Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

Desnica po italijanskem receptu

Strategija SDS v Sloveniji temelji na prepričanju, da ni nobene politike ali ideje, ki bi bila tako skrajno desna, da bi jo bilo treba brzdati ali izolirati.
Luka Lisjak Gabrijelčič. FOTO: Blaž Samec/Delo
Luka Lisjak Gabrijelčič. FOTO: Blaž Samec/Delo
1. 10. 2022 | 05:00
7:08

V nadaljevanju preberite:

Pod tretjo Janševo vlado smo se navadili na burlesko, ki je šla nekako takole: dobromisleči in blagogovoreči podporniki desnosredinske vlade so se na vse pretege trudili, da bi obtožbe opozicije, češ da vlada sledi iliberalnemu scenariju, ovrgli kot histerijo.

Nato se je oglasil kak visoki predstavnik največje vladne stranke, najraje kar predsednik sam, in na inovativen način (nemalokrat takšen, da je vzbudil pozornost širše evropske javnosti) sporočil, da ja, v resnici se zgledujejo po reakcionarni desnici, od Poljske prek Madžarske do oranžnega moža v Mar-a-Lago.

A ni zaleglo. Bolj ko so visoki predstavniki SDS signalizirali, da se zgledujejo po novi, »postliberalni« (kot bi evfemistično rekli sami) desnici, bolj so njihovi sopotniki potiskali glavo v pesek. Ker se je od Linhartovega »Matička« pa do Kobalovih »Profesionalcev espe« slovenska komedija vselej rada šlepala na tuje vzorce, je tudi ta burleska imela svoj vzor onkraj luže: slovenska desnica glede tega ni ravnala bistveno drugače kot tisti del Republikanske stranke, z nekdanjim podpredsednikom Pencom na čelu, ki se je s Trumpom sprijaznila s pomočjo kognitivne disonance.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine