Celje – Celje Fokus, ki se ne predstavlja več kot festival, ostaja pomemben sklop dogodkov, povezanih predvsem z avtorsko fotografijo, za katero v Zavodu Fokus poudarjajo, da razume življenje. Letošnji, že enajsti Celje Fokus so odprli sinoči z razstavo berlinske fotografinje Ine Niehoff, ki se v Likovnem salonu predstavlja z najnovejšo produkcijo, v kateri raziskuje odnose med ljudmi, kraji in stvarmi. Razstava bo na ogled do konca avgusta.
Prav pri Likovnem salonu pa bo začetek nocojšnje fotografske intervencije v prostor ali tako imenovani Art Crawl, ki so ga po lanskem dobrem odzivu obiskovalcev organizatorji Celje Fokus zasnovali tudi letos. S svojimi deli, ki jih bodo projicirali po mestnih fasadah se bodo predstavili skupina Fotosfera, Urška Premik, Nika Furlani, Tomasso Lizul in Muzej novejše zgodovine Celje (MNZC) s še ne objavljenimi fotografijami Josipa Pelikana.
Fotografije in dediščina
Lokacije za Art Crawl, ki se bo začel ob 19. uri, sta izbrala Matej Gorjup iz Zavoda Fokus in umetniški vodja Celje Fokus
Matija Plevnik: »Z Matejem sva skušala povezati najbolj frekventne točke starega mestnega jedra in iskati najbolj ustrezno fotografijo za določeno mesto. Ker je letos evropsko leto kulturne dediščine, smo kot enega izmed tradicionalnih partnerjev Celje Fokusa pritegnili tudi MNZC za prikaz Pelikanove fotografske dediščine.«
Glede sodelujočih na nocojšnjem Art Crawlu, pa Plevnik nadaljuje: »Fotosfera je skupina petih, celjskih ustvarjalcev, ki na ironičen, šaljiv način beležijo zmote in zablode vsakdana. Zelo zanimiva, simpatična produkcija. Za konec fotografskega potepanja po mestu pa se bo na vrtu mladinskega centra predstavila tudi Urška Premik, ki je bila v preteklosti tečajnica Celje Fokus, imela pa je tudi samostojno razstavo v Likovnem salonu pred dvema letoma in je ena bolj progresivnih mladih ustvarjalk.«
Umetniški vodja Celje Fokus Matija Plevnik. FOTO: Matic Gabriel
Celje Fokus je imel v preteklih letih veliko delavnic, ki so trajale tudi po več dni. Letos pripravljajo eno delavnico o kreativni studijski fotografiji s Klemnom Razingerjem.
Kam v prihodnje?
Enajsti Celje Fokus bo vrata zaprl s skupinsko razstavo Fotoknjiga in fotozin v Ateljeju Narcisa Kantardžića v umetniški četrti. Razstava, ki jo bodo odprli jutri, je pregled produkcije fotoknjig in fotozinov v Sloveniji v preteklih petih letih. Kot so zapisali organizatorji, živahnost in raznolikost razstave kaže »na razumevanje medija fotoknjige in fotozina kot prostora avtonomnega avtorskega izražanja in izjavljanja. V tem je bistven nosilec sporočila fotografija, danes eden najbolj razširjenih in populariziranih medijev, ki pa ga zaradi domnevno očitne neposrednosti tudi najlažje spregledamo.«
Celje Fokus je dal svojo festivalskost na »stand by«, delavnic je manj, vendarle pa ostaja na slovenski fotografski sceni. Kot meni Plevnik, je enajsta izdaja Celje Fokus dokaz, da se je »prijel«: »V zadnjih letih je tu gostovala dobesedno smetana sodobne slovenske avtorske fotografije. Je pa zelo težko, marsikateri sorodni festivali in dogodki se pojavljajo, kot je bilo pred nekaj leti s Fotopubom, ki je bil morda najbolj prepoznaven in je poniknil, pa se v neki drugi obliki spet pojavil. Mislim, da smo obstali, je pa čas, da razmislimo, kaj in kako v prihodnje. Energija in ideje pa so še.«
Komentarji