Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnavljamo Slovenijo

Na zahodu močni in dolgi nalivi, na vzhodu mogoča toča

Verjetno je hitro naraščanje hudourniških vodotokov, kar lahko na že poplavljenih in nepočiščenih območjih povzroči nove težave.
Meteorolog Brane Gregorčič je dejal, da smo že drugič v avgustu priča zimskemu poteku vremenskega dogajanja. FOTO: Dejan Javornik
Meteorolog Brane Gregorčič je dejal, da smo že drugič v avgustu priča zimskemu poteku vremenskega dogajanja. FOTO: Dejan Javornik
27. 8. 2023 | 10:50
27. 8. 2023 | 14:50
4:55

Za ponedeljek so meteorologi agencije za okolje (Arso) objavili oranžno opozorilo zaradi vnovične možnosti krajevnih neurij z močnimi sunki vetra, udari strel, nalivi in ponekod tudi točo. V več delih države bo verjetno hitro naraščanje posameznih hudourniških vodotokov in manjših rek ter poplavljanje padavinske in zaledne vode. Danes so predstavili nove ugotovitve.

Glavnina padavin bo padla v razmeroma kratkem času (nekaj urah) ob krajevnih nalivih. FOTO: Dejan Javornik
Glavnina padavin bo padla v razmeroma kratkem času (nekaj urah) ob krajevnih nalivih. FOTO: Dejan Javornik

Najbolje bi bilo jutrišnji dan preskočiti, a to ni mogoče, zato se je treba nanj pripraviti. Meteorolog Brane Gregorčič je dejal, da smo že drugič v avgustu priča zimskemu poteku vremenskega dogajanja, to je prodor atlantskega zraka v zahodno Sredozemlje in nastanek ciklona. Jutri bo nastal kar globok ciklon nad Genovskim zalivom. Največji vpliv bo imel v Italiji,kjer so izdali že rdeča vremenska opozorila.

V jutranjih urah bodo pri nas na zahodu nalivi, ki se bodo razširili na vso Slovenijo. Največ padavin bo sprva v zahodni in srednji Sloveniji. Popoldne so mogoči tudi močni nalivi in toča na vzhodu, kar bo posledica pregrevanja ozračja. Več scenarijev je, zlasti na zahodu bodo padavine lahko zelo intenzivne in tudi dolgotrajne, količine pa nižje kot v začetku avgusta, nekaj nad 100 litrov na kvadratni meter, po najhujšem scenariju, ki si ga nihče na želi, pa 150 litrov na kvadratni meter. V začetku avgusta je na kvadratni meter v najhuje prizadetih dolinah padlo tudi znatno več kot 200 litrov dežja.

Janez Polajnar je opozoril, da imamo še veliko materiala ob rekah in strugah hudournikov, reke pa se lahko razlijejo tudi tam, kjer ni običajno. Največ težav pričakujejo na pritokih, ki so bili že poplavljeni. Težave so mogoče tudi v predalpskem svetu, območju reke Reke in na notranjskem Krasu. Pripraviti se je treba, pravi Polajnar.

Načeloma naj bi večje reke, kot so Sava, Savinja in obe Sori odvedle dodatno vodo, zato Polajnar pričakuje največ težav na območjih pritokov rek, ki so bila že prizadeta. Hodourniški pritoki bodo naraščali hitro in silovito, je opozoril, danes je zato čas za pripravo, jutri zjutraj in dopoldne pa za previdnost.

Direkcija za vode opozarja, da je treba odstraniti ves material ob rekah, kot so bale, hlodovina in podobno. Srečko Šestan bi tudi dan najraje preskočil. Priporočil je spremljanje radarske slike, ki omogoča tudi umik strojev iz strug, saj se posodablja vsakih pet minut. Ljudem priporoča postavitev kakšne vreče peska k garažnim ali vhodnim vratom, lastniki ta območja namreč dobro poznajo. »To je pet minut dela, prihrani pa lahko veliko škode in tudi strahu,« pravi Šestan.

Srečko Šestan je priporočil spremljanje radarske slike. FOTO: Dejan Javornik
Srečko Šestan je priporočil spremljanje radarske slike. FOTO: Dejan Javornik

Mostovi imajo urejeno signalizacijo, po njih je treba voziti po omejitvah. Ker bodo ti mostovi ostali več let, se bo nanje treba navaditi, meni Šestan.

Vse sile so aktivirane, ekipe bodo še za tretjino večje, vse pa bodo vpete v zagotavljanje pretočnosti strug, napoveduje Rok Penec iz direkcije za vode.

Oranžno opozorilo

Padavine, večinoma plohe in nevihte, bodo v ponedeljek že zjutraj in dopoldne zajele zahodne kraje, čez dan pa bo do prešle celotno ozemlje Slovenije. Ob tem bodo možna krajevna neurja z močnimi sunki vetra, udari strel, nalivi in ponekod tudi točo. Glavnina padavin bo padla v razmeroma kratkem času (nekaj urah) ob krajevnih nalivih. V več delih države bo verjetno hitro naraščanje posameznih hudourniških vodotokov in manjših rek ter poplavljanje padavinske in zaledne vode.

Zaradi spremenjenih odtočnih razmer po zadnjih poplavah, na odsekih, kjer so struge hudournikov in rek spremenjene in mestih, kjer so še prisotni nanosi materiala in plazine, bo padavinska voda lahko odtekala drugače kot običajno. Takšen spremenjen odtok se lahko zgodi predvsem ob kratkotrajnih močnejših nalivih.

Trenutno so najbolj ranljiva območja Kamniške Bistrice, Zgornje Savinjske doline in Mežiške doline, pojav pa je možen tudi v drugih porečjih, ki so bila prizadeta ob zadnjih poplavah. Previdnost je potrebna tudi pri načrtovanju in izvajanju sanacijskih del v in ob strugah vodotokov.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine