Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Brez sprememb glede testiranja in pogoja PCT

Gostinstvo in turizem s sestanka z državnima sekretarjema praznih rok.
Od ponedeljka se bodo morali tisti, ki niso cepljeni ali preboleli bolezen v gostinstvu testirati na 48 ur. Foto Leon Vidic/Delo
Od ponedeljka se bodo morali tisti, ki niso cepljeni ali preboleli bolezen v gostinstvu testirati na 48 ur. Foto Leon Vidic/Delo
17. 8. 2021 | 14:30
17. 8. 2021 | 17:30
2:45
Pričakovanja turistične in gostinske dejavnosti, da bodo na sestanku z državnima sekretarjema Igorjem Zajcem in Cvetom Uršičem dosegli kakšne spremembe glede testiranja, pogoja PCT in državnega subvencioniranja skrajšanega delovnega časa, se niso uresničila. Pravila in ukrepi ostajajo takšni, kot si jih je zamislila vlada.

image_alt
Stroške testiranja zavračajo delavci in delodajalci


Plačljivo testiranje zaposlenih na 48 ur za zaposlene v določenih dejavnostih od 23. avgusta dalje zadeva tudi gostinstvo in turizem Na ministrstvu za gospodarstvo se zavedajo, da bo to dodatna obremenitev za podjetja, zato bo Zajc pozval ministrstvo za zdravje k zagotovitvi mreže mest za testiranje po celotni Sloveniji, in sicer na način, da bodo delovni procesi brez težav stekli že v ponedeljek zjutraj – ne glede na kraj opravljanja dejavnosti.

Predstavniki panog so poudarili, da pričakujejo nedvoumno tolmačenje zakonodaje, kdo mora plačati testiranje, ki se zdaj nalaga delodajalcem. Plačilo teh stroškov zavračajo tudi delavci.
 

V zbornici ogorčeni


V Turistično gostinski zbornici Slovenije (TGZS) poudarjajo, da si prizadevajo prepričati zaposlene v podjetjih, da je cepljenje najboljša možnost za zagotavljanje poslovanja panoge: »Dejstvo pa ostaja, da se veliko zaposlenih – podobno, kot velja za ostalo prebivalstvo – ne želi cepiti.« Pouadrjajo, da je odlok o testiranju diskriminatoren, saj zadeva le nekatere panoge, čeprav je bilo v gostinstvu in turizmu od maja do avgusta komaj 0,1 odstotka okuženih.

Simon Zajc Foto Jože Suhadolnik
Simon Zajc Foto Jože Suhadolnik


Prevzem stroškov testiranja zaposlenih s strani podjetij nikakor ne pride v poštev, paravijo v TGZS. Dodajajo, da bi letni strošek testiranja necepljenih zaposlenih - ob testiranju na 48 ur - v manjšem podjetju znašal 20.000 evrov, v srednje velikem podjetju okoli 500.000 evrov in v velikem podjetju pa 1.500.000. »To so sredstva, ki jih podjetja enostavno nimajo!«

Državni sekretar Zajc je pojasnil, da predvsem v gostinstvu in turizmu ter določenih storitvenih dejavnostih izpolnjevanje PCT (prebolel, cepljen, testiran) pogoja ni omejitev: »Ravno pogoj PCT omogoča nemoteno izvajanje teh dejavnosti, saj z njim varujemo zdravje zaposlenih in potrošnikov. Na podlagi zakona o interventnih ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije covid-19 sofinanciranje skrajšanega delovnega časa zaposlenih v tem trenutku prav tako ni mogoče.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine