
Neomejen dostop | že od 14,99€
S Policijske uprave Murska Sobota so sporočili, da je nekaj pred drugo uro zjutraj zagorelo na deponiji odpadkov v občini Puconci, in sicer na območju podjetja Cerop. Aktivirali so tudi mobilno enoto ekološkega laboratorija za oceno morebitnih vplivov na okolje.
Gasilci so požar popoldne ustavili
Vzrok požara še ni znan, saj bodo podrobnejši pregled opravili po končani intervenciji, po besedah direktorice Ceropa Barbare Biro pa se zaenkrat domneva, da je prišlo do samovžiga. Ob tem je opozorila na problematiko kopičenja odpadkov v centrih zaradi pomanjkanja sežigalnic in dodala, da mora Slovenija na področju ravnanja z odpadki postati samozadostna.
Gasilcem je uspelo lokalizirati in ustaviti velik požar, je novinarjem povedal poveljnik Gasilske zveze Puconci Vlado Vlaj. Kot je dodal, je bila intervencija zelo zahtevna. Gasilci so porabili veliko vode, ki so jo na območje nesreče dovažali z vozili, uporabljati pa so morali tudi dihalne aparate.
Ogenj je izbruhnil na območju, kjer hranijo gorljive komunalne odpadke. Po štirih urah intervencije je 94 gasilcev iz 18 gasilskih enot iz občin Puconci, Murska Sobota, Moravske Toplice in Gornji Petrovci požar, ki je zajel tudi notranjost ene od skladiščnih hal, pogasilo.
Po Vlajevih besedah so se nato lotili razkopavanja odpadkov in gašenja posameznih žarišč. Na prizorišču bo ostalo nekaj gasilcev za požarno stražo.
Puconska občina je takoj aktivirala občinski štab civilne zaščite in začela obveščati okoliške prebivalce. Poklicali so tudi inštitut za ekologijo, ki trenutno meri kakovost zraka. Prvi rezultati meritev v okolici hiš v naselju Vaneča, ki so v bližini požarnega območja, so pokazali, da je vrednost prašnih delcev PM10 v razponu od 85 do 100.
Vpliv na kvaliteto zraka je velik, občina tako prebivalce okoliških krajev poziva, naj ostanejo v notranjih prostorih in ne odpirajo oken, je povedal župan Uroš Kamenšek.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, ki lahko ob vdihavanju pustijo tako kratkoročne kot dolgoročne posledice. Zato so pripravili napotke za ravnanje ob požaru.
Prebivalci naj se izogibajo prizadetih območij, če so na požarnem območju, pa naj se od tam čim prej umaknejo in zaščitijo dihala in kožo. Izpustom s pogorišča naj se prebivalci izognejo tako, da se gibljejo proti vetru ali stran od pogorišča. Z obleke, ki je bila izpostavljena požaru, naj odstranijo prah in jo shranijo v plastično vrečko.
Škodljive snovi se posedajo tudi na hrano, zato je pomembno, da izpostavljene hrane ne zaužijemo. Prav tako delci lahko onesnažijo podtalnico in prek nje pitno vodo. NIJZ tako poziva, da v primeru požara prebivalci spremljajo in upoštevajo priporočila upravljavca vodovoda ter uprave za zaščito in reševanje.
Komentarji