Zasedba Hamlet Express bo danes ob 20. uri v Klubu Cankarjevega doma v Ljubljani predstavila nov album, ki je svojevrsten preplet poezije in glasbe. Še prej bo nastopil belgijski kitarist Bert Dockx.
Zasedba Hamlet Express je nastala leta 2002, ko so se združili kontrabasist
Gregor Cvetko, tolkalist
Blaž Celarec ter pesnik, kitarist in pevec
Andraž Polič v okviru gledališke predstave
Ivice Buljana Schneewitchen After Party, ki so jo ustvarjali v Dubrovniku. »Potem smo se odločili, da bomo naredili zasedbo. Na Ptuju smo imeli prvi koncert, takrat še kot trio. Naslednje leto smo izdali prvenec
Moje mesto (Echodrom), pri katerem se je zasedbi pridružil kitarist
Anže Palka. Leta 2006 smo izdali
Libanonski tango (Goga), pri katerem smo sodelovali s kitaristom
Andražem Mazijem, in nato še album v živo leta 2011. Na predzadnji plošči
Onna se je zasedbi pridružil še kitarski virtuoz
Miha Petric,« je Polič povzel dosedanje izdaje zasedbe.
Od nežnih balad do energičnega rocka
Skladbam z novega albuma
Opium Blue bomo lahko prisluhnili danes zvečer. V osnovi se zasedba ukvarja z uglasbeno poezijo in ustvarja šansonski fusion. Občasno je poudarek na rockovskem zvenu, drugič spet bolj na reggaeju ali baladah. »Vse skupaj je vendarle originalen in prepoznaven zvok, v katerem prevladuje klasična kitara. Prepletamo akustiko in elektroniko v poseben glasbeni spoj, ki se giblje od nežne zamaknjenosti balad do energičnega rocka,« je poudaril Polič.
Dodal je, da obstaja poezija, ki ne potrebuje glasbe. Na drugi strani so besedila, ki velikokrat, čeprav so zahtevna, kar kličejo po melodiji in se iz njih izlušči refren ali melodija, ki vodi do vokala. Njihova glasba se giblje med uličnimi besedili ter visoko poezijo.
Besedilo, ki je ozaljšano z glasbo, je drugačno, saj glasba besedam doda čustva. »Recimo Dylanovo besedilo pesmi
Knockin' on Heaven's Door, ki je v osnovi preprosto, brez glasbe ne bi delovalo kot pesem. Z njo dobi nadčasovno dimenzijo. To je tudi ena izmed njegovih najpogosteje prirejenih pesmi. Tudi
Satisfacton od Stonesov je sestavljena iz treh preprostih verzov, ki so se vpisali v zgodovino,« je povedal Polič.
Ko ustvarja, mu včasih prva pride naproti pesem, za katero nato napiše glasbo, drugič spet začne z zaporedjem akordov in šele nato pridejo besede, a včasih se zgodi, da oboje nastaja hkrati.
Analogno prijateljstvo
Zasedba albumov ne izdaja pogosto. Polič je povedal, da je to posledica hamletovskega vprašanja – biti ali ne biti – oziroma kako preživeti v tem profitabilno naravnanem svetu. Zasedba namreč deluje na podlagi analognega prijateljstva, redno se dobivajo na vajah, na katerih vsakič tudi kdo kaj skuha. Pomembno je, da se imajo lepo in to si želijo ohraniti. Albume čedalje pogosteje sponzorirajo prijatelji, kar jim omogoča izdaje v samozaložbi.
Novi album se razlikuje od prejšnjih tudi po energiji, saj je posnet v živo. Zdaj so že uigrana in uležana zasedba, čeprav Polič zadnja leta živi v Pragi in se ne dobivajo več tako pogosto, kot bi si želeli. Navadili so se delati hitreje in nimajo veliko časa za priprave, vedno pa je v njihovi glasbi in nastopih dovolj prostora za improvizacijo.
Predsolist
V okviru Cankarjevih torkov bo zvečer dvojni koncert, saj bo pred skupino Hamlet Express nastopil belgijski jazzovski kitarist Bert Dockx. Ta izvirni glasbenik se drzno in avtorsko loteva znanih pesmi zasedb in glasbenikov, kot so Fleetwood Mac, Bob Dylan, Bruce Springsteen,Tom Waits ter Nina Simone.
Komentarji