Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

Želja močnejša od strahu pred draginjo

Pomembna pozitivna okoliščina, ki je stabilizirala razmere v širšem gospodarstvu, je rast v tržnem storitvenem sektorju.
FOTO: Matej Družnik/Delo
FOTO: Matej Družnik/Delo
9. 5. 2022 | 05:00
6:16

V nadaljevanju preberite:

Dobra dva meseca po začetku invazije v Ukrajini je čas za pogled na vmesno bilanco poslovanja evropskega in slovenskega gospodarstva. Najbolj trden podatek je v tem trenutku gibanje bruto domačega proizvoda v EU-27, ki se je po sezonskih podatkih okrepil za 0,4 odstotka, kar je le malo manj kot v 4. četrtletju 2021 (0,5 odstotka), vendar več od pričakovanj trga (0,3 % po podatkih Refinitiv).

Ob tem se je marca stopnja anketne brezposelnosti v EU-27 znižala na rekordno nizko raven pri 6,2 odstotka, nizka je tudi stopnje brezposelnosti mladih (13,9 odstotka). Oceno o tem, kaj se je dogajalo v aprilu in kar ustvarja pričakovanja tudi za maj, podajajo tekoči anketni podatki o razpoloženju v gospodarstvu.

Po večjem padcu v marcu (–7 točk) se je kazalnik gospodarske klime v aprilu stabiliziral, medtem ko je bil v času pandemije (april 2020 glede na marec 2020) padec petkrat večji. Tokrat je bilo najbolj prizadeto razpoloženje evropskih potrošnikov, predvsem zaradi strahu pred vsemi posledicami, ki jih predstavlja konflikt (vprašanje varnosti, kupne moči, migracij), medtem ko industrijska podjetja skrbijo predvsem manjša nova naročila na tujih trgih.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine