Neomejen dostop | že od 9,99€
V Lumentumu danes dela 65 ljudi, pred enim letom jih je bilo 32 in visokih ambicij za prihodnost ne skrivajo. Poleg obstoječe poslovne stavbe je že skoraj zgrajena nova, še večja, v kateri bodo delali novi razvojni inženirji in programerji, čez cesto pa so kupili še eno veliko zemljišče, na katerem načrtujejo še dodatne nove proizvodne obrate.
Kot je prepričan direktor Lumentuma v Sloveniji Gregor Arsič, bomo podjetje s tako visokotehnološko proizvodnjo v Sloveniji težko našli. Visokotehnološke stroje, ki izdelujejo posebna optična vlakna, upravljajo visoko usposobljeni operaterji in tehnologi z nadpovprečno plačo.
Lumentum je ameriška družba, ki ima več poslovnih enot, slovenska družba je del najmanjše poslovne enote v skupini in se ukvarja z izdelavo posebnih optičnih vlaken, ki so ključna komponenta v kilovatnih laserjih, ti se uporabljajo pretežno v industriji.
V kilovatnih laserjih svetloba z zelo majhnimi izgubami potuje skozi posebna optična vlakna, ki jih izdelujejo na Škofljici. To je edina lokacija, kjer proizvajajo takšna vlakna za Lumentum, nam pojasni Arsič.
Leta 2017 so v Lumentumu sklenili, da ne bodo več kupovali specialnih optičnih vlaken. Da bi imeli večji nadzor nad vsemi stroški proizvodnje komponent za laserje, so sklenili kupiti ljubljansko podjetje, ki je razvijalo in izdelovalo stroje za izdelavo takšnih vlaken.
Leta 2018 so kupili del stavbe v obrtni coni na Škofljici, jo predelali in dogradili v skladu s potrebami svojega visokotehnološkega proizvodnega procesa.
Kemiki, fiziki, strojni in elektro inženirji so kadri, ki jih najbolj potrebujejo in jih je v Sloveniji lažje najti kakor pa specialista, ki bi znal razviti optično vlakno ali upravljati njihove stroje, pove Arsič.
Prav zato zaposlene iščejo po vsem svetu, med drugim imajo v svojih vrstah ruskega procesnega inženirja, ki prav takšno proizvodnjo obvlada že od prej.
Kako pridobivajo kader? »V Lumentumu veliko damo na zadovoljstvo zaposlenih,« pravi sogovornik. Operater, ki nadzira proizvodnjo, dobi za svoje delo pravično plačilo, podjetje pa stremi k temu, da zaposlene tudi dodatno nagrajuje in jim vsako leto evalvira plačo.
»Proizvodni proces je izjemno občutljiv, končni izdelek je stekleno vlakno, ki je izjemno krhko. Da ne poči, se na koncu nanj nanese še plast polimera, ki mu vendarle da neko prožnost,« pomen kakovostnih kadrov pojasni Arsič.
Družba s Škofljice pretežni del svoje proizvodnje proda Lumentumu na Tajsko, kjer sestavijo laser in ga prodajo japonski družbi Amada, ta pa za končne kupce v industriji izdeluje stroje za rezanje in oblikovanje kovin. So pa vlakna iz Slovenije začeli prodajati tudi neposredno na trg.
»Konkurence na svetovni ravni v tej panogi ni veliko, zato so cene optičnih vlaken precej visoke. To je bil tudi eden od vzrokov, da se je Lumentum odločil podati se v ta posel in kupiti slovensko podjetje. Tako smo dobili priložnost, da postanemo neodvisni od zunanjih dobaviteljev, in nadzor nad celotnim stroškom izdelka, ki je ena najbolj ključnih komponent laserja,« razloži Arsič.
Kar zadeva prihodnost družbe v Sloveniji, ki je začela razvoj specialnega vlakna, postavila proizvodnjo in stavbo, so lastniki v ZDA že opazili, da je njihova slovenska ekipa sposobna, da je Slovenija okolje, kjer je veliko visoko izobraženih kadrov, zato že ambiciozno načrtujejo prihodnji razvoj svojega podjetja na Škofljici.
»Mi tu ne iščemo štiriizmenske proizvodnje s tisoč zaposlenimi, ampak načrtujemo proizvodnjo, ki bo delala eno ali dve izmeni in jo bodo kot ključni kadri vodili in nadzirali inženirji,« pove Arsič.
Poleg tega se je vzpostavil center za razvoj komponent, ki so del ultra močnih laserjev, in seveda se bo s tem širila tudi ekipa.
Pred kratkim so poleg obstoječega specialnega vlakna začeli izdelovati še eno komponento laserja.
V novi stavbi, katere gradnja je tik pred koncem, bo imel Lumentum svoj center odličnosti, tam bodo različni razvojni oddelki, ki bodo razvijali še druge komponente laserskih aparatov in zaganjali proizvodnjo teh komponent, bodisi v Sloveniji bodisi v Lumentumovi tovarni na Tajskem.
Nova stavba, ki bo vseljena v prihodnjih mesecih, ima 2400 kvadratnih metrov površin, obstoječa jih ima 1500, čez cesto nasproti prvih dveh stavb pa so že kupili 12.700 kvadratnih metrov zemljišča, kjer bodo lahko širili proizvodnjo.
»O rasti števila zaposlenih si ne bi upal špekulirati. V zadnjem letu se je to podvojilo, trenutno iščemo še deset ljudi različnih profilov. Že samo v zgornjem nadstropju nove stavbe bo prostora za sto ljudi. Na parceli, ki smo jo kupili, je dovoljena do tri
nadstropja visoka gradnja, kar je ogromno novega prostora in tudi kaže na zaupanje lastnika v našo prihodnost,« pojasnjuje Arsič.
Seveda velike odločitve, kot so nakupi zemljišč in gradnja stavb, sprejemajo lastniki v Kaliforniji, njim tudi poroča vodstvo slovenskega podjetja, vendar družba v Sloveniji zdaj poleg inženirjev zaposluje še menedžerski kader in postopoma se bo vse večji del internih odločitev sprejemal na Škofljici.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji