Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
EU novice

Šarec na kongresu: »Ne bomo podpirali 'domoljubov', ki hodijo od Budimpešte do Rima in Zagreba«

Evropa postaja zaradi nesodelovanja in nesolidarnosti vse bolj upehana in take Evrope ne želimo, je povedal predsednik LMŠ.
Evropa postaja zaradi nesodelovanja in ne solidarnosti vse bolj upehana in take Evrope ne želimo, je povedal predsednik LMŠ. FOTO: Leon Vidic/Delo
Evropa postaja zaradi nesodelovanja in ne solidarnosti vse bolj upehana in take Evrope ne želimo, je povedal predsednik LMŠ. FOTO: Leon Vidic/Delo
6. 4. 2019 | 12:50
23. 4. 2019 | 11:49
7:34
Peti kongres stranke LMŠ se je v Trbovljah danes začel in se bo tudi končal predvsem v luči zadnjih tako imenovanih super evropskih volitev. LMŠ se nanje podaja v kontekstu okrepitve lokalne mreže. Predsednik LMŠ Marjan Šarec je v nagovoru poudaril, da njihova stranka ne razmišlja v okviru starih vzorcev, pač pa ubira svojo pot. 

Njeni člani so svojevrstni ljudje z novimi vzorci razmišljanja, ki za koga morda veljajo za čudaške. »Evropska lista, za katero se mnogi čudijo, češ, kdo da jo sploh sestavlja, je sestavljena po naši meri. Iz ljudi, ki verjamejo, da je Evropa dober projekt, ki pa potrebuje nekatere spremembe,« je dodal Šarec. Kdor jih bo poskušal razumeti s starimi vzorci razmišljanja, jih ne bo nikoli razumel, je pribil.

Listo LMŠ za evropski parlament sestavljajo nosilka, novinarka Irena Joveva, dr. Klemen Grošelj, Edis Rujović, Tina Heferle, Jasna Ružički, Luka Kočevar, dr. Justina Erčulj in Rudi Spruk. Nanjo stavi prvak stranke, ki je svojo pot začela pred petimi leti v lokalnem okolju in se hotela zavihteti le prek Trojan, končala pa v vrhu države. »O nas so govorili kot o brezveznikih, ki so sestavili vlado. Zdaj ta deluje že pol leta, čeprav so nam napovedovali razpad že po dveh mesecih,« je v nagovoru dejal Šarec, ki se ne sramuje, da LMŠ nima »20.000 ali 30.000 članov, temveč je še vedno le stranka, ki raste, se uči in želi graditi svojo mrežo od spodaj gor«. Za Šarca je pot LMŠ enaka njegovi osebni poti, s katere so ga »od malega odvračali, češ naj vse skupaj pustim, ker da to ni zame«. Tako je bilo pred vpisom na igralsko akademijo, na županskih volitvah v Kamniku, pa na predsedniških, parlamentarnih in lokalnih v 2018. A »čudu iz Kamnika« je podpora ves ta čas rasla, je zaključil Šarec in pojasnil tudi razloge za uspeh: »Ker se ne zanašamo na ankete, temveč na trdo delo, na voljo, energijo in na védenje, da ne vemo vsega.« Doktrina LMŠ po Šarcu je, da se ne ukvarjajo  z drugimi: »Poskušamo biti optimalni - ne najboljši. In v danih razmerah, mislim, da smo optimalni in še se izboljšujemo.«


»Delamo in delujemo pošteno«


O pol leta vodenja prve slovenske manjšinjske vlade Šarec zagotavlja, da je »politika v svojem bistvu enaka na vseh ravneh, le odločiti se mora, kako in za koga bo delovala«. LMŠ v prvi vrsti, dodaja, stavi na človeka, da mu bo tudi po voltivah lahko pogledala v oči. »Delamo in delujemo pošteno, za nekatere celo prepošteno, brez poslov pod mizo ali skritih projektov. Vse, kar smo dolžni obljubiti, je, da bomo tako delovali tudi naprej korektno in na realnih temeljih,« je Šarec zapisal v kongresnem biltenu. A naj samo spomnimo na spremembe v kandidatni listi za evropske volitve. Tik pred današnjim kongresom je Katjo Damij LMŠ zamenjala s podpredsednico državnega zbora Tino Heferle, saj se je na Damijevo v dneh po predstavitvi kandidatne liste LMŠ za evropski parlament usul plaz očitkov prav na rovaš domnevnega nepoštenja oziroma finančnih dolgov.


Želimo Evropo, ki bo slonela na solidarnosti


Evropa postaja zaradi nesodelovanja in nesolidarnosti vse bolj upehana in take Evrope ne želimo, je v Trbovljah še povedal predsednik LMŠ. »Želimo Evropo, ki bo slonela na solidarnosti, Evropo, ki jo bodo vodili kompetentni ljudje, ki razmišljajo v novih vzorcih. Ne smejo biti kot hrčki, ki nenehno vrtijo svoje kolo in se pri tem upehajo.«

Šarec se je na kongresu dotaknil tudi govora v evropskem parlamentu, ki ga je pred kratkim zavrnil. Odhajajočim, da nimajo kaj pojasnjevati, je bil oster. Imeli so svoj trenutek. Šarec se je dotaknil tudi zadnjih pozivov, naj naša vlada zaščiti Madžarsko pred slovenskimi mediji. »Nikoli ne bomo podpirali tistih, ki se imajo za domoljube, ob tem pa ves čas hodijo od Budimpešte do Rima in Zagreba. LMŠ je suverena stranka, ki ni nikomur ničesar dolžna. Niti takrat, ko počitnikujemo na Madžarskem, v Italiji ali na Hrvaškem.«
 

LMŠ nima lokalnih odborov v več kot 150 občinah


Peti kongres stranke LMŠ se je v Trbovljah začel in se bo tudi končal predvsem v luči zadnjih tako imenovanih super evropskih volitev. FOTO: Jure Eržen/Delo
Peti kongres stranke LMŠ se je v Trbovljah začel in se bo tudi končal predvsem v luči zadnjih tako imenovanih super evropskih volitev. FOTO: Jure Eržen/Delo


Je pa LMŠ zato za peti kongres prišla v - Trbovlje, kar je vsaj nenavadno glede na to, da so ena od občin, kjer doslej LMŠ ni imela niti lokalnega odbora - v primerjavi s sosednjima Hrastnikom in Zagorjem, kjer je dobila celo dva poslanca, od katerih je eden, Zagorjan Rudi Medved, zdaj minister za javno upravo v Šarčevi vladi. Zato so statutarne spremembe, ki jih bo kongers obravnaval danes popoldne in ki bodo stranki dopuščale širjenje lokalne mreže, deležne toliko več zanimanja. Lokalna mreža je ena najšibkejših točk LMŠ, ki je septembra lani po dobljenih 13 poslanskih mandatih oblikovala 13. slovensko vlado, v kateri ima štiri ministre in predsednika, na lokalne volitve pa je z listo nastopila v 38 občinah in v devetih še z županskimi kandidati. Izplen: nič županov, dva podžupana in 53 sedežev na lokalni ravni v 29 občinah. Kampanja za lokalne volitve je stranko stala 85.000 evrov, od tega največ, dobrih 18.000 evrov, v Šarčevem Kamniku. Kot je Šarec dejal za Delo, ima LMŠ tačas na terenu okrog petdeset iniciativnih odborov, ki jih bodo začeli formalno ustanavljati v naslednjih tednih do evropskih majskih volitev. Te je Šarec poimenoval za »nov mejnik« oziroma za »začetek novega obdobja«.


Gostje o koalicijski partnerici vse dobro


Evropskih volitev so se na kongresu dotaknili tudi gostje iz koalicijskih vrst. Podpredsednik SD Matjaž Nemec je kongresu LMŠ prenesel »sporočilo sodelovanja« in pozval h kančku več tolerance tudi po 26. maju. Podpredsednik SMC Igor Zorčič je koalicijsko partnerico, s katero sta na evropski ravni sicer članici istega zavezništva - liberalcev -, spomnil na partnersko zavezo, rekoč: »Dokazujemo, da znamo sodelovati. Priljubljenost LMŠ je za SMC dobrodošla." O sodelovanju po evropskih volitvah pa: »Ideja o tesnejšem sodelovanju socialno-liberalne sredine je onstran evropskih volitev še vedno smiselna.« Da bo socialno-liberalna opcija na volitvah 26. maja dobila največ glasov, je prepričana tudi predsednica SAB Alenka Bratušek. Prvak Desusa Karl Erjavec, človek, ki je v »Šarca verjel od vsega začetka, še, ko je ta prvič kandidiral za župana Kamnika«, pa se je Šarcu predvsem dobrikal: »Je operativen predsednik vlade, ne filozofira in daje mi podporo kot obrambnemu ministru ter pri usklajevanju pokojnin in regresa za upokojence«.

Šarec ni želel napovedovati, koliko uspešna bo LMŠ z bolj ali manj neprepoznavnimi obrazi, ki jo bodo zastopali na evropskih volitvah. Bolj je bil na to temo zgovoren Erjavec. »Bomo videli, kakšen bo rezultat. A skupaj z Desusom, upam, da dober,« je pristavil Desusov lonček.
 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine