Celje – Čeprav so nekatere enote celjskih vrtcev zaradi poletnih počitnic že prazne, se sanacija zemlje pred drugo polovico avgusta ne bo začela. Ministrstvo za okolje in prostor (Mop) bo projektno dokumentacijo za dve vrtčevski enoti dobilo šele do konca tega meseca. Poslanka
Janja Sluga opozarja na slabo sodelovanje med Mopom in občino. Na Mopu njene navedbe zanikajo, občina pa o sanaciji ne daje izjav.
Mop je za letos predvidel sanacijo petih enot celjskih vrtcev, projektna dokumentacija, za katero so izvajalca izbrali na aprilskem razpisu, pa še ni pripravljena. Do konca meseca naj bi dobili projektno dokumentacijo za enoti Mavrica Vrtca Anice Černejeve in Ringa Raja Vrtca Zarja. Na igriščih obeh enot so septembra 2017 odkrili presežene opozorilne vrednosti kadmija in svinca ter presežene kritične vrednosti cinka. Na ministrstvu pojasnjujejo, da bodo po prejemu projektne dokumentacije izbrali izvajalca sanacije, hkrati pa bodo pripravili vladno gradivo za sprejetje odloka, ki bo sanacijo dveh občinskih vrtcev tudi omogočil. Sanacija naj bi se začela v drugi polovici avgusta. Prav takrat so v enoti Ringa Raja nameravali otroke spet sprejeti. Na občini izjav o sanaciji ne dajejo, odgovarjajo le, da se bodo situaciji sproti prilagajali.
FOTO: Voranc Vogel/Delo
Janja Sluga, poslanka SMC:
»Dvajset let se ni nič naredilo in potem država napove in obljubi, da bo sanirala občinske vrtce in vse plačala, občina pa ne more urediti organizacije? Denar je letos zagotovljen, kako bo drugo leto, bomo šele videli. To zame ni zgledno sodelovanje in sem nad tem zelo razočarana. Gre vendarle za njene občane in za zdravje otrok. Roki so sicer res bolj na tesno, ampak vse se da, če se hoče.«
Med poletnimi počitnicami ne bodo sanirali nobenega drugega vrtca, do konca avgusta naj bi bila končana projektna dokumentacija še za enoti Vrtca Zarja Živ Žav in Mehurček, v obeh je bilo preveč kadmija, svinca in cinka, v Živ Žavu tudi arzena. Kdaj naj bi bila na vrsti za sanacijo, še ni znano, ministrstvo jih uradno še vedno načrtuje za letos. V načrtu je še vedno tudi sanacija enote Center Vrtca Tončke Čečeve, čeprav ne vedo niti, kdaj bo končana projektna dokumentacija, pravijo na Mopu: »Treba je pridobiti kulturno-varstveno soglasje in izvesti predhodne arheološke raziskave, ki lahko vplivajo tudi na projekt sanacije zemljine.«
Infografika Delo
Najbolj onesnaženi čakajo
Ministrstvo za okolje je v zgodbo sanacije vstopilo tudi zato, ker je občina nameravala vrtce sanirati več let, lani je sanirala manjšo enoto na Aljaževem hribu, predlani enoto Hudinja. Zdaj kaže, da bo tudi država potrebovala veliko časa. Poslanka Janja Sluga pravi, da naj bi bila največja težava občina: »Ne morem razumeti, da občina dela ne organizira tako, da bi lahko sanirali pet vrtcev.«
FOTO: Brane Piano/Delo
Boris Šuštar, Civilne iniciative Celja:
»Če je sodelovanje med občino in ministrstvom zgledno, potem me čudi, da se od aprila, ko smo o tem govorili v državnem svetu, ni nič spremenilo. O tem se pogovarjamo od lani, ko je tudi SAZU dala mnenje, da je nujen zakon o sanaciji Celjske kotline, najprej pa je treba sanirati vrtce. Danes pa nimamo ne zakona, ne uredbe po vzoru Mežiške doline in tudi vrtcev nimamo saniranih.«
Na Mopu pravijo, da z občino zgledno sodelujejo in da so vrstni red sanacije vrtcev pripravili skupaj z občino in upravami vrtcev: »Ker je sanacija omejena na čas poletnih počitnic, sanacija petih vrtcev naenkrat ni izvedljiva. Ker gre za logistično zelo zahtevno delo, je treba vsak poseg zelo skrbno načrtovati. Vsi morebitni zadržki pri sanaciji se sprotno rešujejo dogovorno med vsem vpletenimi strankami.«
Enota Gaberje bo na sanacijo še čakala. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Tudi če bodo sanirali vseh pet vrtcev, vendarle ostaja nesaniranih še pet ostalih, med njimi najbolj onesnažene enote Gaberje, Sonce in Čira Čara. Na vseh so odkrili, da so kritične vrednosti svinca, cinka in arzena presežene, v enoti Gaberje tudi kritične vrednosti kadmija.
Komentarji