Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

Grenka zdravila za težko ukrotljivo rast cen

V ECB se ob valu kritik vse pogosteje branijo, da pri zategovanju denarne pipe ne gre za kompromis, žrtvovanje gospodarske rasti na račun krotenja inflacije.
Centralne banke, vključno z našo ECB, so očitno predolgo podcenjevale pretečo rast cen, zdaj pa so vse bolj na udaru kritik, da z ukrepanjem pospešujejo recesijo. FOTO: Wolfgang Rattay/Reuters
Centralne banke, vključno z našo ECB, so očitno predolgo podcenjevale pretečo rast cen, zdaj pa so vse bolj na udaru kritik, da z ukrepanjem pospešujejo recesijo. FOTO: Wolfgang Rattay/Reuters
12. 11. 2022 | 05:00
12. 11. 2022 | 12:10
9:17

V nadaljevanju preberite:

Drage Evropejke in Evropejci, vemo, to zimo ne bo lahko, upajmo, da vas ne bo zeblo, a cene gredo lahko še vse do pomladi navzgor kot že desetletja ne. A potrpite še kakih šest mesecev, potem bo verjetno tisto najhujše lomastenje energetske draginje mimo. V tem času, recimo do konca marca, bi se lahko že zaključila tudi morebitna tehnična recesija, gospodarska stagnacija ob koncu letošnjega in v prvem četrtletju prihodnjega leta. In do konca leta 2023 bi se lahko gospodarski cikel spet, sicer šibko, obrnil navzgor, v letu 2024 pa bi se inflacijske razmere verjetno že precej normalizirale. Tako bi lahko povzeli osrednja gospodarska pričakovanja, ki nam jih zadnje tedne servirajo različne ugledne mednarodne inštitucije.

Kaj pokaže analiza analiza bruseljskega mislišča Bruegel o posledicah inflacije za najbolj ranljive skupine? Kaj je lahko največji prispevek centralnih bank k družbeni blagini - in kako je je višanje obrestnih mer kot glavno orodje proti inflaciji in inflacijskim pričakovanjem v teh razmerah nujno, a hkrati zelo grenko zdravilo z bolečimi stranskimi posledicami?

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine