Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Štajerska

Tito bo na svoj novi park še čakal

Občina bo najprej osvetlila Velenjski grad, šele po volitvah se bo lotila gradnje parka okoli Titovega spomenika
Titov trg s spomenikom Titu in Velenjskim gradom v ozadju FOTO: Brane Piano
Titov trg s spomenikom Titu in Velenjskim gradom v ozadju FOTO: Brane Piano
1. 8. 2018 | 09:00
1. 8. 2018 | 10:52
5:20
Velenje – Morda tudi jesenskim lokalnim volitvam na ljubo, čeprav direktor mestne uprave Iztok Mori pravi, da le zaradi premalo načrtovanega denarja, v Velenju zelenice okoli Augustinčićevega monumentalnega spomenika Josipu Brozu še ne bodo preuredili v park. Duhove nekaterih Velenjčanov je lani burila rdeča zvezda na drugi strani Titovega spomenika na vrhu monolita z imeni padlih v drugi svetovni vojni. Zdaj kaže, da vsaj Titov park jeseni ne bo predmet ideoloških prerekanj.

Mestna občina ima že od letošnjega marca tri predloge za ureditev zelenice ob spomeniku maršalu Titu, ki so jih izbrali na vabljenem razpisu in jim razdelili za 2000 evrov nagrad. A Mori poudarja, da se niso odločili za nobenega izmed njih, čeprav je njemu najbolj všeč predlog z vodno površino. »Idejni predlogi so zasnovani tako, da presegajo sredstva, ki smo jih v mestnem proračunu predvideli za ureditev. Zato bomo šele jeseni objavili razpis za izdelavo projekta za izvedbo, pri čemer bo izdelovalec moral sodelovati oziroma upoštevati predloge avtorjev projektov, ki smo jih marca pridobili,« pravi Mori, ki dodaja, da se bodo prenove parka ob spomeniku lotili predvidoma prihodnje leto.

Idejne rešitve znane

Javno povabilo k izdelavi konceptualnih predlogov za ureditev zelenice ob spomeniku maršalu Titu je Mestna občina (MO) Velenje objavila februarja in v mesecu dni prejela šest predlogov – od minimalističnih posegov z ureditvijo dostopne poti do vzpostavitve novega mestnega parka oziroma posegov, ki bi bistveno spremenili nagovor celotnega prostora. Občinska komisija je izbrala tri in najbolje ocenila rešitev Projektnega biroja Velenje in avtorice Špele Vučina, predlog biroja Arhitektura Žan Silovšek in predlog skupine avtorjev Nace Mohorič, Anja Slapničar, Nina Friškovec in Urška Cvikl.

Spomenik Josipu Brozu - Titu, dolgoletnemu predsedniku nekdanje skupne države, maršalu in komandantu partizanskih enot, je bil v Velenju postavljen leta 1977. Kipar Antun Augustinčić je uporabil večkrat povečano kopijo svojega kipa iz leta 1947, ki je bil pred tem postavljen na več kot 20 krajih po vsej Jugoslaviji. Vsi so bili razmeroma majhni, večinoma v naravni velikosti, za Velenje pa je Augustinčić svojo razmišljujočo in v vojaška oblačila odeto figuro Tita povečali na šest metrov in jo postavil na štiri metre visok podstavek brez napisa v parkovno ureditev brez dostopnih poti.

»Danes, več kot 40 let kasneje, so se časi spremenili in kip oziroma osebnost Josipa Broza - Tita ni več enopomensko brezmadežna. Pluralizem razlag zgodovine je njegov sijaj, značilen za pretekli politični sistem, okrnil, zato ga danes vidimo predvsem kot pomembno zgodovinsko osebnost, ki je močno zaznamovala preteklost tako našega mesta kot sedanje in nekdanje države. Eden največjih slovenskih bronastih kipov je postal poleg spominskega obeležja tudi turistična znamenitost,« pravijo na MO Velenje.

Zastave in luči za grad

V mestu, ki svoje identitete in preteklosti, v nasprotju z nekaterimi drugimi slovenskimi okolji, ne taji, nasprotno, ponosno je nanjo, občasno presenetijo z gesto, ki je značilno velenjska. Tako je, za primer, MO Velenje prejšnji mesec več kot 60 velenjskim športnim klubom za promocijo Velenja in Slovenije na mednarodnih tekmovanjih podarila slovenske in občinske zastave, 16 krajevnim skupnostim in trem mestnim četrtim pa 50 velikih slovenskih zastav. Zanje so iz proračuna odšteli skoraj 20.000 evrov.

A da pred lokalnimi volitvami Velenje ne bo ostalo prikrajšano za javno vidno olepšavo, so se na občini odločili polepšati nočni pogled na Velenjski grad, ki se dviguje nad mestom. Pod strokovnim nadzorom gozdarjev so izkrčili del visokih dreves, ki so že zakrivala pogled na grad, nad katerim vselej plapola slovenska zastava in na katerega je odprt pogled tudi z osrednjega Titovega trga ob Titovem spomeniku.

Lotili so se prenove osvetlitve Velenjskega gradu, ki je obenem energetska sanacija razsvetljave, zato bodo del denarja dobili iz mehanizma celostnih teritorialnih naložb. Dela so se že začela, končana pa morajo biti do sredine oktobra, torej pred novembrskimi volitvami. Za 115.000 evrov bo podjetje Elektro Jezernik postavilo povsem novo nizkoenergijsko osvetlitev gradu oziroma fasad, obzidja, servisnih poti in poti okoli obzidja. Na nove drogove in nosilne konzole bodo namesto sedanjih 16 postavili 40 reflektorjev z LED-tehnologijo tako, da bo svetlobno onesnaževanje manjše, razsvetljavo pa bo mogoče glede na trenutne potrebe daljinsko upravljati z računalnikom ali pametnim telefonom. Skupna poraba električnega toka se bo zmanjšala za več kot polovico.

Novi park okoli spomenika maršalu Titu bo torej moral počakati na novo občinsko oblast.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine