Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Štajerska

V manj kot letu dni že peti požar

Na območju centra za ravnanje z odpadki družbe Saubermacher v Lenartu v Slovenskih Goricah je včeraj znova zagorelo na zunanji deponiji odpadkov.
Posredovanje gasilcev je bilo tako hitro tudi zato, ker so se ravno v tistem času pripravljali na požarno vajo. FOTO: Mariborinfo
Posredovanje gasilcev je bilo tako hitro tudi zato, ker so se ravno v tistem času pripravljali na požarno vajo. FOTO: Mariborinfo
Eva Božič, Mariborinfo
21. 10. 2019 | 16:50
21. 10. 2019 | 16:57
4:53
V nedeljo ob 17.34 so gasilce obvestili o požaru na odlagališču odpadkov v Lenartu. Mariborski policisti so danes sporočili, da so zagoreli mešani odpadki v obsegu, policisti oziroma kriminalisti so opravili ogled kraja požara in ugotovili, da je zagorelo zaradi samovžiga mešanih odpadkov. Materialne škode ni. 

O včerajšnjem požaru sta spregovorila tudi lenarški župan Kramberger in namestnik poveljnika Gasilske zveze Jože Fras. Namestnik poveljnika Gasilske zveze Lenart pravi, da se je veter med požarom in gašenjem umiril in ni oteževal intervencije, da pa je vseeno kar 109 gasilcev iz osmih gasilskih društev organiziralo požarno stražo: »Goreli so mešani komunalni odpadki, najprej so jih z vodo pogasili, nato so z delovnimi stroji Saubermacherjevi zaposleni razkopali kup in so ponovno zalili z vodo. Požar so zaznale termovizijske kamere, zato je bila intervencija hitrejša in so požar gasilci lažje obvladali.«

Posredovanje gasilcev je bilo tako hitro tudi zato, ker so se ravno v tistem času pripravljali na požarno vajo, ki so jo načrtovali ob 18. uri, pol ure pred tem pa so jih poklicali za požar v Saubermacherju.



O včerajšnjem požaru spregovorila tudi lenarški župan Kramberger in namestnik poveljnika Gasilske zveze Jože Fras. FOTO: Mariborinfo
O včerajšnjem požaru spregovorila tudi lenarški župan Kramberger in namestnik poveljnika Gasilske zveze Jože Fras. FOTO: Mariborinfo

 

Že peti požar v letošnjem letu


Župan Lenarta Janez Kramberger je zaskrbljen, saj je to letos že peti požar. »Imamo dve podjetji, v enem so bili trije požari, v drugem dva. Res se z zaskrbljenostjo sprašujem, kaj je to. Vsa ta podjetja imajo urejene stvari, Saumbermacher ima v primeru požara celo avtomatska javljanja preko termo kamer, a vsa ta avtomatika pokaže šele takrat, ko se požar že zgodi.«

Kramberger še dodaja, da je obveščen, da je pripravljena Uredba o skladiščenju nevarnih odpadkov na prostem. V lokalni skupnosti bodo od teh podjetij zahtevali, da naredijo kar se da, da do tovrstnih požarov ne bi več prihajalo. »Župan Lenarta sem že 13. leto, pa se ne spomnim take statistike. Menim, da se moramo z lastniki teh podjetij in okoljskim ministrom sestati in konkretno doreči stvari,«​ je še dodal Kramberger. 

V Lenartu zaskrbljeni zaradi strupenih snovi, ki so jih vdihovali. FOTO: Mariborinfo
V Lenartu zaskrbljeni zaradi strupenih snovi, ki so jih vdihovali. FOTO: Mariborinfo

 

V Lenartu zaskrbljeni zaradi strupenih snovi, ki so jih vdihovali


»Včeraj smo bili ponovno deležni doze dima, v kateri je bilo najverjetneje veliko strupenih snovi, ki so prišle v naša prebavila, dihalne organe in zato smo v Lenartu zelo zaskrbljeni,« dodaja Darko Lorenčič iz Civilne iniciative Narava Slovenskih goric. 

Rudolf Horvat, direktor podjetja Saubermacher pojasnjuje, da je zagorelo v njihovem skladišču mešanih odpadkov, in da ne gre za nevarne odpadke. »Protipožarno zaščito imamo razvito na zelo visoki ravni, zato je naša termodinamična kamera takoj zasledila požar in takoj se je sprožil alarm.«

Zagorelo je na območju Lenarta. FOTO: Davorin Vogrin
Zagorelo je na območju Lenarta. FOTO: Davorin Vogrin

 

Ukrepi v novi uredbi ne dajejo odgovora


»Od države zahtevamo, da naredi strokovne analize in ugotovi, kako do teh požarov prihaja in kje tiči sistemski vzrok,« poudarja Lorenčič in opozarja še, da so »že pri požarih v podjetju Salamon opozarjali na izcedne požarne vode, ki so se iztekale v potok. Po novi uredbi bi morali vsi upravljavci teh sortirnic zgraditi ustrezne bazene za lovljenje požarnih vod in posledično preprečili dostop do vodotokov.«

Horvat pojasnjuje, zakaj je v tako kratkem času prišlo do toliko požarov: »Sedaj se poslužujemo predelave odpadkov v centrih za ravnanje z odpadki, prej pa smo to delali sami in se je vse izvajalo v 48 urah. Zdaj pa je tako, da če je na primer petek, se čaka do ponedeljka, da se odpelje v obdelavo.«

»Trenutno je situacija v Sloveniji zelo pereča. Določeni odpadki se kopičijo, saj so vse države v Evropi začele sortirati odpadke, prej pa so šli vsi na deponijo. Zato zdaj primanjkuje predelovalnih kapacitet. To je pa tudi rezultat tega, da razvoju obdelave odpadkov ni sledila tretja faza, torej tista, ki  dejansko obdeluje odpadke,« še pojasnjuje Horvat.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine