Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Komentarji

(KOMENTAR) Guvernerska saga kot zrelostni izpit politike

Odločevalski vakuum v Banki Slovenije ni dober za državo. Vprašanje pa je, ali bodo politični akterji v drugem krogu izbire guvernerja zmožni doseči konsenz.
Kdorkoli bo že imenovan na čelo Banke Slovenije, bo sodeloval s predsednico ECB Christine Lagarde, ki se ji bo osemletni mandat iztekel novembra leta 2027. FOTO: Kirill Kudryavtsev/ AFP
Kdorkoli bo že imenovan na čelo Banke Slovenije, bo sodeloval s predsednico ECB Christine Lagarde, ki se ji bo osemletni mandat iztekel novembra leta 2027. FOTO: Kirill Kudryavtsev/ AFP
17. 1. 2025 | 20:00
17. 1. 2025 | 20:30
7:51

V nadaljevanju preberite:

Evropska centralna banka (ECB) za letos načrtuje osem denarnih sej, na katerih bo odločala o obrestnih merah. Prva od njih bo konec tega meseca v Frankfurtu – in vsaj na njej Slovenija očitno (še) ne bo imela glasovalnih pravic. Naša centralna banka po koncu mandata Boštjana Vasleta pač nima guvernerja s polnimi pooblastili. Prvi možni termin za potrditev novega guvernerja ali guvernerke je sicer tudi konec tega meseca, na redni seji državnega zbora. A najprej je na potezi predsednica republike, ki mora po posvetovanjih s parlamentarnimi strankami končno sporočiti ime svojega kandidata ali kandidatke za ta visoki, ugledni in tudi dobro plačani položaj.

Kdo bi lahko bil predsedničina izbira za šestega guvernerja/guvernerko Banke Slovenije? Kakšen je postopek imenovanja šefa centralne banke v Nemčiji? Zakaj je kadriranje v ključne institucije še neopravljeni zrelostni izpit za ljudi na najvišjih položajih v naši politiki? 

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine