Slovenija je v Seulu dobila konzulat in častnega konzula naše države. Prestižno funkcijo je prevzel
Čung Mong Von, predsednik korporacij Halla in Mando, uspešnih igralcev v svetovni avtomobilski industriji. Institucija častnih konzulov je v zadnjih desetletjih postala nepogrešljiv del diplomacije in konzularne dejavnosti, njeno nujno dopolnilo, še posebno v primeru majhnih držav.
Južna Koreja spada med gospodarsko najbolj dinamične države sveta, je 11. največja gospodarska sila na svetu in četrta na azijski celini. Obseg blagovne menjave je lani znašal dobrih 417 milijonov evrov, v Južni Koreji so lani sicer imeli 2,7-odstotno rast BDP. Razveseljivo je, da iz leta v leto raste blagovna menjava med omenjeno azijsko velesilo in Slovenijo, zato postaja Južna Koreja tudi naša zanimiva gospodarska partnerica. Tesne sinergije se spletajo tudi med korporacijama Mando in Kolektorjem, saj v prvem uporabljajo veliko komponent, ki jim jih zagotavlja prav idrijski koncern.
Novi častni konzul Slovenije v Koreji Čung Mong Von je ob imenovanju povedal: »Ponosen sem, da sem bil imenovan za častnega konzula Republike Slovenije v Republiki Koreji in obljubim, da bom po svojih najboljših močeh pripomogel k nadgradnji dosedanjih dvostranskih odnosov. Še posebno se bom zavzemal za krepitev gospodarskega sodelovanja in izmenjave med ljudmi, vključno s turizmom.«
Prvi kontakti so bili vzpostavljeni na prijateljskem hokejskem srečanju med reprezentancama Slovenije in Južne Koreje februarja lani. FOTO: Leon Vidic/Delo
Stiki so se stkali na ZOI v Pjongčangu
Stojan Petrič, častni konzul Koreje v Sloveniji in predsednik sosveta Kolektorja Holdinga ter predsednik uprave družbe FMR, je k temu dodal: »Vesel sem, da je gospod Čung postal častni konzul RS v Koreji. Verjamem, da bova našla veliko skupnih poslovnih ciljev, ki jih lahko kot uspešna gospodarstvenika uresničiva v korist Slovenije in Koreje. Pri tem gre zahvala slovenski diplomaciji, s pomočjo katere smo na lanskih zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu začeli uresničevati skupno idejo. Prvi kontakti so bili vzpostavljeni prav na prijateljskem hokejskem srečanju med reprezentancama Slovenije in Južne Koreje februarja lani.«
Idrijski koncern je na južnokorejsko tržišče vstopil leta 2000 z odkupom 90-ods. FOTO: Infografika Delo
Kolektor je sicer še vedno edino slovensko podjetje s proizvodno halo v Južni Koreji. Petrič je poudaril, da je bila odločitev za to pogumno dejanje: »Nepoznavanje daljnovzhodne kulture, pravnega reda, načina trženja, je postavljalo visoke zahteve pri pogajanjih. Projekt je trajal skoraj dve leti, sama pogajanja so bila naporna, saj smo imeli na drugi strani starejšega lastnika, ki je iskal razvojnega partnerja.«
Idrijski koncern je na južnokorejsko tržišče vstopil leta 2000 z odkupom 90-odstotnega deleža podjetja Sinyung, danes Kolektor Sinyung, ki je v stoodstotni Kolektorjevi last. Vstop koncerna na korejski trg je tako ena uspešnejših in donosnejših potez v njegovi zgodovini, saj je korejski trg odvisen predvsem od podjetja Hyundai Motors (kamor spada tudi Kia Motors), četrtega največjega proizvajalca avtomobilov na svetu.
Simona Leskovar, državna sekretarka na ministrstvu za zunanje zadeve: Slovenija in Južna Koreja imata številne neizkoriščene poslovne potenciale. FOTO: Michael Holmes
Šport in gospodarstvo sta dobra kombinacija
Simona Leskovar, državna sekretarka na ministrstvu za zunanje zadeve, je ob slovesni priložnosti povedala
: »Veseli me, da z današnjim odprtjem konzulata Republike Slovenije v Seulu, na čelu s častnim konzulom Čung Mong Vonom, diplomacija dokazuje, kako je mogoče povezati šport z gospodarstvom in uresničiti ambicije, ki so se začele v Slovenski hiši na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu februarja lani. Slovenija in Južna Koreja imata številne neizkoriščene poslovne potenciale in ob odsotnosti rezidenčnih veleposlaništev v obeh državah sta častna konzula, ki prihajata iz gospodarstva, gotovo odlična priložnost za uresničitev teh načrtov.«
Blagovna menjava. FOTO: Infografika Delo
Komentarji