Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Gostujoče pero

Boj proti homofobiji, bifobiji in transfobiji

Osebam LGBT+ smo dolžni, da naredimo vse, kar je v naši moči, da ustvarimo Unijo enakosti, v kateri bo vsak živel varno in svobodno.
Pomemben prvi korak je bil storjen, ko je komisija sprejela strategijo za enakost oseb LGBT+. Predlagali smo okrepitev pravnega varstva pred diskriminacijo s povečanjem pristojnosti in neodvisnosti organov za enakost v vseh državah članicah EU. FOTO: Blaž Samec/Delo
Pomemben prvi korak je bil storjen, ko je komisija sprejela strategijo za enakost oseb LGBT+. Predlagali smo okrepitev pravnega varstva pred diskriminacijo s povečanjem pristojnosti in neodvisnosti organov za enakost v vseh državah članicah EU. FOTO: Blaž Samec/Delo
Helena Dalli
17. 5. 2023 | 05:00
17. 5. 2023 | 08:20
3:40

Nekatere države članice in EU so dosegle napredek pri zagotavljanju spoštovanja temeljnih pravic, na katerih temelji naša Unija. Razvoj zakonodaje, sodna praksa in politične pobude so ljudem omogočili znatno izboljšanje kakovosti življenja, družba pa je postala bolj enakostna.

Iz najnovejšega mavričnega zemljevida ILGA-Europe je razvidno, da so lezbijke, geji ter biseksualne, transspolne, nebinarne, interspolne in queer osebe kljub temu napredku še vedno žrtve diskriminacije, nadlegovanja in kazenskega pregona, da jih zapirajo v zapor in celo umorijo – preprosto zato, ker so, kar so. Vse to je povezano z gibanjem proti tako imenovani teoriji spolov in proti LGBT+, ki spodkopava naš cilj enakosti za vse.

Razne oblike nasilja, od vrstniškega nasilja do trpinčenja na delovnem mestu in od kibernetskega nadlegovanja do telesnih napadov, pričajo o resnosti razmer. Čeprav se to ne bi smelo dogajati, ta nasilna resničnost zavrača že sam obstoj oseb LGBT+.

Mednarodni dan boja proti homofobiji, bifobiji in transfobiji je dober trenutek, da evropska komisija oceni tekoče delo.

Helena Dalli. FOTO: Claudio Centonze/Arhiv Evropske komisije
Helena Dalli. FOTO: Claudio Centonze/Arhiv Evropske komisije
Pomemben prvi korak je bil storjen, ko je komisija sprejela strategijo za enakost oseb LGBT+. Predlagali smo okrepitev pravnega varstva pred diskriminacijo s povečanjem pristojnosti in neodvisnosti organov za enakost v vseh državah članicah EU.

Izboljšati želimo zaščito pred sovražnim govorom in kaznivimi dejanji iz sovraštva. Zato smo predlagali, da se ta dejanja, vključno z dejanji, katerih žrtve so specifično osebe LGBT+, dodajo na seznam kaznivih dejanj, ki presegajo meje držav članic in zahtevajo pristop EU.

Predlagali smo usklajena pravila na ravni EU na področju mednarodnega zasebnega prava v zvezi s starševstvom. S tem želimo zaščititi in spoštovati temeljne pravice vseh otrok v čezmejnih situacijah znotraj Unije.

Ne nazadnje, a nič manj pomembno, opolnomočamo in financiramo organizacije civilne družbe, ki spodbujajo pravico do enakosti po vsej EU.

V strategiji bomo predstavili prvo vseevropsko študijo o socialnoekonomskem položaju interspolnih oseb. Raziskava je razkrila težave, s katerimi se srečujejo interspolne osebe na vseh področjih življenja, in prikazala razširjenost zdravstvenih posegov brez privolitve in nenujnih zdravstvenih posegov pri interspolnih osebah v Evropi.

Z osvetlitvijo diskriminacije, ki so ji izpostavljene osebe LGBT+, se bomo lahko bolje spopadali s temi izzivi, ko si bomo prizadevali za izvajanje naše strategije za enakost oseb LGBT+.

Osebam LGBT+ smo dolžni, da naredimo vse, kar je v naši moči, da ustvarimo Unijo enakosti, v kateri bo vsak, naj ima državljanstvo EU ali ne, živel varno in svobodno.

***

Helena Dalli, evropska komisarka za enakost. 

Prispevek je mnenje avtorja in ne izraža nujno stališč uredništva. 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine