Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnavljamo Slovenijo

Sanacija po poplavah bi lahko trajala desetletje ali več

Po prvem srečanju sveta za vode so udeleženci prestavili dogajanje.
Posledice poplav. FOTO: Leon Vidic/Delo
Posledice poplav. FOTO: Leon Vidic/Delo
M. B., STA
21. 8. 2023 | 11:55
21. 8. 2023 | 13:30
3:26

Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je po prvem srečanju Sveta za vode ​pojasnil, da so v svetu številni strokovnjaki iz različnih zavodov, ki so povezani z vodami. Vlada se že ukvarja s pripravo drugega interventnega zakona, danes pa so se na svetu za vode pogovarjali o sistemskih ukrepih kako zmanjšati škode poplav v prihodnje, je strnil in poudaril, da bo pri vseh ukrepih sodelovala stroka.  

Vlada se je, kot je še spomnil Brežan, po katastrofalnih poplavah že odzvala s sprejemom novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Ta je sestavljena iz dveh delov, in sicer iz novele sistemskega zakona in iz prvih interventnih ukrepov.

»V tem trenutku se kot vlada ukvarjamo s pripravo drugega interventnega zakona, ki ga bomo sprejemali na seji vlade v četrtek in ga potem posredovali v proceduro v DZ,« je napovedal. Še bolj pomembna bo po ministrovih napovedih sistemska sprememba oz. zakon o obnovi, s čimer so razpravljali tudi na današnji seji sveta.

​Hidrolog Rok Fazarinc, ki bo pomagal koordirati svet za vode, je dejal, da je skupina strokovnjakov zbranih v svetu za vode zelo enotna glede rešitev za boljšo poplavno varnost. ​»Najprej je treba iskati začasne, potem pa dolgoročne rešitve, da bomo imeli v končni fazi večjo poplavno varnost, kot jo imamo danes,« je pojasnil. Največ dela bo v Savinski dolini na območju Meže, pa tudi na območju Sore in v Snebrju in Tacnu v Ljubljani je dejal Fazarinec. Območja, ki so bila že deležna poplav bodo ponovno zelo ogrožena že v bližnji prihodnosti, ko se obeta jesensko deževje.

Neža Kodre z Direkcije za vode je pojasnila, da je trenutno šele zagotavljajo pretočnost strug in popisujejo škodo, sanacija pa bo sledila v drugem koraku. Dolgoročna sanacija bo dolgotrajna, saj mora biti zelo premišljena. »Potrebno bo celovito in strokovno nasloviti te obnove in iskati rešitve, da se bomo v primeru nadaljnjih tovrstnih dogodkov škodam in pa posledicam poplav izognili v čim večji možni meri,« je dejala. Pomembno je tudi, da se ljudje ne naseljujejo več na razlivnih območjih, je poudarila. Minister Brežan je spomnil je, da je sanacija po potresu v Posočju trajala celo desetletje, škoda po poplavah pa je bila še obsežnejša.

V svetu za vode sodelujejo tudi Matjaž Mikoš in Andrej Kryžanowski z ljubljanske fakultete za gradbeništvo in geodezijo, Mihael Jožef Toman z ljubljanske biotehniške fakultete, Barbara Šenčur Curk in Mihael Brenčiči z naravoslovnotehniške fakultete, nekdanji minister za okolje Pavel Gantar, hidrologinja Lidija Globevnik, Nataša Sovič iz Agencije za okolje RS, Primož Banovec z Inštituta za vodarstvo ter Miloš Bavec iz Geološkega zavoda Slovenije.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine