Kakšno je stanje v koaliciji? Do kdaj bo vegetirala? Kdo je njen najšibkejši člen, ki bo najprej popustil in zvrnil čolnič Marjana Šarca?
Za nami je teden, v katerem se je politična temperatura spet precej povišala. Vlada je komaj zapolnila ministrsko vrzel in dobila novega šefa resorja za kohezijo.
Državni zbor je s 44 glasovi za ter 43 proti Angeliko Mlinar za mišjo dlako spravil skozi parlamentarni postopek.
Prišlo je do drugega poslanskega prestopa po parlamentarnih volitvah. Tokrat na desnici. Po Milanu Brglezu, ki je svojo politično pot začel v SMC, prestopil v poslansko skupino SD in jo zapustil, ko je sedel v klopi evropskega parlamenta, je svojo matico SNS – odločitev naj bi bila plod prepričevanja največje opozicijske stranke SDS –
zapustila poslanka Lidija Ivanuša. Češ da bo pod okriljem Janeza Janše lažje glasovala po svoji vesti in skladno s svojimi vrednotami.
Odgovor na vprašanje, ki smo si ga postavili na začetku, je kratek – koalicija je popolnoma razglašena. To se kaže tudi pri dveh vprašanjih, s katerima se trenutno ukvarja. Prvo je ukinjanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, drugo pa način izredne uskladitve pokojnin, pri katerem sta na povsem nasprotnem bregu Desus in SAB.
Se bo sezona političnih prestopov nadaljevala ali je šlo pri poslanki SNS za posamezen primer? Bo to pokopalo koalicijo? Morebitni drugi prestopnik iz SNS Jani Ivanuša prisega na zvestobo svoji stranki, čeprav ne zanika ugibanj o pritiskih iz SDS, prav tako zanika spremembo svoje politične barve samosvoji poslanec Desusa Robert Polnar, ki s svojim ravnanjem vnaša zmedo v svojo poslansko skupino.
Usoda razglašenega peterčka Marjana Šarca najverjetneje ne bo odvisna od morebitnih prihodnjih posameznih političnih prestopov, temveč od tega, komu bodo najprej popustili živci. FOTO: Leon Vidic/Delo
Vsekakor razglašeni orkester Marjana Šarca lahko igra še nekaj časa. Za potrditve predlogov v parlamentu praviloma ne potrebuje 46 glasov. V projektih, za katere jih bo treba nabrati, se bo spet preračunavalo in trgovalo. Če jih Šarcu ne bo uspelo zbrati, se bo projektu pragmatično odpovedal. Vsakič znova bo torej delovala matematika tistega trenutka in partikularnega interesa, vsakič znova bo treba trgovati za vsak glas.
Je trgovanje v slovenski politiki kaj novega? Ni.
Je bolje, da v parlamentu glasovanje poteka v slogu koalicijskega glasovalnega valjarja, ob katerem se pogosto kritizira neavtonomnost poslancev? Ni. Ker valjar navadno nima posluha za dobre predloge opozicije.
Je res, da je manjšinska vlada za družbo blagoslov in pomeni več demokracije, saj je za vsako parlamentarno odločitev potrebno več usklajevanja? Ni. V takšnih razmerah je politična nestabilnost velika. Možnost sprejemanja neljubih reformnih odločitev pa nikakršna.
Usoda razglašenega peterčka Marjana Šarca najverjetneje ne bo odvisna od morebitnih prihodnjih posameznih političnih prestopov, temveč od tega, komu bodo najprej popustili živci. LMŠ se bo gotovo oklepala oblasti, katere opojnost je v preteklih mesecih dodobra okusila. Zdi se, da bo SD za obstanek pri koritu očitno pripravljena pogoltniti še marsikaj in ne bo povzročala večjih težav. Izkušeni Karl Erjavec zna politično igrati. Pragmatik Zdravko Počivalšek ne bi imel težav z morebitnim prestopom v desnosredinsko koalicijo, sedanje pa menda ne bo razdiral. Le Alenka Bratušek, ki očitno težko prenese poraze, je ta teden, čeprav njena stranka o ponovnem prestopu parlamentarnega praga lahko le fantazira, pozivala k predčasnim volitvam.
Ne glede na oceno premiera, da njegov konec še ni nastopil, se zdi, da ob razglašenosti peterčka svojega čolniča pod Triglavom, ki mu ga nenehno majejo, ne bo prikrmaril do konca štiriletnega mandata.
Komentarji