Olajšanje in pričakovanja ekonomistov do Bidna in nove administracije, a tako EU kot Amerika sta – po Trumpu, brexitu, pandemiji in krizi – zelo drugačni.
Galerija
Z novo ameriško administracijo bodo prek Atlantika zapihali toplejši vetrovi, z obeh strani je slišati več pripravljenosti za pogovore, sodelovanje in učvrstitev vezi. Pričakovanja so, da bo Biden pri delikatnih trgovinskih odnosih s Kitajsko koval zavezništva tudi z Evropsko unijo, ki se sicer, na ameriško nejevoljo, z azijsko velikanko že nekaj časa ločeno pogaja o naložbenem sporazumu.FOTO: Shutterstock
V komentarju preberite:
Predsednik Združenih držav Amerike je najmočnejši svetovni politik, vodi največje svetovno gospodarstvo z dominantno svetovno valuto, dolarjem, in s svojimi odločitvami pomembno vpliva na svetovno politiko, ekonomijo in trgovino. Tudi v štirih letih vladanja Donalda Trumpa smo to lahko nazorno zaznali. In kaj je pričakovati naprej, s prihodom Joeja Bidna, vsaj kar zadeva ekonomijo?
Kadrovska sprememba v Beli hiši, nov veter in modus operandi bi lahko pripomogli k višji gospodarski rasti po svetu v (post)epidemičnem letu 2021, kaže raziskava z naslovom Globalni ekonomski vpliv politikov, ki so jo ta teden objavili v vodilnem nemškem ekonomskem inštitutu Ifo. A Unija in ZDA bosta kljub toplejšim vetrovom, ki pihajo prek Atlantika, morali svoje ekonomske odnose postaviti na nove temelje. In kaj si od sprememb lahko obeta Slovenija?
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji