V mestnem svetu bodo tudi štirje županski kandidati, večino pa ima Lista Zorana Jankovića.
Neuradni rezultati lokalnih volitev kažejo, da se na ljubljanskem Magistratu v prihodnjih štirih letih prav veliko ne bo spremenilo. Lista novega starega župana Zorana Jankovića bo v 45-članskem mestnem svetu imela po vsej verjetnosti 23 svetnic in svetnikov, večino, torej, tako da ji po vsej verjetnosti ne bo treba sklepati koalicije. Če smo šteli pravilno in ne bo presenečenj, bo v novem mandatu sedelo 26 svetnikov in svetnic, ki so to funkcijo opravljali tudi v prejšnjem mandatu.
V mandatu 2010–2014 je imela LZJ 25 svetnic in svetnikov, v pravkar minulem mandatu 2014–2018 pa na začetku 21, ob koncu mandata pa 22 svetnic in svetnikov, tako da je pred štirimi leti podpisala koalicijski sporazum s Socialnimi demokrati (SD) in Desusom. Svetnica Emilija Mitrovič je v prejšnjem štiriletnem mandatu poleg spremembe priimka (Miloš) iz svetniške skupine Združene levice po odmevnem sporu v tej združbi prestopila v svetniško skupino LZJ. In v njej bo, če ne bo preferenčnih glasov, po vsej verjetnosti ostala tudi v novem mandatu. Poleg nje bo v mestnem svetu skupaj z vsemi podžupani zahvaljujoč 42,38 odstotka glasov ostalo kar 18 svetnikov LZJ. Kontinuiteta torej ne samo v županstvu, temveč tudi v mestnem svetu. Od dosedanjih svetnikov ni v novi sestavi Nevzeta Porića, Gregorja Tomca in Bojana Albrehta, ki jih niti med kandidati ni bilo, med štirimi novimi pa bo morda tudi Jožka Hegler, v. d. direktorja ljubljanskega Tehnološkega parka.
Župan Zoran Janković je pred volitvami napovedoval, da svojega programa ne bo spreminjal, tako da ne bo nobeno presenečenje, če bodo tudi obe podžupanji Tjaša Ficko in Jelka Žekar ter vsi podžupani (Janez Koželj, Aleš Čerin in Dejan Crnek) te funkcije opravljali tudi v prihodnje.
Štirje županski kandidati v mestnem svetu
Med desetimi županskimi kandidati so bili v mestni svet poleg Zorana Jankovića, ki pa zaradi nezdružljivosti funkcij tega mesta ne bo zasedel, izvoljeni drugouvrščeni županski kandidat Anže Logar iz SDS (po začasnih rezultatih je na glasovanju za župana dosegel 29,22 odstotka glasov), tretjeuvrščeni kandidat Levice Milan Jakopovič (3,90 odstotka glasov), četrtouvrščeni kandidat SMC Dragan Matić (1,62 odstotka glasov) in šestouvrščeni kandidat SD Marko Koprivc (1,18 odstotka glasov). Petouvrščenega kandidata Zelenih Tomaža Ogrina (1,50 odstotka glasov) pa v mestnem svetu ne bo, saj lista na 12. mestu ni zbrala dovolj glasov.
{web_infogram}http://pub.lucidpress.com/5c2b1545-5fe5-4c2e-be93-f87691e7474f/#KNxIMC3txIOU6{/web_infogram}
V mestnem svetu bo v novem mandatu (19,15 odstotka glasov) sedelo deset svetnikov SDS; štirje so bili, vključno z Anžetom Logarjem, mestni svetniki tudi že v prejšnjem sklicu. (Tu in povsod velja, da se sestava zaradi preferenčnih glasov lahko še spremeni.) Prejšnji mandat je SDS zaključila s šestimi svetniki, začela pa s sedmimi. Iz svetniške skupine je izstopil Mirko Brnič Jager, ki je bil kot samostojni svetnik med najbolj glasnimi, na tokratnih volitvah pa je kandidiral kot prvi na listi Zelenih, ki pa se niso uvrstili v mestni svet.
Začetek brez samostojnih svetnikov
Kot samostojna svetnika sta mandat končala še Anton Kastelic, ki je bil leta 2014 izvoljen na listi Desusa, in Denis Striković, ki je bil izvoljen na listi takratne Združene levice. Ta je leta 2014 osvojila sicer tri svetniške položaje, mandat pa končala z eno svetnico, Natašo Sukič, ki je tudi tokrat kandidirala na listi Levice, a šele na 34. mestu, tako da je, če ne bo izvoljena s preferenčnimi glasovi, v tokratnem mestnem svetu ne bo. Je pa prav Levica poleg SDS tokrat v primerjavi z zaključkom mandata pridobila največ, tri svetniška mesta, tako da ima (8,59 odstotka glasov) skupaj štiri svetnike.
Strmoglavljenje SMC
Največja poraženka tokratnih volitev je SMC (2,94 odstotka glasov), ki je na sedmem mestu med listami osvojila samo eno svetniško mesto, ki ga bo predvidoma zasedel županski kandidat Dragan Matić, edini od šestih svetnikov, ki bo ostal na tem mestu. Poleg njega sta bila med kandidati le še dva dosedanja svetnika, preostali trije pa niso več kandidirali. Poleg Zelenih (1,56 odstotka glasov) in osamosvojenih svetnikov v novem mestnem svetu ne bo ne Desusa (1,69 odstotka glasov) ne SLS (1,63 odstotka glasov), ki je bila na državni ravni zelo uspešna, v Ljubljani pa je kandidirala skupaj z Glasom za otroke in družine.
En glas je izgubila NSi (5,07 odstotka glasov), iz mestnega sveta je vsaj po začasnih rezultatih in brez upoštevanja morebitnih preferenčnih glasov izpadla vodja svetniške skupine Mojca Kucler Dolinar, v njem pa ostajata Anton Kranjc in Mojca Sojar. SD (4,21 odstotka glasov) je ohranila dve svetniški mesti, imeni pa bosta novi (poleg županskega kandidata Marka Koprivca še Martina Vuk), saj Anton Colarič in Irena Kuntarič Hribar niti kandidirala nista.
Lista kolesarjev in pešcev
Novinke v mestnem svetu s po enim mestnim svetnikom oziroma svetnico po začasnih rezultatih so šesta Lista Marjana Šarca (3,33 odstotka glasov) s Katjo Damij na prvem mestu, osma Stranka Alenke Bratušek (2,41 odstotka glasov) z Mašo Kociper in (zadnja) deveta med listami, Lista kolesarjev in pešcev s prvopostavljenim Janezom Stariho.
Komentarji