Opevane evropske vrednote utegnejo spet postati žrtev političnih igric.
Galerija
Karikatura: Marko Kočevar
Pravega razpleta krize EPP z Viktorjem Orbánom še ni na obzorju. Čeprav bosta današnja razprava in predvideno odločanje o izključitvi ali zamrznitvi članstva prelomnica, v najmočnejši politični družini na stari celini potrebujejo temeljitejšo in bolj celovito razpravo. Dolgo so se pod vplivom pragmatizma vdajali slepilu, da je Orbána bolje imeti pod nadzorom znotraj družine. Tudi poslanski glasovi v evropskem parlamentu nekaj štejejo. V EPP so na očitke glede prevelike popustljivosti pogosto odgovarjali s kazanjem s prstom na črne ovce v drugih družinah, denimo na romunske socialiste.
Strategija se ni obnesla, položaj se je le zaostroval, za vodilnega kandidata EPP Manfreda Webra je Orbán sredi kampanje postal kot kamen okoli vratu. Madžarska v zadnjih letih pod njegovim vodstvom ni več država, ki bi izpolnjevala temeljna načela evropskega delovanja. Madžarski veljak je del nacionalistično-populističnega vala, ki Unijo z njenimi vrednotami in načeli obravnava kot nasprotnika, skoraj kot sovražnika. EPP kot jedrno politična družina v zgodovini evropske integracije ne bi smela biti razumevajoča do delovanja takšne politične sile v lastnih vrstah.
Orbán je bil pod pritiskom in grožnjo izključitve pripravljen narediti nekaj potez, ki naj bi nakazovale njegovo večjo spravljivost. A njegovo popuščanje ni iskreno, ampak predvsem taktično. Omogočiti utegne, da skupščina EPP ne bo izrekla najstrožje kazni, izključitve Fidesza, ampak bo zgolj zamrznila članstvo z nekaj pogoji, bi bodo morali biti izpolnjeni nekje v času po evropskih volitvah. To bo že obdobje, ko bo pritisk postal blažji in bo manevrskega prostora več. In opevane evropske vrednote, ki so temelj EU, bodo spet žrtev političnih igric.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji