Ljubljana – Kdo vse je lahko raziskovalec, kaj se skriva pod tem, pa tudi, kako pomembne so raziskave in delo znanstvenikov za razvoj človeštva, bo danes v okviru evropske noči raziskovalcev s pestrim in obsežnim programom projekta Noč ima svojo moč v Ljubljani in še 20 drugih krajih po Sloveniji prikazal konzorcij štirih partnerjev.
V evropski noči raziskovalcev Slovenija letos sodeluje s tremi projekti: Humanistika, to si ti!, Varni z znanostjo in Noč ima svojo moč, pri katerih bo poleg Hiše eksperimentov (HE), Instituta Jožef Stefan (IJS), Kemijskega inštituta (KI) in Tehniškega muzeja Slovenije v Bistri (TMS) sodelovalo več kot 40 raziskovalnih institucij. V nočnih dejavnostih po Sloveniji, ki bodo potekale zlasti podnevi, kjer bodo ozaveščali o družbenih in gospodarskih koristih raziskovanja, inovacij, ter predstavljali karierne možnosti raziskovalcev, pričakujejo več kot 20.000 obiskovalcev.
Razstava magičnih podob delcev
Že včeraj so v steklenem atriju ljubljanske mestne hiše odprli skupno razstavo IJS in KI z naslovom Znanstveno raziskovanje – pogledi od blizu in – še bližje, ki odkriva magične podobe delcev, pridobljene z znanstveno-raziskovalnim delom, ter odkriva lepoto raziskovalne opreme, ki osvetli očem nevidni svet mikrodelcev.
Na Prešernovem trgu bodo različni znanstveni ekspresi in znanstvene dogodivščine v organizaciji HE in IJS do poznih večernih ur. Foto arhiv Hiše ekpserimentov
Čeprav se bo današnje dogajanje v Ljubljani začelo že ob 10. uri z odprtimi vrati HE in KI, bo vodja predstavništva evropske komisije v Sloveniji Zoran Stančič ob 12. uri na Prešernovem trgu tudi uradno odprl dogajanje, ki bo potekalo do poznih večernih ur, kjer bo do 22. ure evropski kotiček. Na Mestnem trgu bo HE ob 12. uri izvajala Optikalije, razstavo optičnih iluzij. V Stritarjevi ulici se bo ob 13. uri začela Šola eksperimentalne kemije v izvedbi IJS, na Petkovškovem nabrežju pa bo ob istem času družba GEN energija simulirala delovanje elektrarn.
Kemijski inštitut bo vrata odprl že ob 10. uri. Foto arhiv Kemijskega inštituta
Na Prešernovem trgu bodo različni znanstveni ekspresi in znanstvene dogodivščine v organizaciji HE in IJS do poznih večernih ur. V Domu starejših občanov Vič - Rudnik pa bo IJS predstavljal eksperimente in raziskave za vsakogar. Ob 18. uri se bo začel večer odprtih vrat na IJS, predvajali bodo tudi dokumentarna filma 50 let reaktorja Triga (RTV SLO) in Dva vodika en kisik (RTV SLO). Ob 18 uri bo vrata odprl tudi Botanični vrt.
Institut Jožef Stefan bo vrata odprl ob 18. uri, predvajali bodo dva dokumentarna filma. Foto
V Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri se bo dan odprtih vrat začel ob 17. uri, pripravili so vodstvo po razstavah in zanimive delavnice. Na gradu Bogenšperk bodo ob 17. uri začeli sprehod po parku in pitje čaja, ob 18. uri pa bodo predstavili Valvasorjev pogled v naravo. Številni zanimivi dogodki, povezani z znanostjo, bodo potekali še v Ajdovščini, Bohinjski Bistrici, Celju, Kranju, Krškem, Kopru, Mariboru, Murski Soboti, Novi Gorici, Novem mestu, Piranu, Pivki, Polhovem Gradcu, Postojni, Ptuju, Slovenj Gradcu, Tolminu in v Trbovljah. Podrobnejši program je na spletni strani
www.nocmoc.eu.
V Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri se bo dan odprtih vrat začel ob 17. uri, pripravili so vodstvo po razstavah in zanimive delavnice. Foto arhiv TMS
Spremljanje rasti ivanjščic
Na spletni strani
http://www.nocmoc.eu/#spremljanje pa je mogoče opazovati
rast ivanjščic, ki jih je konec maja v vseslovenski akciji projekta za državljane posadilo več kot tisoč sodelujočih iz vse Slovenije; s tem pa so želeli opozoriti na današnjo noč raziskovalcev. Evropska noč raziskovalcev je sicer vseevropska akcija v okviru programa za raziskovanje in tehnološki razvoj – Obzorje 2020, naslednjič pa jo bodo izvedli v petek, 27. septembra 2019.
Komentarji