Neomejen dostop | že od 9,99€
Najprej so bili podatki. Ni jih bilo prav veliko, skoraj vsak seznam članov društva jih ima več. Luka Renko jih je zajel v kepo, jih pospravil v preprosto tabelo in kepa se je začela valiti. Danes je Sledilnik covid-19 osrednji sistem, kjer informacije, analize, trende in napovedi o širjenju virusa zajemajo državne inštitucije (ki vanj prispevajo surove podatke), mediji in navadni državljani. Sledilnik je svetla zvezda na sicer skrajno temni sliki slovenskega spopadanja z epidemijo. To je trenutno preprosto najboljši servis za covid, obsežen, pregleden in hudičevo koristen. Brez njega bi bili verjetno v informacijski kameni dobi.
Zato je tako poučno znova in znova slediti njegovi zgodbi k izvoru. Velike zgodbe se vedno začnejo z eno idejo enega človeka. Ko prerastejo najprej njega, potem skupino in na koncu nacionalne meje ter svoj osnovni namen, se zdi prvi kamenček oddaljen in kot kaplja v morje. A v resnici brez prve ideje, prvega človeka, ne bi bilo ničesar.
Njegovo pomembno vodilo pri začetnih korakih je bila tudi osebna izkušnja z zdravstvenim sistemom v mladosti; takšna, kot je ne bi privoščil nikomur. Luka Renko je namreč astmatik, v bolnici pa je preživel celi dve leti in se v njej tudi šolal. »V tem sistemu sem preživel toliko časa, da imam do zdravnikov, sester in drugega osebja nekakšno spoštovanje. Tudi zdravje veliko bolj cenim. Vem, kaj je huda pljučnica, kako je dihati z zalitimi pljuči, kako je, ko te ohranjajo pri življenju. Zaradi tega težko gledam na vse skupaj, kot da se me ne tiče; tudi na zdravnike. Če pregorijo, ne bo več nobene oskrbe.«
Neizogibno je bilo, se zdi, da so se Luki Renku pridružili (in še prihajajo!) ljudje s podobnimi nameni, motivi in sposobnostmi.
Pa še nekje blesti ekipa Sledilnika z Luko Renkom na čelu in s tem nastavlja neprijetno ogledalo vladnim upravljavcem krize – v komunikaciji. Sporočanje slabih novic ni lahka naloga, a pri Sledilniku so ji dorasli, in zdi se, da to ni naučena spretnost, temveč prej posledica njihove empatije, znanja in zrelosti. Nič manj kot osupljivo je, da navzven ostajajo složni in kompaktni, da na družbenih omrežjih niso deležni napadov, niti jih ne sprožajo, da dobro sodelujejo tako z vladno ekipo kot z javnostjo. Zdi se, da imajo zaupanje vseh, in to je velik kapital tudi za prihodnost. Kam jih bo vodila?
Sporočanje slabih novic ni lahka naloga, a pri Sledilniku so ji dorasli, in zdi se, da to ni naučena spretnost, temveč prej posledica njihove empatije, znanja in zrelosti.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji