Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nedelo

Postavite si realne cilje

Potem ko se je po dveh letih zdravljenja izgorelosti postavila pokonci, si bralka želi nasveta, kako začeti živeti zdravo, aktivno in srečno življenje.
FOTO Shutterstock
FOTO Shutterstock
Dunja Gačnik,pilates inštruktor in učitelj AEQ metode
29. 8. 2018 | 09:00
29. 8. 2018 | 11:11
5:17
Moje življenje se končno vrača v mirne in sproščene tirnice. Po diagnozi bolezni sodobnega časa, izgorelosti, ki sem jo začela zdraviti pred slabima dvema letoma, seveda s pomočjo strokovnjakov – zdravnikov in terapevtov, sem končno zadihala s polnimi pljuči. Za mano je družinski dopust, ki mi je vlil še dodatne energije in veselja do življenja. Bliža se jesen, delovni dnevi v službi in čas, ko bodo v naše življenje spet vstopile rutina in obveznosti vsakega družinskega člana.

V prejšnjih letih nisem za svoje zdravje naredila skoraj nič. Hrana je bila hitra in nezdrava, gibanje pa res tisto najnujnejše. Čas je, da tudi temu naredim konec in si počasi uredim ta del življenja. Želim si konkretnih nasvetov, idej, kako in kje naj začnem, kako ohraniti motivacijo in cilje, ki jih imam. Živeti zdravo, aktivno in srečno življenje.
Sandra

Naj odgovor začnem z motivacijo, ki je nujno potrebna, da se človek spravi v akcijo. Ste se kdaj opazovali, zakaj in v kolikšnem času izgubite motivacijo za aktivnosti ali nove navade, za katere se trdno odločite, da jih boste redno izvajali? Dandanes ima namreč veliko vlogo zdravo in aktivno življenje z veliko gibanja, lahko in zdravo prehrano, meditacijo in sproščanjem stresa, kar pa od nas zahteva red in disciplino ter redno vadbo oz. izvajanje. Pogosto se vam zdi neka ideja zelo dobra, začutite, da je pravi trenutek, da začnete nekaj novega, potem pa se kmalu vse ustavi in volja izgine.

Tako kot ste potrebovali čas, da ste pozdravili simptome izgorelosti, je potreben čas, da najdete aktivnosti, ki so vam pisane na kožo in boste uživali v njih. Nihče namreč ne doseže popolne preobrazbe v nekaj dneh; tako kot ne pridobimo odvečne maščobe v nekaj dneh, ne moremo pričakovati njene hitre izgube. Noben športnik ne postane čez noč svetovni prvak, ampak so za to potrebni treningi, na poti do cilja se ubada z ovirami, padci, vendar jih sprejme, preuči in se iz njih uči, jih premaguje postopoma, dokler ne doseže cilja.

Poskusite čim več različnih vadb in športnih aktivnosti – jesen je odlična priložnost za to, saj veliko društev in klubov ponuja tedne brezplačne vadbe, ki se je lahko udeležite. Dovolite si napake in se iz njih učite. Naj napake ne bodo vaš konec, ampak samo točka, na kateri spoznavate sebe in odkrivate, kaj si pravzaprav želite. Opazujte se, kdaj vam spodleti in na primer popustite pri hrani, opazujte, kdaj in zakaj vam zmanjka volje ali energije za telovadbo. Spoznajte se in naslednjič se boste lahko temu ognili, saj boste vedeli, kaj je razlog vaših spodrsljajev.

Ničesar ne delajte na silo, ampak v polnosti izkoristite trenutke, ko imate veliko energije, ko čutite, da zmorete, ko se veselite točke na cilju. To še zdaleč ne pomeni, da je vsakič, ko se vam ne da ali ko bi raje počeli kaj drugega, to zares opravičljivo. Pomeni samo, da se res učite poslušati svoje telo, da se spoznavate, da poskusite in sprejmete to, kar se zgodi. Pri vadbi in drugih športnih aktivnostih je velikokrat namreč težava predvsem v prvih petih minutah, ki so lahko včasih peklensko težke. Vendar če še malo vztrajate pri aktivnostih, novih prehranskih navadah in morebitni meditaciji, dajete telesu priložnost, da začuti, kaj želite, in ima čas sprejeti to, kar ste si zanj zamislili.

Zelo pomemben element pri doseganju ciljev je, kaj ti cilji za nas pomenijo. Da za nas niso le cilji, ki jih moramo doseči, ampak je način življenja, ki si ga želimo v prihodnosti. Ne le nekaj, pri čemer bomo naredili naslednjo kljukico, temveč proces, v katerem bomo živeli. Zato si teh ciljev ne vzemite preveč strogo in preveč zahtevno. Ne postavljajte si ciljev, za katere že vnaprej veste, da vas bo njihovo doseganje izčrpavalo in spravljalo v slabo voljo. Si res želite doseči, da nikoli v življenju ne boste pojedli kosa čokoladne torte ali da noben petek ne boste šli na koncert vaše priljubljene skupine, ker imate na urniku vadbo?

Ne pozabite tudi na kakovosten spanec. Spanje je za zdravje tako pomembno kot gibanje in zdrava prehrana. Dovolj spanja pomeni hitrejše in odzivnejše možgane, boljši videz, več kreativnosti. Dovolj spanja nam podaljša življenje in le naspan človek lahko začne reševati probleme ter spreminjati svoje življenje na bolje.

In ne nazadnje. Sledite sebi, lastnim ciljem in željam, svojim sposobnostim in zmožnostim ter predvsem poslušajte svoje telo. Ker ima vsak svojo pot, se ne primerjajte z drugimi. Zdaj pa z nasmeškom »novemu življenju« naproti.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine