Celje – Teden dni po sestanku staršev s predstavniki NIJZ, ministrstva za okolje in prostor ter celjske občine so celjski javni vrtci v sodelovanju z Mestno občino Celje svoja igrišča delno zaprli. V vrtcih ugotavljajo, da igrišča ne ustrezajo v celoti dopolnjenemu protokolu, ki se v dveh letih sicer ni bistveno spremenil, zato bodo tisti deli igrišč zaprti, popoldne pa v celoti.
Starše je najbolj od vsega razburilo zaprtje igrišča pri enoti Sonce v Kajuhovi ulici, ki je večinoma zelo dobro zatravljeno, kar preprečuje prašenje. Igrišče enote Sonce je sicer eno najbolj onesnaženih, tam so leta 2017 v zemlji na globini od 0 do 20 centimetrov ugotovili presežene kritične vrednosti kadmija, svinca, cinka in arzena. Kljub temu to igrišče še ni predvideno za sanacijo, ključna težava je menda spomeniško zaščitena stavba.
Igrišče na Kajuhovi je do nadaljnjega za zunanje uporabnike zaprto, sanacije tega igrišča še dve leti ne bo. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Starše vseh treh javnih vrtcev je sestanek konec septembra s predstavniki različnih institucij pomiril. Nekateri so se takrat prvič seznanili s protokolom ravnanj, ki ga je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) že pred leti in bi ga morali upoštevati tudi doma. NIJZ je v njem priporočil, da naj se otroci ne bi igrali na površinah, kjer se praši, oziroma je na teh površinah treba poskrbeti za zatravitev. Kjer to ni mogoče, je treba tla prekriti z varovalno podlago, močiti, obremenjene poti na igriščih tlakovati ali asfaltirati, okoli peskovnikov pa naj ne bo sipkih materialov. Po igri naj se otroci otresejo, temeljito umijejo roke, prav tako je treba skrbeti za mokro čiščenje površin.
Kaj se je zgodilo?
Dopolnjeni protokol se razlikuje le pri površinah okoli peskovnikov – ti v monitoringu sploh niso bili sporni –, ki naj bodo utrjene, peskovniki pa pokriti. Na NIJZ pravijo, da so vrtci priporočila večinoma že do zdaj izvajali in dodali: »Osnovni namen je preprečiti izpostavljenost otrok onesnaženim tlom in prahu, ki bi se s takih tal dvigal. Vse različne rešitve, ki ob danih pogojih dosežejo ta namen, so primerne.«
Igrišče na Kajuhovi je po večini dobro zatravljeno, zaplate brez trave so predvsem pod drevesi in v zelenem, grmičevnem labirintu. Prav zaradi goličav se otroci tu zdaj ne igrajo, igrajo se lahko le na sekancih in na asfaltu. FOTO: Špela Kuralt/Delo
V vrtcih in občini so se odločili, da bodo v vseh enotah, ki še niso sanirane, igro omejili. Iz občine so sporočili, da bo omejena igra na teh igriščih ostala do nadaljnjega, igrišče enote Sonce pa bo popoldne zaprto. Predsednica sveta staršev Vrtca Anice Černejeve
Maša Cigale pravi, da se že pogovarjajo o ukrepih: »Cilj je, da uredimo stanje okoli peskovnikov, da igrišče lahko čim prej odpremo. Se pa sprašujemo, kako je mogoče, da so se priporočila NIJZ kljub istemu monitoringu v enem dnevu tako spremenila, da je igra na igriščih nemogoča. Naj NIJZ vzame vzorce krvi otrok, preveri učinkovitost protokola, ki je veljal od leta 2016, in šele na podlagi meritev spreminja priporočila, če bo treba.«
Poslanka
Janja Sluga pa je opozorila na skrajnosti: »Občina je po desetletju zanikanja onesnaženja prešla v drugo skrajnost, to je v preprečitev dostopa do igrišč. Država je s sanacijo vrtcev zaradi zaščite otrok stopila naproti občini, ki bi v resnici morala vrtce sanirati že zdavnaj, občina pa bi morala v tem času sanirati preostala javna igrišča v njeni lasti. Se pa sprašujem tudi o verodostojnosti NIJZ, glede na to, da ni prvič, da je ta tako drastično spremenil svoje mnenje.«
Komentarji