Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Štajerska

Najbolj onesnažena vrtca letos nista na vrsti

Namesto zamenjave zemlje v enoti Gaberje bodo sanirali igrišče na Aljaževem hribu. Kam bodo odpeljali onesnaženo zemljo, ni znano.
Otroci se bodo na igrišču enote Gaberje kljub preseženim kritičnim vrednostim kadmija, svinca, cinka in arzena igrali še najmanj eno leto. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Otroci se bodo na igrišču enote Gaberje kljub preseženim kritičnim vrednostim kadmija, svinca, cinka in arzena igrali še najmanj eno leto. FOTO: Špela Kuralt/Delo
12. 6. 2018 | 08:00
4:36
Celje – Občina je po lanskem monitoringu tal igrišč celjskih vrtcev napovedala postopno menjavo s težkimi kovinami onesnažene zemlje na skoraj vseh igriščih. Najprej v enotah Gaberje in Sonce, kjer so ugotovili presežene kritične vrednosti kadmija, svinca, cinka in arzena. A letos je vrtcema (še) ne bodo zamenjali, ker da spomeniško varstvo nad obema enotama otežuje projekt. Pri tem je dejstvo, da usoda enote Gaberje še ni znana.

Med poletnimi počitnicami bodo namesto najhuje onesnaženih enot sanirali tudi onesnaženo enoto Vrtca Tončke Čečeve na Aljaževem hribu. Tam so ob lanskem monitoringu ugotovili presežene opozorilne vrednosti kadmija in svinca, kritične vrednosti cinka in mejne vrednosti arzena. Z občine so sporočili, da so se za sanacijo enote na Aljaževem hribu odločili potem, ko so ugotovili, da jim Gaberja letos ne bo uspelo: »Projekt se je tehnično in finančno zaostril. Ob upoštevanju vseh zahtev varuhov dediščine bi bilo projekt zamenjave zemljine nemogoče končati med poletnimi počitnicami, bistveno pa bi se povečali tudi stroški.« Aljažev hrib je majhna enota s tremi oddelki, ki je med poletnimi počitnicami vsako leto tako ali tako zaprta.

Infografika Delo.
Infografika Delo.


Kam bo izvajalec odpeljal zemljo z igrišča na Aljaževem hribu, z občine niso odgovorili: »V projektu za izvedbo bodo poleg ravnanja z izkopano zemljo natančno opredeljene tudi vse druge zahteve v skladu z veljavnimi zakoni in uredbami s tega področja.« Strupeno zemljo s hudinjskega vrtca so sprva želeli odpeljati na gradbišče severne vezne ceste, potem je pristala na območju Stare cinkarne, kam so jo od tam odpeljali, pa nihče noče razkriti.

Sanacija ali umik

Od vseh enot celjskih vrtcev gaberska leži najbližje Stari cinkarni. Gre za zaščiteno vilo z obsežnim vrtom, ki jo je v 20. letih prejšnjega stoletja zgradil industrialec Westen. Kot piše odgovorna konservatorka celjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) Milana Klemen, je talna površina eden redkih še ohranjenih delov takratne vrtne zasnove, zato »dodatno utrjevanje površin v vrtu (asfaltiranje, tlakovanje idr.) ni dopustno. Drevesa v vrtu se ohranjajo v čim večji možni meri, nasipavanje ali odkopavanje koreninskih sistemov ni dopustno. Za ohranitev dreves je arborist predlagal tudi uporabo zračnega puhalnika, zaradi katerega bi večina korenin dreves ob zamenjavi zemljine v njihovi neposredni bližini ostala nepoškodovana.«

Čeprav so z občine sporočili, da je ključna težava v zahtevnih pogojih ZVKDS, je že marca na odboru za družbene dejavnosti vodja oddelka za okolje in prostor Dušan Slapnik povedal, da je objekt vrtca Gaberje tehnično zastarel in vlažen, da bi morali urediti meteorno kanalizacijo in vodovod, »čeprav je bil osnovni namen sanacija zemljine. Strokovne službe preučujejo, katera različica je bolj optimalna, ali prizidek k vrtcu ali zgraditev novega.«

Starši zaskrbljeni

 

Podobne težave čakajo občino tudi v enoti Sonce na Kajuhovi ulici. Predsednica sveta staršev v tamkajšnjem vrtcu Maša Cigale je dejala, da so starši zaskrbljeni zaradi slabega stanja tal, da si želijo sanacije, da pa imajo pomisleke glede izvedbe. Poudarila je, da mora biti sanacija narejena skrbno, preudarno in strokovno, v skladu z zahtevami ZVKDS tudi glede ohranitve dreves.

Nekateri starši otrok v enoti Sonce so odkrito proti sanaciji, saj se bojijo, da bo okolica vrtca povsem spremenjena. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Nekateri starši otrok v enoti Sonce so odkrito proti sanaciji, saj se bojijo, da bo okolica vrtca povsem spremenjena. FOTO: Špela Kuralt/Delo


Prav zaradi okolice so nekateri starši odkrito celo proti sanaciji. Direktorica Inštituta za okolje in prostor Cvetka Ribarič Lasnik pravi, da starše razume: »Izvedba sanacije vrtca na Hudinji je bila vsebinsko, terminsko in finančno vzorčen primer, kako se ne dela. Hudo mi je, da je bila prva sanacija taka. Rezultati so namreč tako slabi, da bi bilo treba vrtce zapreti in takoj zamenjati zemljo. To lahko narediš v nekaj tednih in hkrati paziš na drevesa ter upoštevaš zahteve ZVKDS.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine