Prevalje – Zaposleni v Leku na Prevaljah so do petka na plačanem dopustu. Na delovno mesto bodo – če bodo želeli – ob vnaprej določeni uri lahko prišli le toliko, da bodo od nadrejenih izvedeli za skorajšnji konec proizvodnje na lokaciji, ki se bo v dveh letih preoblikovala in postala del Novartisovega globalnega operativnega centra v Sloveniji.
Sklonjenih glav in brez komentarjev so zjutraj po sestanku s predsednikom uprave Leka in predsednikom Novartisa v Sloveniji
Robertom Ljoljo zapuščali podjetje zaposleni v dopoldanski izmeni, ki so za načrte svojih lastnikov izvedeli prvi.
Predsednik uprave Leka Robert Ljoljo: »Zaposlene na Prevaljah smo obvestili o naših nadaljnjih načrtih na tej lokaciji, ki jo bomo preoblikovali v globalni operativni center. Preoblikovanje bo potekalo prihodnje dve leti. Kaj to pomeni? Lek v Sloveniji dobiva dodatno vlogo. Za potrebe Novartisovih tehničnih operacij v Sloveniji ustanavljamo globalni operativni center. V njem bomo izvajali aktivnosti, povezane z logistiko, oskrbovalno verigo, nabavo proizvodnih materialov, kontrolo kakovosti in proizvodnjo tehnologijo. Lokacija na Prevaljah bo postala del tega centra.«
V okviru Novartisovih tehničnih dejavnosti bosta v bodoče delovala dva taka centra; in sicer eden v Sloveniji, drugi pa v Hyderabadu v Indiji. Za delovanje centra v Sloveniji naj bi Lek potreboval nekaj sto ljudi.
Po srečanju z zaposlenimi je predsednik uprave Leka in predsednik Novartisa v Sloveniji Robert Ljoljo (desno) stopil pred novinarje. Spremljala sta ga direktor Antiinfektivov Prevalje Roman Burja (v sredini) in Raul Intriago Lombeida, vodja obeh glob
Na vprašanje, kaj spremembe pomenijo za zaposlene na Koroškem, je Ljoljo odgovoril: »Računamo, da bodo vsi zaposleni dobili priložnost v novem globalnem operativnem centru in da jim bo uspelo nadgraditi svoja znanja ter zasesti delovna mesta z višjo dodano vrednostjo.« Direktor obrata na Prevaljah
Roman Burja je povedal, da bodo v dveh letih postopoma ustanavljali nova delovna mesta, proizvodnjo antibiotika pa postopoma prenašali v avstrijski Kundl. Sandoz in Novartis želita iz tega globalnega kompetenčnega centra zagotavljati preskrbo z zdravili.
Nova zgradba v lastništvo Taba
Predsednik Lekove uprave je javnost tudi seznanil, da so s tovarno akumulatorskih baterij Tab iz Mežice podpisali pismo o nameri za nakup njihove nove proizvodne stavbe na Prevaljah, v kateri so sprva načrtovali širitev proizvodnje, Tab pa naj bi v njej s partnerji iz Azije vzpostavil proizvodnjo litij-ionskih baterij. Morebitni dogovor o nakupu ne bo zagotovil le nadaljnje uporabe novozgrajenega objekta, ampak tudi več možnosti za zaposlitev okoli sto Lekovim delavcem. Objekt, ki naj bi ga zasedel Tab, ima nekaj manj kot 20 tisoč kvadratnih metrov površin v petih nadstropjih.
Zaposleni so zjutraj zapustili tovarno. Do petka so na plačanem dopustu. FOTO: Mateja Kotnik
Predsednik Lekove uprave Robert Ljoljo je prepričan, da z ustanovitvijo globalnega operativnega centra v Sloveniji Lek dobiva dodatno vlogo v okviru Novartisa in utrjuje prisotnost ne le na Koroškem, temveč tudi v Sloveniji. V to je poskušal prepričati tudi prevaljskega župana
Matica Tasiča: »Upamo v dobro zgodbo. Kaj drugega nam ne preostane.«
Kot smo v časniku že poročali, je Novartis opustil naložbo na Prevaljah, ker je ocenil, da bo segment trdnih izdelkov postal domena indijskih in kitajskih podjetij, ki povečujejo prodor na ameriški trg. V vodstvu Leka zatrjujejo, da se ti trendi trenutno v proizvodnji antibiotika na Prevaljah še ne čutijo.
Prvi farmacevtski obrat na Prevaljah so ustanovili leta 1976 po zaslugi domačinke Friderike Lahovnik, zaposlene v ljubljanskem Leku. Imel je 16 zaposlenih. Obrat je bil del Tekstilne tovarne v Otiškem Vrhu. Dve leti kasneje je postal samostojen. Imenoval se je TOZD Dren. Imel je 40 zaposlenih. Na lokaciji so do konca devetdesetih let proizvajali umetne zobe, kasneje pa so v njem vzpostavili proizvodnjo linexa. Prvo škatlico antibiotika amoksiklav, dolga leta paradnega izdelka Leka, so na Prevaljah izdelali leta 1988.
Komentarji