Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Palačo na Beethovnovi 7 bodo ozaljšali

Projekt LMM: Lastniki bodo prenovili nevarno fasado, MOL pa bo prispevala tretjino denarja
Palača v Beethovnovi ulici 7 od daleč spoh ne izgleda tako slabo, a ko prideš bližje ... FOTO: Mavric Pivk
Palača v Beethovnovi ulici 7 od daleč spoh ne izgleda tako slabo, a ko prideš bližje ... FOTO: Mavric Pivk
31. 7. 2018 | 06:00
4:17
Ljubljana – Spomeniško zaščiteno palačo na Beethovnovi 7, ki so jo leta 1920 zgradili za potrebe takratne Prve hrvatske štedionice, kasneje pa je v njej vse donedavnega delovala tudi poslovalnica NLB, bodo končno prenovili. MOL je namreč objavila razpis za izvajalca prenove dveh uličnih fasad in strehe.
Palača v križišču Beethovnove in Cankarjeve ulice bo dobila novo fasado.FOTO: Matej Družnik
Palača v križišču Beethovnove in Cankarjeve ulice bo dobila novo fasado.FOTO: Matej Družnik

V vogalni stavbi v križišču Beethovnove in Cankarjeve ulice, v kateri je še do pred nekaj leti imela občina s svojimi poslovnimi prostori večinski delež, zdaj prevladujejo stanovalci, nepremičninska podjetja, odvetniki, v pritličju pa sta Petrolova trgovina Hopin in manjša kavarna. In prav bogati zasebniki so se odločili, da je zdaj vendarle že čas, da prenovijo propadajočo zunanjščino. Ta je namreč vse nevarnejša za mimoidoče, o čemer smo poročali že pred štirimi leti, ko je na pločnik pod banko padel večji kos ometa s strešnega venca.


Načrt prenove


Kot je razvidno iz mestnega razpisa za prenovo, bodo na trinadstropnem objektu prenovili več kot 1200 kvadratnih metrov uličnih fasad ob Beethovnovi in Cankarjevi ulici ter prenovili ali zamenjali precej dotrajanega stavbnega pohištva (44 oken, od tega večina šestkrilnih, pa kletna okna z mrežami, masivna hrastova dvokrilna vhodna vrata, rolete ...).
Omet, ki je odpadal, so ponekod le zasilno pokrpali. FOTO: Mavric Pivk
Omet, ki je odpadal, so ponekod le zasilno pokrpali. FOTO: Mavric Pivk

Ker ima palača tudi precej stiliziranih okraskov nad okni, več vaz s steblom v pilastru ali s cvetjem nad streho, bodo imeli veliko dela tudi restavratorji. Na strehi bo veliko krovskega in kleparskega dela (novo ostrešje, novi bakreni žlebovi, prenova strešnih frčad in svetlobnika). Poseben poudarek bo tudi na prenovi vogalne strešne kupole in določitvi originalne fasadne barve ter odpravi vseh gradbenih in drugih posegov, ki so jih posamezniki izvedli na lastno pest brez spomeniškega soglasja (razne tende, izveski, plastične rolete in drugi neustrezni dodatki).
Pogled na ostanke fasadnih dodatkov. FOTO: Mavric Pivk
Pogled na ostanke fasadnih dodatkov. FOTO: Mavric Pivk

Večino denarja za prenovo zunanjščine in strehe bodo zagotovili zasebni lastniki palače iz svojega rezervnega sklada (MOL je večino svojih poslovnih prostorov v zadnjih nekaj letih že prodala na javnih dražbah kot odvečno premoženje in svoj delež z več kot polovičnega zmanjšala le na nekajodstotnega), občina pa bo v okviru programa Ljubljana – moje mesto (LMM) prispevala 33-odstotni sofinancerski delež. Zaradi svoje arhitekturne in zgodovinske vrednosti ter spomeniške zaščite je palača uvrščena med objekte, za katere del denarja za prenovo fasad zagotavlja tudi MOL.


Izvedbeni roki


Zaradi zahtevnosti del MOL od izbranega izvajalca pričakuje, da jih bo opravil najkasneje v 150 koledarskih dneh od dneva sklenitve pogodbe. To pa pomeni, da bo delo izvedeno do konca januarja prihodnjega leta, če se to zaradi morebitne višje sile (zima) ne bo zavleklo za kakšen mesec. Koliko bo stala prenova, bomo videli avgusta, ko bodo odprli prispele prijave in izbrali najcenejšega izvajalca.


Druge težave


Opisana palača, v kateri se je v preteklosti zamenjalo že več deset lastnikov poslovnih prostorov in njihovih najemnikov ter stanovanj, pa je javnosti znana predvsem od leta 2014. Takrat je bila namreč z zaščitnimi trakovi zaradi možnosti odpadanja fasadnega ometa na pločnik ograjena več mesecev. A težave imajo tudi v notranjosti hiše. Pa ne le zaradi posledic večletnega (sodnega) boja za lastništvo podstrešnih prostorov, temveč tudi zaradi dotrajane električne napeljave v tem stoletnem objektu. Njena menjava bo v celoti strošek vseh lastnikov hiše.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine