Neomejen dostop | že od 9,99€
Eden izmed skladov ETF (exchange-traded fund – indeksni sklad), ki znajo biti zanimivi v letošnjem letu, je ETF, ki sledi indeksu S&P Semiconductor Select Industry indeks. Ta trguje pod trgovalno kratico XSD in ponuja investicijsko izpostavljenost podjetjem v sektorjih, ki proizvajajo in preskrbujejo trg s polprevodniki, ki so ključni del sodobnega računalništva.
Skladi ETF se od vzajemnih skladov razlikujejo predvsem po tem, da imajo dodobra nižje stroške upravljanja in zato tudi nižje provizije, ob tipično boljših donosih. Skladi ETF so ponavadi tudi likvidnejši kot vzajemni skladi, kupuje oziroma trguje pa se z njimi prek trgovalnega računa, ki ga imajo fizične ali pravne osebe odprtega pri borznoposredniških hišah ali prek storitve individualnega upravljanja premoženja (IUP), ki jo prav tako ponujajo borznoposredniške hiše.
Polprevodniški čipi so bistvo številnih naprav, na katere se zanašamo zdaj, vključno s pametnimi telefoni, kalkulatorji, računalniki in še veliko več. Ker se tehnologija še naprej izboljšuje in širi, bodo ti čipi nujni pri večjem številu novih in starih naprav, čemur pravimo internet stvari (IoT – Internet of Things).
Ob vprašanju investicije ali v AMD ali v Intel je lahko odgovor XSD ETF. Sklad ima namreč precej enakomerno razporejene teže podjetij, v katere investira. V njem najdemo všečno kompozicijo določenih podjetij, ki bo v prihodnje pisala zgodbo umetne inteligence, med katera sodijo podjetja, kot so Advanced Micro Devices (AMD), Qualcomm, Intel, Texas instruments, NVIDIA in drugi. To je le nekaj podjetij iz omenjenega ETF, da pa se ne stavi le na eno ali drugo podjetje –, torej da bi se izognili tveganjem, ki izvirajo iz posameznih podjetij –, je najbolje investirati v sklad, v katerem so želena podjetja vsebovana po primernih težah.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji