ljudi. FOTO: Jeremie Richard/AFP
»V naslednjih 200 letih bodo vsi naši ledeniki doživeli enako usodo. S tem spomenikom priznavamo, da vemo, kaj se dogaja in kaj bi morali storiti. Vi pa boste vedeli, če smo to storili,« je zapisano na bronasti plaketi. Na njej je tudi oznaka 415 ppm CO2, ki označuje rekordni nivo toplogrednega ogljikovega dioksida v ozračju, ki so ga izmerili maja letos.
Nato je sledil še rekordno vroč julij.
Na Islandiji se letno stali okoli 11 milijard ton ledu in znanstveniki se bojijo, da bo več kot 400 ledenikov na otoku izginilo do leta 2200.
Komentarji