Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nedelo

Pazite na svoj hrbet in kolena!

Delo odraslih z mlajšimi in seveda manjšimi je fizično zahtevnejše, kakor se zdi na prvi pogled, odgovarja fizioterapevt Anže Sirc dolgoletni vzgojiteljici z bolečinami v križu in kolenih.
FOTO: Shutterstock
FOTO: Shutterstock
Anže Sirc
6. 5. 2019 | 12:10
6:01
Zaposlena sem v vrtcu, kjer delo vzgojiteljice opravljam že 25 let. Po 40. letu so se mi začele pojav­ljati bolečine v križu, nekaj let pozneje pa tudi v kolenih. Bolečine se stopnjujejo, še posebno kadar sem v službi bolj obremenjena. Delo z najmlajšimi otroki me fizično veliko bolj utruja. Vem, da jih narobe dvigujem, da nimamo najbolj primerno opremljenih prostorov, da imam preveliko telesno težo. Vseeno prosim za nasvet in se vam zahvaljujem za pomoč. Jasna

Dobro poznam problematiko vašega poklica, saj sem že večkrat reševal podobne težave pri vaših kolegicah in na to temo tudi predaval v več vrtcih. Delo odraslih z mlajšimi in seveda manjšimi je fizično zahtevnejše, kakor se zdi na prvi pogled. Za odraslega, ki se ukvarja z malčki, se večina opravil dogaja nadstrop­je nižje, kakor bi bilo optimalno. Mize, stoli, umivalniki, straniščne školjke, ležišča so prilagojeni malčkom, zato se mora (ali pa tudi ne) odrasli skloniti, počepniti. Torej najbolj trpijo križ in kolena, pogosto pa tudi vrat in roke.

Napačno dvigovanje otrok ali drugih bremen je zagotovo treba odpraviti, saj boste drugače svoje telo še naprej po nepotrebnem preobremenjevali. Tehnik dvigovanja je več in priporočal bi vam, da se sami, še bolje pa kar celoten kolektiv, organizirate in poiščete strokovnjaka, najbolje usposob­ljenega fizioterapevta, ki bi vas teoretično in praktično opremil s tem znanjem. Pretirano klečanje in čepenje načenjata hrustanec in meniskuse v kolenih.

Prepričan sem, da bi se tem položajem velikokrat lahko izognili. Zakaj ne bi svojega dela opravljali na enostavnejši način, ga izvajali učinkoviteje in si tako prihranili nekaj zdravstvenih nevšečnosti. Opozarjam vas, da je velika težava tudi vaše sedenje. Precej obremenjujoče je sedenje na tleh, ravno tako sključeno sedenje na stolu, sključena stoja pri hranjenju in umivanju najmlajših. Kadar je hrbtenica dlje časa v sključeni drži, so medvretenčne ploščice zagotovo preobremenjene. Sčasoma lahko nastane hernija medvretenčne ploščice in takrat se težave precej stopnjujejo. Teh bolečin vam ne privoščim in spodbujam vas, da daste prednost preventivi.



Da boste lahko izvedli korekten dvig otroka (če res ni druge boljše možnosti) in lažje sedeli na tleh, pa mora biti vaše telo tudi v dobri kondiciji. Si kdaj v službenem času raztegnete mišice nog, trupa, rok? Če so mišice zadosti dolge, sklepi primerno gibljivi, boste lahko telo postavili v ergonomsko primernejši položaj in se izognili nepotrebnim obremenitvam. Poleg dolžine mišic pa je treba skrbeti tudi za njihovo moč. Močnejši ko boste, lažje vam bo opravljati fizično delo.

Pri izbiri športnih aktivnosti, ki vas bodo okrepile tako fizično kot psihično, bodite raznovrstni. Hitra hoja s palicami, kolesarjenje, poleti plavanje, pozimi tek na smučeh, ob deževnih dneh pa doma naredite kako vajo za krepitev, lahko uporabite tudi uteži. Možnosti organizirane vadbe je neskončno, vendar nikar ne pretiravajte. Raje kot na hitrost, težavnost, število ponovitev se osredotočite na korektno izvedbo. Za to potrebujete znanje, ki ga je težko dobiti s slik in filmov na spletu.

Pomembno vlogo pri obremen­jevanju telesa ima tudi opremljenost delovnega mesta. Oprema bi vam morala biti v pomoč, biti prilagojena tudi vam in ne samo otrokom. Namesto da otroke dvigujete na previjalno mizo, naj raje splezajo po stopnicah. Naj se otrok sam uleže in tudi vstane s previjalne mize. Namesto sede v naročju se raje crkljajte leže na tleh. Otroku pomagajte samo tam, kjer je potrebno, sicer obremenjujete sebe, njega pa omejujete in zavirate pri razvoju.



Pri telovadbi otrok se mimogrede razgibajte tudi sami. Bodite primerno oblečeni in obuti. Za vzdrževanje kondicije ni potrebno veliko časa in pripomočkov, potrebno pa je znanje. Ne odlašajte, preventiva naj se raje začne v obdobju, ko ste zdravi, brez bolečin, in z njeno pomočjo bo takšno stanje trajalo dlje časa.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine