Neomejen dostop | že od 9,99€
Pred nami je zelena ENNA prihodnost! S tem prepričanjem je skupina ENNA leta 2023 vstopila v novo strateško obdobje, v katerem bo pozornost usmerjena v obnovljive vire energije, transport in logistiko ter na področje prehrane. V sestavi skupine ENNA ni več hrvaške družbe PPD, ki se ukvarja z uvozom, prodajo, dobavo in distribucijo zemeljskega plina, skupina pa je dobila tudi novega predsednika uprave Boštjana Napasta, menedžerja z bogatimi izkušnjami v upravah velikih slovenskih družb, ki je v Enno prišel s položaja predsednika uprave Luke Koper.
Pred njim in vsemi zaposlenimi v skupini, ki jih je 850, je razburljivo in spodbudno obdobje. Podjetje je začelo priprave na prvo javno ponudbo delnic na kapitalskem trgu in priprave na vstop v naložbeni cikel na Hrvaškem, vreden več kot milijardo evrov. Pričakovati je, da se bo v petih letih lahko končal postopek uvrstitve na borzo. V tem obdobju namerava ENNA še naprej razvijati vrednote energetske neodvisnosti, trajnosti in samopreskrbe v proizvodnji in pri distribuciji hrane.
Nova poslovna usmeritev prinaša velika vlaganja v projekte obnovljivih virov energije, predvsem sončne in geotermalne elektrarne. Podjetje ENNA Geo razvija naložbe v proizvodnjo električne energije iz geotermalnih virov. Aktivna sta dva projekta, Babina Greda 1 in Slatina 2, kjer naj bi začeli vrtati prihodnje leto. Na teh lokacijah je predvidena gradnja dveh elektrarn s priključno močjo 20 in 15 megavatov.
Podatki kažejo, da ima geotermalna energija velik potencial za rast skupne porabe električne energije. Konservativne ocene geotermalnega potenciala za proizvodnjo električne energije na Hrvaškem znašajo 500 megavatov, vse pogosteje pa se omenjajo tudi ocene okoli tisoč megavatov.
Na Hrvaškem deluje ena geotermalna elektrarna z močjo deset megavatov, ki pokriva manj kot 0,005 odstotka letne porabe. Obnovljivi viri energije so v ospredju še enega podjetja v skupini ENNA. ENNA Opskrba je med vodilnimi na hrvaškem trgu za gradnjo obnovljivih virov energije ter dobavo električne energije in zemeljskega plina poslovnim odjemalcem.
S skoraj 2000 pogodbenimi sončnimi elektrarnami za gospodinjstva in poslovne uporabnike je podjetje vodilno na tem trgu, ki je na Hrvaškem v razcvetu. ENNA Opskrba od letos sodeluje tudi na dražbah jamstev izvora električne energije Hrvaške borze električne energije (Cropex).
Njen cilj je postati vodilni trgovec zelene električne energije in razširiti svoje poslovanje zunaj meja Hrvaške. Podjetje je oktobra letos sklenilo strateško partnerstvo z družbo Rimac Energy pri razvoju baterij za shranjevanje energije iz obnovljivih virov. Baterijo, ki jo proizvaja Rimac Energy, bodo leta 2024 testirali s pilotnimi projekti na dveh lokacijah na Hrvaškem in v Nemčiji. To partnerstvo predstavlja skupni premik k čistim rešitvam za proizvodnjo in shranjevanje obnovljive energije, ki bodo pripomogle k izpolnjevanju evropskih zahtev za energetski prehod in pospeševanju pobud za trajnostno energijo po vsej Evropi, pri čemer bo Hrvaška izhodiščna platforma za to preobrazbo.
Skupina ENNA prek svojega podjetja ENNA Logic sodeluje tudi pri razvoju najpomembnejše infrastrukturne zasebne investicije na Hrvaškem. To je projekt kontejnerskega terminala na Reki, ki bo najsodobnejši v tem delu Evrope. Terminal razvija in ga bo upravljalo podjetje Rijeka Gateway, ki sta ga ustanovila ENNA Logic in APM Terminals (del skupine Maersk).
Gradbena dela so se začela in kontejnerski terminal na zagrebški obali bo začel obratovati leta 2025. To je 380 milijonov evrov vredno naložbo, od tega bo v prvi fazi v prihodnjih dveh letih vloženih več kot dvesto milijonov evrov, v drugi fazi pa v prihodnjih desetih letih dodatnih 180 milijonov evrov. Že v prvi fazi bo lahko sprejel skupaj 650.000 zabojnikov na leto oziroma več kot milijon zabojnikov po širitvi v drugi fazi.
Gradnja terminala bo pozitivno vplivala na lokalno skupnost. S povečano gospodarsko aktivnostjo in angažiranjem lokalnih partnerjev naj bi samo v okviru terminala ustvarili več kot tristo novih delovnih mest, posredno zaposlovanje v regiji pa bi lahko bilo še nekajkrat večje. Poleg tega bo Rijeka Gateway prvo pristanišče na Jadranu z daljinsko vodenimi električnimi kontejnerskimi dvigali.
Z globino ugreza celo dvajset metrov bo lahko sprejelo nekatere največje kontejnerske ladje. Rijeka Gateway je zgodovinska priložnost za uveljavitev Reke kot ključnega morskega izhoda za države srednje in jugovzhodne Evrope. Ob posodobitvi železnice od Reke do Madžarske bi ta koridor lahko odprl novo logistično poglavje za Hrvaško in regijo, saj bo precej skrajšal tranzitni čas do srednjeevropskega trga.
Skupina ENNA se je poleg energetike, transporta in logistike osredotočila tudi na živilski sektor. V manj kot treh letih se je ENNA Fruit uveljavila kot največji dobavitelj ter odkupovalec sadja in zelenjave na Hrvaškem ter v regiji. Sodeluje z več kot tisoč malimi in velikimi proizvajalci, preskrbuje največje trgovske verige v državi in tako povezuje primarno kmetijsko proizvodnjo s trgom. V vsakem od svojih odkupnih centrov ima kooperacijsko ekipo, ki omogoča podporo proizvajalcem na terenu s svetovanjem in usmerjanjem v proizvodnji.
Podporo domačim proizvajalcem namerava še okrepiti in povečati proizvodnjo. Pri tem se bo podjetje usmerjalo v raziskave in razvoj odpornejših vrst sadja in zelenjave, pametnejših namakalnih sistemov ter toplogredno pridelavo. S tem bomo zmanjšali vpliv slabega vremena, podaljšali sezono in zagotovili stabilnost pridelka. Podjetje bo vlagalo tudi v poskusna polja in nasade novih sort.
Naročnik oglasne vsebine je skupina Enna.