Številni književniki, kulturniki in redki politiki, večinoma pa tisti, ki so ga doživljali kot dostojanstvenega človeka ter ga spoznali predvsem iz njegovih intimnih in avtobiografskih pesmi, so se včeraj opoldne zbrali pred vežico sv. Nikolaja na ljubljanskih Žalah, da bi na zadnjo pot pospremili pesnika, urednika, borca, varuha slovenske kulture, akademika in vizionarja.
FOTO: Roman Šipić/Delo
Pogrebna slovesnost je potekala z vojaškimi častmi. Zbrani so se razporedili v senčne kotičke, pod drevesa in hladne Plečnikove stebriče ter ustvarili občutek pol praznega prizorišča, ki ga je zapolnila formacija čete slovenske vojske in so ga zaokrožili člani zveze borcev s prapori. Od bajonetov in fial praporov v obliki zlatih zvezd ter lipovih listov je pobliskavalo pešajoče avgustovsko sonce. Ko so žalujoči izrekli sožalje vdovi Veroniki in preostalim svojcem, je godba slovenske policije najavila začetek žalne slovesnosti.
FOTO: Roman Šipić/Delo
Ljubezen najgloblji smisel življenja
Čeprav najstarejši od četverice pesniških tovarišev je Ciril Zlobec vsem trem, najprej Janezu Menartu, nato Tonetu Pavčku in nazadnje še Kajetanu Koviču, koval verze na pogrebih. Ostal je sam in za njim samo še njegovi verzi. Zato so se nanje oprli tudi govorci, ki so ga pospremili na zadnjo pot. Dr. Matjaž Kmecl, literarni zgodovinar in politik, se je Cirilu Zlobcu zahvalil v imenu organizacij in ustanov, s katerimi je sodeloval, od Sazuja, kjer je bil dolga leta podpredsednik, do zveze partizanskih borcev. »Bil je pomemben del slovenske današnjosti. Ob koncu njegovega življenja, zvrhano polnega topline, odgovornosti, poštenja in ljubezni do vsega človeštva, mu izrekam zahvalo,« je govoril Kmecl in se ob tem spomnil na Prešernov verz
Človek premine, človeštvo ne, in z njim ostane vse, kar zanj storim. »Slovenci bomo pogrešali tvojo prijazno, mirno, zbrano besedo in kredo, da je ljubezen najgloblje bistvo in smisel življenja.«
Dr. Matjaž Kmecl: »Slovenci bomo pogrešali tvojo prijazno, mirno, zbrano besedo in kredo, da je ljubezen najgloblje bistvo in smisel življenja.« FOTO: Roman Šipić/Delo
Preden je govorniški oder zasedel pesnik Ivo Svetina, je nekaj verzov, spisanih sovaščanu, prebrala predstavnica vasi Ponikve v Sežani, kjer se je pesnik 4. julija 1925 rodil. Donedavni predsednik Društva slovenskih pisateljev pa je začel pesniško: »Romamo za pesnikom, ki si je vse življenje trudil razvozlati skrivnost ljubezni in smrti, dveh sester, nikdar dokončno doumljenih.« V govoru je omenil težke preizkušnje, ki jih je Zlobec doživel ob smrti svojih dveh otrok, hčere Varje in sina Jaše, kar ga je sprva odtegnilo od pisanja, potem pa se je le zatekel nazaj k poeziji, odrešenici in tolažnici. »Skozi tvojo smrt v življenje sem odprt« je tedaj zapisal. Svoje življenje je napolnil s poezijo in se ji ves predal, da je pri mnogih vzbujal ljubosumje, saj je znal o vsem, kar srce si sladkega obeta, tudi peti, je govoril Svetina. Tistim pa, ki mu niso pustili peti v maternem jeziku, se je maščeval tako, da je prevedel največje italijanske pesnike od Danteja, Leopardija in Quasimoda in tako zapolnjeval kulturne vrzeli v našem prostoru. »Kakšna širina srca in duha, pokončnost in samozavest!« je vzkliknil Svetina.
»Ciril Zlobec je slovenski Orfej, ki ga čaka smrt in odslej poje samo še o ljubezni. In tako zapoje tudi hvalnico ljubezni,« je govoril Svetina in misel končal: »A ta mit se je končal drugače. Orfej je umrl in Evridika sama tava po svetu, ogrnjena v temno bolečino, a zagotovo ve, da v pesmih ljubezen živi večno.«
Pesnik, pisatelj, pevajalec in član SAZU Ciril Zlobec FOTO: Mavric Pivk/Delo
Ljudski tribun z jasnimi stališči
Zadnji je na govorniškem odru spregovoril predsednik Borut Pahor, ki je prav tako posegel po metaforiki starogrške tragedije in citiral Sofoklejevo Antigono in njen znameniti stavek
Ne, da sovražim, da ljubim, sem na svetu, življenjsko vodilo, ki naj bi ga poosebljal prav Ciril Zlobec. Pahor se je ustavil predvsem pri Zlobčevem političnem življenju. Označil ga je za ljudskega tribuna z jasnimi stališči, ki je tiste, ki se z njim niso strinjali, sprejemal in poslušal spoštljivo ter v zameno dobil njihovo spoštovanje in pozornost. »Ciril Zlobec nam da vedeti, da je močna politična osebnost lahko tudi nežna in ljubezniva. S politiko ni silil v umetnost, je pa z umetnostjo močno silil v politiko. Politiko je želel požlahtniti. Jo narediti plemenito, kot poezijo. Dobro za ljudi,« je dejal Pahor in se Cirilu Zlobcu zahvalil za njegovo intelektualno zapuščino.
Sprevod kakšnih petsto žalujočih se je počasi vil med grobovi in se končal z neuradno himno Primorcev
Vstala Primorska ter tremi salvami v nebo. Tako smo se poslovili od človeka, ki se je vse življenje boril ne le za narodovo, ampak tudi za svojo, osebno svobodo.
Strasten iskalec svoje podobe
V intervjuju za Poglede ob svoji 90-letnici je Ciril Zlobec takole razmišljal o razlogih za življenje: »Lahko živiš sto let, toda da bi imel občutek o življenju kot vrednoti, ga moraš sam osmišljati iz dneva v dan.« In veliki romantik je to gotovo počel do zadnjega dne. Sam se je predelil tudi za utopista, agnostika in skeptika ter o resnici dejal: »Po stoletju in več smo kot narod še zmerom tam, kjer smo bili: preutrujeni, a le še bolj strastni iskalci svoje podobe. Do grla potopljeni v čas, ki ga živimo, soočamo sami sebe z dejanji in čutenjem naših prednikov. Naš spomin, individualni ali skupni, ni povsem zanesljiv, da bi ga lahko brez slabe vesti jemali kot čisto, politično in etično zavezujočo resnico. Moja, tvoja, naša, vaša resnica so le bolj ali manj upoštevanja vredni približki.«
FOTO: Roman Šipić/Delo