
Neomejen dostop | že od 14,99€
V torek je na Norveškem snežni plaz odnesel odpravo treh Slovencev. Enega je sneg odnesel v morje, od koder se je rešil in poklical pomoč, drugi je zakopan pod snegom preživel kar sedem ur, dokler ga niso rešili. Tretje udeleženke odprave, ženske, stare 50 let, še niso našli. Njeno iskanje bodo nadaljevali, ko bodo to dopuščale vremenske razmere, na podlagi policijskih poročil pa domnevajo, da je v nesreči izgubila življenje.
Trojica je bila v torek peš na poti na območju Lyngna na severu Norveške, ko jih je pozno popoldne na gori Pollfjellet zasul snežni plaz. Devetintridesetletni Patrik Jagunić je bil ujet je v zračnem žepu, od koder je lahko poklical policijo. Njegovo rešitev so nekateri poznavalci plazov po poročanju AFP zaradi časa, ki ga je preživel pod snegom, označevali kot skoraj čudežno.
Norveški portal VG je včeraj objavi intervju z Jagunićem, ki je trenutno hospitaliziran v Tromsøju. »Ko sem ležal pod snegom, sem nad seboj slišal helikopter. Vedel sem, da iščejo po morju, tam so našli mojega prijatelja,« Jagunića navaja VG.
Jagunić je za norveški portal pojasnil, da sta s prijateljem poskušala plezati po zaledenelem slapu, medtem ko je prijateljeva mati smučala. Ker sta se zaporedno sprožila dva plazova, so se odločili oditi, niso pa predvideli, da se bo sprožil še tretji, je povedal.
Opisal je, kako jih je od zadaj zadel plaz in jih posrkal. Njegova prva misel je bila, »tako je torej, ko te zasuje plaz«. Začel je kopati s prsti in si uspel osvoboditi roke, nato si je pri kopanju pomagal z walkie-talkiejem. »Upam, da sem ljudem pokazal, da ne smeš nikoli obupati,« je dejal čudežno preživeli.
Za norveško javno medijsko mrežo NRK je povedal tudi, ga je le misel na družino in prijatelje ohranjala pri življenju in da se zato ni predal malodušju in se prenehal boriti, ampak je le razmišljal, kako naj preživi v snežnem oklepu. »Počasi sem začel delati zračni žep okoli sebe in počasi prišel do telefona. Ležal sem na hrbtu, na obrazu je bil sneg mehkejši. Zdelo se mi je, da je na meni 16 metrov snega. Težko sem dihal. Ko sem si naredil prostor, sem lahko poklical s telefonom,« je opisal trenutke pod snegom.
Začel je dobivati sporočila prijateljev, naj ne obupa, okoli 22. ure se mu je oglasila žena in ga spodbudila, naj vztraja. »Bilo je zelo čustveno. Vsa moja družina je čakala na odziv,« je povedal.
Rešitev preživelega izpod plazu po sedmih urah so reševalci in poznavalci plazov označili kot čudežno. Ujet je bil v zračnem žepu, od koder je lahko poklical na pomoč. »Ljudje, ki morda preživijo premetavanje v plazu, se nato zadušijo v desetih minutah. Nekaj jih preživi dlje. Toda sedem ur je skoraj edinstveno v zgodovini,« je za norveške medije povedal Audun Hetland, raziskovalec na Univerzi v Tromsøju.
Da gre za čudež, je dejal tudi župan Lyngna Erik Larsen, še bolj pa je bil nad uspešno rešitvijo presenečen reševalec Kristian Midtgård, ki je zasutega turnega smučarja našel po zaslugi njegovega psa Whiskeyja. »Zelo sem bil presenečen, da je bil še vedno živ. Vse statistike in izkušnje pravijo, da to ni mogoče, ko si tako dolgo zakopan,« je dodal.
Kot je povedal Midtgård, so po klicu iz snežnega žepa kar dolgo iskali lokacijo pogrešanega, dokler ni reševalni pes Whiskey na nekem mestu začel kopati, zaslišati je bilo kričanje in po mrzličnem kopanju na tistem mestu so izpod plazovine potegnili preživelega ter ga z zlomljenimi rebri in nekaj drugimi poškodbami hitro odpeljali s helikopterjem v bolnišnico v Tromsø.
Ko so Jagunića po dobrih sedmih urah le rešili izpod snega, je presenetil prisotnega zdravnika, ne le s tem, da je bil živ, temveč tudi s tem, da je zmogel do helikopterja hoditi sam.
Iskalno akcijo za tretjo udeleženko odprave so reševalci v sredo prekinili zaradi neugodnih razmer na terenu, saj velja velika nevarnost plazov. Iskanje s helikopterji in droni je bilo medtem neuspešno. Kdaj bodo lahko nadaljevali iskanje, je po poročanju medijev odvisno od vremenskih razmer.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je za STA potrdilo, da so bili v nesreči udeleženi trije slovenski državljani. Pristojno slovensko veleposlaništvo v danskem Københavnu bo v skladu s pristojnostmi prizadetim in svojcem nudilo ustrezno konzularno pomoč, so zagotovili.
Kot so dodali, so predstavniki veleposlaništva v stiku s pristojnimi organi na Norveškem, ki vodijo reševalno akcijo.
Lani je v snežnem plazu na Norveškem v skupini turnih smučarjev že umrl slovenski državljan.
Komentarji