Neomejen dostop | že od 9,99€
Upravičenim žrtvam avgustovskih poplav bodo danes izplačali izredno denarno pomoč v obliki solidarnostne pomoči v skladu z interventnimi ukrepi za odpravo posledic poplav. Izplačali bodo dobrih 18 milijonov evrov te pomoči za 2741 prejemnikov. Naslednje izplačilo solidarnostne pomoči bo 20. oktobra, so sporočili z ministrstva za delo.
Upravičenim žrtvam poplav in plazov iz avgustovske vodne ujme s prijavljenim stalnim prebivališčem in dejanskim bivanjem v Sloveniji bodo danes izplačali enkratni znesek v višini največ sedem minimalnih dohodkov samske osebe ali družine, vendar ne več, kot je višina škode, navedena v vlogi. Samska oseba bo tako lahko prejela največ 4918,64 evra, štiričlanska družina največ 11.466 evrov in par brez otrok največ 7622,30 evra.
Poleg izplačila po interventnih ukrepih bodo danes izvedli tudi izplačilo izredne denarne socialne pomoči za kritje stroškov, ki so nastali zaradi poplav po zakonu o socialnovarstvenih prejemkih, in sicer 48 prejemnikom v skupni višini 33.617,44 evra. Za vse, ki so že uveljavljali in prejeli izredno denarno pomoč za odpravo posledic poplav ter so utrpeli škodo, višjo od višine dodeljene izredne denarne pomoči, bo center za socialno delo (CSD) po uradni dolžnosti odločil še o upravičenosti do razlike do sedemkratnega minimalnega dohodka, a ne več, kot je višina nastale škode oziroma višine škode, navedene v vlogi.
Uveljavljanje pravice do izredne denarne pomoči kot solidarnostne pomoči je možno do 31. decembra pri pristojnem CSD. Pri tem ni treba odgovoriti na vprašanja, vezana na materialni položaj. Dokazila o nastanku škode in njeni višini morajo upravičenci predložiti CSD do 30. junija 2024, drugače se pomoč šteje za neupravičeno prejeto pomoč in so jo stranke dolžne vrniti, so zapisali v sporočilu za javnost.
Izredna denarna pomoč kot solidarnostna pomoč ni predmet omejitve dedovanja in se ne upošteva pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (otroški dodatek, štipendije itd.). Prav tako se ne izključuje s preostalimi solidarnostnimi pomočmi, dodeljenimi po interventnem zakonu, z izredno denarno pomočjo za druge naravne nesreče ali višjo silo in z izredno denarno pomočjo za kritje stroškov, povezanih z najetim stanovanjem in z izredno denarno pomočjo za kritje izrednih stroškov, povezanih s preživljanjem, so še dodali na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Skupna ocena neposredne škode naravne nesreče, ki je avgusta prizadela Slovenijo, in njenih posledic za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje po oceni vlade znaša približno 9,9 milijarde evrov. Ujma je prizadela 183 občin, obseg prizadetega območja je ocenjen na 17.203 kvadratne kilometre površine, je povedal minister Aleksander Jevšek.
»Predstavljena ocena zajema vse vidike naravne nesreče, od zagotavljanja nadomestitve stavb, sanacije vodotokov, ponovne vzpostavitve infrastrukture ter zaščite in obnove objektov kulturne dediščine do odlaganja in ravnanja z odpadki,« je na novinarski konferenci povedal minister za kohezijo in regionalni razvoj Jevšek.
Ocena, ki jo je danes obravnavala vlada, je po njegovih besedah ključna za pripravo vloge za pridobitev sredstev iz evropskega solidarnostnega sklada. »Vlogo bomo zagotovo oddali do roka, torej do 27. oktobra,« je zagotovil po seji vlade, na kateri se je ta seznanila z oceno škode po poplavah in plazovih 4. avgusta.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji