Cerkno – Družba Eta, del nemške skupine E.G.O., je še vedno ena vodilnih v Evropi in v svetu pri proizvodnji termostatov, ob tem obvladuje približno 70 odstotkov svetovne proizvodnje grelnih plošč. Selitev dela proizvodnje v Zagreb in Turčijo ter uvajanje vitke proizvodnje je v Cerknem povzročila pretrese. Najhujše je mimo, Eta si zdaj prizadeva, da bi za kadre postala zanimiv delodajalec.
V letu 2018 so imeli v Eti, kot je zapisano v njihovem letnem poročilu, 49,5 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje in 4,6 milijona evrov čistega poslovnega dobička. S prihodom novega predsednika uprave
Roberta Vuge, ki je funkcijo prevzel pred dobrega pol leta, so, kot vse kaže, burni časi zdaj za podjetjem, pred njim pa drzni načrti za prihodnost, ki jo bo vsaj nekoliko oblikovala (tudi) bližajoča se gospodarska kriza.
»Prvi kazalnik in gonilo kompletnega gospodarstva je prav avtomobilska industrija in kriza v njej bo zagotovo vplivala tudi na nas. V zadnjem četrtletju občutimo rahel upad naročil termostatov, proizvodnja plošč je stabilna. Vsi ukrepi, ki so bili v Eti narejeni v preteklih letih, so bili hkrati priprava na krizne čase,« pojasnjuje Robert Vuga.
Skupina E.G.O vključuje osemnajst prodajnih in proizvodnih družb. FOTO: Matjaž Kosmač
Selitve so povzročile hudo kri
Ciljal je na optimizacijo delovnega procesa in uvajanje vitkih metod, ki sta potekala v podjetju skorajda desetletje in (pričakovano) naletela na buren odziv zaposlenih, še letos spomladi se je glasno omenjala stavka.
Selitev dela proizvodnje termostatov v Zagreb in proizvodnje grelcev v Turčijo je bila, po besedah Vuge, racionalna odločitev lastnika: »Moram poudariti, da tu nikoli ni šlo za kakršnekoli probleme znotraj Ete. Lastnik pač ne gleda le na sámo podjetje, pač pa tudi na poslovno okolje, v katerem se to podjetje razvija. V zadnjem času smo zelo aktivni pri reševanju nekaterih problemov v Cerknem, ki jih moramo odpraviti, če želimo zagotoviti prihodnost Ete.«
»Podjetja na podeželju smo pomembna, ker smo po eni strani kot delodajalci gonilo razvoja kraja, po drugi pa se obnašamo tudi družbeno odgovorno,« pravi Robert Vuga o tem, zakaj je pomembno, da Cerkno obdrži Eto.
Predsednik uprave poudarja predvsem nujnost čimprejšnje ureditve glavne cestne povezave kraja z osrednjo Slovenijo. Na ministrstvu za infrastrukturo so naleteli na posluh in obljubo, da bodo cesto čez Kladje kmalu vsaj za silo uredili oziroma razširili. »Eta je kot največji delodajalec v občini pomembna za Cerkno, a tudi obratno – urejen kraj z dobrimi cestami povezavami in novimi stanovanji je nujen za naše podjetje.«
V letu 2018 so imeli v Eti, kot je zapisano v njihovem letnem poročilu, 49,5 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje. FOTO: Infografika
Grelna plošča cenovno precej dostopnejša od indukcije
Trg za prodajo grelnih plošč se je v Evropi zmanjšal, a Vuga zagotavlja, da se odpirajo novi trgi, s tem pa se bodo tudi stabilizirala povpraševanje in naročila. »Letošnje načrte za grelne plošče bomo presegli za približno osem odstotkov, tudi prihodnje leto bo prodaja ostala na enaki ravni. Opažamo pa predvsem rast prodaje na trgih, kjer se strmo povečuje število prebivalcev srednjega razreda. Gre za trge, kjer je glede na ceno plošče na eni in ceno alternativnih produktov, kot je indukcija, na drugi strani, grelna plošča cenovno precej dostopnejša.«
V Eti računajo, da bodo kljub upadu naročil v zadnjem četrtletju presegli načrtovani dobiček iz poslovanja.
»Pomemben segment našega programa je sistem stalnih izboljšav. V Eti že desetletja proizvajamo dva enaka proizvoda in eden ključnih kazalnikov poslovanja je število idej zaposlenih. V letošnjem letu imamo mesečno povprečje sprejetih idej delavcev več kot 45, kar kaže na to, da so vsi močno vpeti v proces dela.« Eta ima okoli 820 zaposlenih, Vuga med pogovorom večkrat poudari, da imajo pridne, poštene in delavne ljudi. Več kot tretjina je nekvalificiranih ali polkvalificiranih delavcev, starostno povprečje je okoli 50 let.
»Največja ovira za nadaljnji razvoj je pomanjkanje nastanitvenih kapacitet v kraju, posledica so težave pri pridobivanju kadra, vse skupaj pa izvira iz slabe infrastrukture. Letos smo začeli dva sklopa aktivnosti – v enem so projekti, ki so povezani z motivacijo zaposlenih. Če zmanjšaš odhode iz podjetja in število dni bolniške odsotnosti, zmanjšaš potrebo po dodatnem zaposlovanju. Na drugi strani pa so ukrepi za dvig ugleda Ete kot zanimivega delodajalca. Žal je podjetje veliko ugleda v preteklosti izgubilo, zdaj pa ni nobenega notranjega razloga, da mladi strokovnjaki ne bi pri nas našli novih izzivov in motivacije za delo.«
Skupina EGO zaposluje okoli 6000 ljudi, v Eti Cerkno jih je zaposlenih okoli 820. FOTO: Matjaž Kosmač
Industrija 4.0 postaja realnost
Robert Vuga, tesno ob strani mu stoji član uprave in tehnični direktor podjetja
Andrej Grah, kot naslednji korak k povečanju produktivnosti pozornost usmerja k industriji 4.0 in z njo povezanimi investicijami; gre predvsem za dva projekta – avtomatizacijo proizvodnje Diastat in s tem ohranitev konkurenčnosti cen ter avtomatizacijo kontrolnih linij.
»Eta ostaja pomemben del skupine E.G.O. Zaposluje več kot deset odstotkov zaposlenih znotraj koncerna, v prihodkih je številka sicer nekoliko nižja, a se še vedno pomemben del vseh prihodkov skupine proizvede pri nas. Tudi skupina z našimi izdelki ponosno nastopa pri kupcih,« optimistično zaključuje predsednik uprave.
---
Avtorica je zaposlena v Delovnici.
Komentarji