Francoska perutninarska skupina LDC, ki je bila proti
ukrajinski skupini MHP neuspešna v bitki za prevzem Perutnine Ptuj, je na vlado naslovila pobudo za začetek pogovorov o skupnem vstopu v lastništvo največjega slovenskega prehrambnega podjetja. Ptujska družba je namreč v strategiji upravljanja državnih naložb opredeljena kot pomembna. Na odziv slovenske vlade še čakajo, so sporočili Francozi.
Član uprave LDC Philippe Gelin je na novinarski konferenci opozoril pred negativnimi posledicami povečanega vstopa ukrajinskih proizvajalcev perutnine na evropski trg. Ukrajinski proizvajalci po njegovih navedbah izigravajo omejitve prostocarinskega sporazuma med EU in Ukrajino, ki določa letne kvote izvoza perutninskega mesa. Tako se je izvoz perutninskega mesa iz Ukrajine v EU v prvi polovici tega leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za 75 odstotkov.
»Preko izvoza polizdelkov iz Ukrajine in kasnejše delne predelave v evropskih obratih pridobi ukrajinsko meso kar naenkrat oznako narejeno v EU pa čeprav gre za ukrajinske surovine, ukrajinsko meso in ukrajinsko kakovost«, je izpostavil Gelin.
O negotovostih zaradi
ukrajinskega prodora v Evropo smo v Delu že pisali.
Gelin je dejal, da so se s Slovensko industrijo jekla, ki prodaja večinski delež v Perutnini Ptuj, dogovorili o ceni in drugih pogojih na ekskluzivni osnovi. Vendar je prodajalec nenapovedano in povsem brez razlogov septembra odstopil od pogajanj: »Presenečeni smo nad takšno prakso, ki ni običajna v evropskem prostoru ter še posebej ni značilna za primere, ko gre za družbe, pomembne za nacionalno gospodarstvo in v katerih ima država solastniške deleže.«
Kot je znano, je ukrajinski MHP konec septembra razkril, da se s Sijem dogovarja za odkup več kot 90-odstotnega deleža Perutnine Ptuj. Ukrajinski holding je ponudil najvišjo ceno za ptujsko družbo, zdaj pa čaka na soglasje varuha konkurence.
Ukrajinski kupci napovedujejo vlaganja v Perutnino Ptuj.
Komentarji