Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Komentarji

Erdoğ​anov triumf v Madridu

Največjo ceno švedske in finske pridružitve Natu bodo plačali turški in sirski Kurdi
Turčija je velika zmagovalka Natovega vrha v Madridu. Foto Nacho Doce/Reuters
Turčija je velika zmagovalka Natovega vrha v Madridu. Foto Nacho Doce/Reuters
30. 6. 2022 | 19:00
0:21

V nadaljevanju preberite:

Velika zmagovalka Natovega vrha v Madridu je – Turčija.

Da bo tako, je bilo jasno v trenutku, ko je turški predsednik Recep Tayyip Erdoğ​an pred tremi meseci dejal, da bo Turčija ob napovedanem vstopu Finske in Švedske v atlantsko varnostno povezavo uporabila pravico veta (nove članice morajo podpreti parlamenti vseh držav članic).

Turčija, ki ima drugo največjo vojsko v Natu in iz leta v leto močnejšo orožarsko industrijo, se je z rusko agresijo na Ukrajino zaradi geopolitike, energetike in ekonomije znašla v hudem precepu. Pred začetkom vojne je bila Ankara v dobrih odnosih tako z Moskvo kot s Kijevom. Ko je Vladimir Putin sprožil ofenzivo, se je Turčija takoj postavila v vlogo mediatorke – to ji je omogočila geografija.

Za Turčijo je bila ohranitev dobrih odnosov z državama v vojni namreč eksistencialno pomembna: še posebno v času hude gospodarske in finančne krize, ki je v zadnjih dveh letih dodobra porušila mit o turškem gospodarskem čudežu in načela avtoritarno, nedemokratično vladavino Erdoğana in njegove Stranke pravičnosti in razvoja (AKP).

Vojna v Ukrajini je Turčiji dala priložnost, da se kljub resnim težavam na domačem igrišču usposobi na mednarodnih igriščih. Napovedana širitev Nata je bila za Erdoğ​ana »zicer« – priložnost, ki je niti naključno ne bi smel zapraviti. In je, precej izostren v brutalnosti realpolitike, seveda tudi ni.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine