Neomejen dostop | že od 9,99€
Evropska komisija bo danes predlagala zakon o čipih, ki naj bi zagotovil krepitev proizvodnje polprevodnikov v Evropi in s tem digitalno suverenost EU. Ta je na tem ključnem področju sedaj odvisna od proizvodnje v Aziji.
Predsednica komisije Ursula von der Leyen je v septembrskem govoru o stanju unije, v katerem je napovedala zakon o čipih, polprevodnike opisala kot »majhne čipe, zaradi katerih vse deluje - od pametnih telefonov in električnih skirojev do vlakov in celotnih pametnih tovarn.«
Eden temeljnih evropskih digitalnih ciljev je okrepitev evropske proizvodnje polprevodnikov - bistvene sestavine vsake elektronske naprave - s sedanjih desetih na najmanj 20 odstotkov svetovne proizvodnje.
Sveženj, ki ga bo danes predstavila komisija, naj bi vključeval predloge za povečanje zmogljivosti, financiranje raziskav, sprostitev pravil o državnih pomočeh in vzpostavitev partnerstev s podobno mislečimi državami.
Jedro svežnja naj bila prav vzpostavitev posebne ureditve za industrijo polprevodnikov, ki bi članicam unije omogočala uporabo državnih pomoči v podporo vzpostavljanju prvih zmogljivosti te vrste v Evropi.
Regulatorji so preprečili nakup japonskega podjetja ARM v lasti Soft Banka s strani ameriškega izdelovalca čipov Nvidi. SoftBank je v izjavi ob preklicu transakcije v vrednosti 40 milijard dolarjev navedel "pomembne regulativne izzive", ki so jim preprečili dokončanje posla. Dejal je, da bo namesto tega pripravil ARM za javno ponudbo v proračunskem letu, ki se konča marca 2023.
Namera je bila prvič objavljena leta 2020, štiri leta po tem, ko je SoftBank kupila ARM za 32 milijard dolarjev, kar je bil takrat največji tuji prevzem kakšnega japonskega podjetja. Prvotno je bilo pričakovati, da bo nakupo ARM dokončan v 18 mesecih, kar bi bilo približno v tem času. Svetovni regulatorji, tako v Veliki britaniji kot na Kitajskem so opozarjali, da bo posel zadušil konkurenco in dalo združenemu podjetju preveč nadzora nad tehnologijo in izdelovanjem čipov. Evropska komisija je konec lanskega leta sprožila tudi preiskavo dogovora. Posel bi moral prestati regulativne odobritve Združenega kraljestva, Evropske unije, Združenih držav in Kitajske, če bi jih, bi bil to največji posel polprevodniške industrije doslej.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji