Neomejen dostop | že od 9,99€
Ko je pred davnimi časi, natančnejšega datuma nihče ne pozna, v razpotegnjeni dolini avstrijske Koroške v velikonočnem času potekala razuzdana zabava domačinov, vsemogočnemu to ni bilo po volji. Ker niso prisluhnili njegovim pozivom in negodovanju, je tja poslal možiclja, da jih spravi v red. V rokah je držal sodček, sledilo pa je nepričakovano, kar je za vselej zaznamovalo tamkajšnjo pokrajino.
Domačini, navdušeni, da ima možicelj v sodčku rujno kapljico, kar bi zabavo bržkone še popestrilo, so se ga močno razveselili. Ko je iz sodčka začela iztekati tekočina, še toliko bolj. A so se ušteli. Iz sodčka ni teklo vino, kot so mislili, temveč navadna čista voda, ki pa ni in ni nehala teči, vse dokler ni zalila velikega dela pokrajine, kar je bil edini način, da so se prebivalci umirili in v tistem prazničnem času prenehali z zabavo. No, in tako je nastalo Vrbsko jezero (Wörthersee), največje jezero avstrijske Koroške. To je seveda le legenda, je pa znano, da je to ena najbolj priljubljenih izletniških in dopustniških točk v Avstriji, predvsem za družine.
Po površini skoraj 20 kvadratnih kilometrov veliko in 16,5 kilometra dolgo jezero se naslanja na zahodni del Celovca, zato je kajpada prva izbira domačinov, ko se je treba osvežiti v vročih dneh ali se umakniti iz mesta. Temperatura vode se v poletnih mesecih giblje okoli 24 stopinj Celzija, živo srebro pa se je povzpelo tudi že na 28 stopinj.
S kolesom je gotovo najenostavneje in najlepše priti od javnega kopališča do središča Celovca. Urejena kolesarska pot je dolga dobre štiri kilometre in vodi ves čas ob kanalu, ki so ga izkopali v 16. stoletju. Ker pot objemajo drevesne krošnje, je tudi v poletni pripeki kolesarjenje osvežujoče. Poleg tega obide prometne ceste, zato je mogoče po njej potovati tudi z mladimi kolesarji, ki na samostojno vožnjo še niso pripravljeni.
Če obrnemo časovni stroj še nekoliko bolj v preteklost, ne moremo mimo najznamenitejšega kamna za slovenski narod, ki danes kraljuje v dvorani grbov (na stenah jih je naslikanih točno 665) v deželni hiši. Knežji kamen, na katerem so v srednjem veku na Gosposvetskem polju severno od Celovca ustoličevali koroške vojvode, ima za slovenski narod velik simbolični pomen. Med drugim je upodobljen na kovancu za dva centa.
Po požaru vse drugače
Celovec, ki mu pravijo tudi avstrijski renesančni dragulj, je šel v zgodovini skozi kar težka obdobja. Ognjeni zublji, ki so ga leta 1514 skoraj povsem uničili, so mu spremenili podobo. Številna arkadna dvorišča, stare zgodovinske stavbe in slikovite ulice so v renesančnem slogu, medtem ko je bilo to prej tipično srednjeveško mesto. Kako pristojni skrbijo za mesto, pove že podatek, da so trikrat prejeli nagrado Europa Nostra za ohranjanje kulturne dediščine. V zgodovini so se tam križale pomembne prometne poti, a Celovec kljub temu do 16. stoletja ni imel prav pomembne vloge, čeprav so mu mestne pravice podelili že leta 1246. Pečat mu je pustil tudi Napoleonov uničujoči pohod. Prav tako ga je zaznamovala druga svetovna vojna, ko je bilo okoli 60 odstotkov mesta uničenega.
Če Novi trg s podobo zmaja, kar po simboliki precej spominja na Ljubljano, danes velja za središče mesta, pa je najživahneje na Starem trgu (Alter Platz), kjer so se nekoč križale pomembne prometne poti, na sever proti Dunaju, na jug proti Ljubljani, zahod proti Salzburgu in na vzhod proti Gradcu. Zdaj je to prostor za druženje z lokali in trgovinami. Oba trga pa povezuje najstarejša cona za pešce v Avstriji. Pred petdesetimi leti so ulico Kramergasse namreč v celoti zapri za promet in tako je še danes.
Prav zaradi trgovin in tamkajšnjega trgovskega središča Arkaden City je za nekatere Celovec še po desetletjih le mesto za nakupovanje. A je mnogo več.
Čudesa sveta v malem
Največja atrakcija za mlado in staro je brez dvoma Minimundus. Leži v neposredni bližini Vrbskega jezera, ob kanalu, ki vodi iz središča mesta do urejenega javnega kopališča. Ker je odprt vse leto, je idealen tudi za dnevni izlet, ne glede na letni čas. Pohvalijo se lahko s 159 modeli znamenitih zgradb, vlakov in ladij z vsega sveta, med njimi sta tudi Plečnikova Narodna in univerzitetna knjižnica ter Blejski otoček s cerkvijo. Ne le da je Minimundus prava paša za oči, tudi njegova vrednost gre v višave. Na prvi pogled se morda ne zdi, a posamezni modeli (vsi, razen dveh, so izdelani natančno v merilu 1: 25) so stali več kot 500.000 evrov.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji