Neomejen dostop | že od 9,99€
Svet Evropske centralne banke je v razmerah, ko se inflacija v povprečju niža, gospodarska rast pa umirja, vse tri ključne obrestne mere pričakovano znižal za 25 bazičnih točk. To je storil že tretjič zapored, od letošnjega junija pa štirikrat. V tem času se je ključna depozitna obrestna mera znižala s štirih na tri odstotke, kar vpliva tudi na stroške zadolževanja. Hkrati v ECB izpostavljajo tudi geopolitična tveganja, ki izhajajo iz napovedi o zvišanju carin v ZDA in politične nestabilnosti ponekod v Evropi.
Kar zadeva inflacijo, v ECB ocenjujejo, da se znižuje skladno s pričakovanji. Strokovnjaki evrosistema predvidevajo, da bo letos skupna inflacija v povprečju znašala 2,4 odstotka, nato pa 2,1 odstotka leta 2025, 1,9 odstotka leta 2026 in nato 2,1 odstotka leta 2027, ko bo začel delovati razširjeni sistem EU za trgovanje z emisijami.
Manj spodbudni so gospodarski obeti. »Evrsko gospodarstvo izgublja zagon«, je po seji dejala predsednica ECB Christine Lagarde. Zaradi šibkejšega povpraševanja in negotovih obetov podjetja manj vlagajo, šibkejši je tudi izvoz, nekatere države imajo težavo z gospodarsko konkurenčnostjo. Ob tem je še povedala, da so člani sveta ECB obravnavali tudi tveganja za evrsko gospodarstvo, ki izhajajo iz ZDA in evrskega območja in omenila razplet ameriških volitev in »politične razmere v nekaterih članicah«.
Analitiki evrosistema tako zdaj pričakujejo počasnejše gospodarsko okrevanje kot v septembrskih projekcijah. Čeprav se je rast v letošnjem tretjem četrtletju okrepila, anketni kazalniki nakazujejo, da se je v zadnjem četrtletju spet upočasnila. Analitiki predvidevajo, da bo letošnja gospodarska rast znašala 0,7 in ne 0,8 odstotka, za prihodnje leto pa so napoved znižali z 1,3 na 1,1 odstotka, Dokaj nizke so tudi napovedi rasti za 2026 (1,4) in 2027 (1,3 odstotka).
Svoje ključno obrestno mero je danes četrtič letos znižala tudi švicarska centralna banka, in sicer presenetljivo za kar pol odstotne točke, na 0,5 odstotka. Kot vzrok za tolikšno rahljanje denarne politike in spodbudo gospodarstvu je navedla negotove gospodarske kazalnike zaradi ekonomskih politik Donalda Trumpa in političnih pretresov v Evropi.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji